Spojte se s námi

Hokej

Češi v NHL: Jackpot pro Gudase, návrat Zohorny. Jak si vedou na přestupovém trhu další Češi?

Tradičně se 1. července v NHL otevřel trh s volnými hráči. Jen pár dní po draftu tak mají generální manažeři nejslavnější hokejové soutěže stále napilno. Příliš mnoho volných hvězd k dispozici není, takže kromě vyjednávání je to taky závod s časem. Mimo pozornost nezůstali ani čeští hokejisté.

Publikováno

dne

Tradičně se 1. července v NHL otevřel trh s volnými hráči. Jen pár dní po draftu tak mají generální manažeři nejslavnější hokejové soutěže stále napilno. Příliš mnoho volných hvězd k dispozici není, takže kromě vyjednávání je to taky závod s časem. Mimo pozornost nezůstali ani čeští hokejisté.

Jen co skončí v NHL dlouhá sezona, hned začíná ta další. 14. června zvedli hokejisté Vegas Golden Knights nad hlavu Stanleyův pohár. Už za dva týdny se však zraky fanoušků upínaly k draftu pro mladé nováčky. A sotva napsal draft za letošním ročníkem tečku, už jsou zase otevřeny brány pro přestupy a podpisy volných hráčů.

V dosavadním průběhu zatím můžeme říct, že uzávěrka přestupů na začátku března byla z českého pohledu mnohem výživnější. To ale neznamená, že by o české hokejisty nebyl na trhu volných hráčů zájem. V následujících řádcích si je pojďme všechny shrnout.

Gudas jako horké zboží

O finalistu letošního Stanley Cupu Radka Gudase byl už podle předpokladů velký zájem. Spekulovalo se, že by mohl třiatřicetiletý kladenský rodák prodloužit smlouvu a zůstat na Floridě. O českého tvrďáka byl ale takový zájem, že nakonec hrály prim i peníze.

Mezi volnými hráči zůstal pouhou hodinu. Nakonec může Radko Gudas ale zůstat spokojen, neboť zůstane v teplé destinaci. S detailem, že se bude muset přestěhovat na druhou stranu Spojených států do Kalifornie. Zkušeného ranaře ulovil nakonec Anaheim.

Gudas podepsal s Ducks tříletý kontrakt, s výdělkem 4 milionů ročně. Jednoznačně se zatím jedná o jeho nejlukrativnější kontrakt. Po Tampě, Philadelphii a Washingtonu se bude jednat o čtvrté jeho angažmá v NHL. Zatím stihnul odehrát 682 zápasů.

Zohorna zpátky mezi tučnáky

Právě v Pittsburghu začal psát Radim Zohorna v NHL svůj příběh. Během prvních dvou let se ale v prvním týmu organizace neprosadil, následně se vydal do Calgary. Tam však nevydržel ani jednu sezonu. Většinu času trávil na farmě, za Flames odehrál pouhých osm zápasů.

Po výměně do Toronta byl na tom podobně, většinu času trávil opět na farmě. Po sezoně se z něj stal nechráněný volný hráč. Nyní se sedmadvacetiletý útočník vrací do Pittsburghu, kde podepsal jednocestnou smlouvu na jeden rok na 775 tisíc dolarů. 

Jednocestná smlouva Zohornovi zajistí, že bude brát stejné peníze, když bude hrát v NHL nebo i na farmě. To je důvod, proč se spoustu Čechů v podobné situaci vrací do Evropy. Dvoucestná smlouva je pro hokejistu na hraně sestavy prvního týmu nevýhodná a představuje nejistotu.

Co další Češi?

Mezi české hokejisty, kteří budou působit od další sezony v nové destinaci, patří také brankář David Rittich. Z českého gólmana se stal v posledních letech cestovatel, během posledních tří let jde už do čtvrtého týmu. Teď podepsal s Los Angeles Kings kontrakt na jeden rok, během kterého si vydělá 875 tisíc dolarů.

Bez angažmá nezůstane ani brankář Jiří Patera, který zůstává členem širšího kádru šampionů z Vegas. Podepsal dvoucestnou smlouvu, vydělat si může až 775 tisíc dolarů.

Další český brankář Tomáš Suchánek je ve zcela opačné pozici, o své místo v NHL se nejprve popere. Dvacetiletý brankář nejvíce oslnil hokejovou veřejnost na posledním juniorském šampionátu. V Česku byl během ankety Zlatá hokejka vyhlášen nejlepším juniorem. Na draftu se však neprosadil.

Přesto pro něj svitla naděje. Anaheim Ducks ho pozvali na tzv. „development camp“, jenž je určen pro mladé nadějné hráče bez angažmá. Stejnou šanci dostane devatenáctiletý Gabriel Szturcz v organizaci Tampy Bay Lightning.

Nosek stále čeká, Krejčí váhá

Bez práce zatím zůstává Tomáš Nosek, kterého si během prvních dvou dní nikdo nevybral. Mezi volnými hráči oficiálně zůstává také David Krejčí. U něho je však situace odlišná. Sedmatřicetiletý útočník zatím zvažuje, jestli bude v kariéře vůbec pokračovat.

Ve hře je kromě úplného konce i návrat do české extraligy. Zároveň Krejčí nevyloučil, že se k nějakému týmu připojí až během rozehrané sezony. Největší motivací pro něj letos bude domácí světový šampionát. Sám Krejčí nedávno řekl, že si nechává čas na rozmyšlenou.

Zdroj: NHL

Reklama

Oblíbené