Spojte se s námi


Fortuna liga

Budoucnost fotbalových rozhodčích? Mikrofon a vysvětlení situací divákům

Rozhodčí patří ve fotbale mezi nejneoblíbenější ze všech postav, ne-li ty úplně nejneoblíbenější. Tomu se asi již nikdy nevyhnou, stále je ale šance na vylepšení jejich reputace. Jaká?

Publikováno

dne

Rozhodčí patří ve fotbale mezi nejneoblíbenější ze všech postav, ne-li ty úplně nejneoblíbenější. Tomu se asi již nikdy nevyhnou, stále je ale šance na vylepšení jejich reputace. Jaká?

Zdroj: AC Sparta Praha

To ukázali v Austrálii v dubnu roku 2019. Tamní rozhodčí Jarred Gillett měl během utkání nasazen mikrofon a diváci pomocí dodatečného videa mohli sledovat komunikaci sudích.

Jejich frekvence mnohé překvapila. Jednalo se o zajímavý pokus a i díky použití systému VAR se ukázalo, že může být víc než prospěšný, pokud se používá dobře.

Díky videu, které již v minulosti obletělo svět, se může alespoň částečně změnit práce rozhodčího a pohled na něj.

https://twitter.com/monkey_sponge/status/1366058589417332737

Může se totiž jednat o velkou změnu pro obecenstvo a nepřitížení práci rozhodčího. Mnozí z fanoušků by totiž rádi věděli, proč se arbitr v danou dobu rozhodl písknout.

Jednou z mnoha možností je také ta, že by u odpískané penalty s pomocí videa celému stadionu a tím i fanouškům za televizí vysvětlil důvod, proč se rozhodl písknout.

Otázkou ale je, zda toto není pouze světlá výjimka a u mnoha rozhodčích by to bylo spíše kontraproduktivní a ukázala by se jejich nekvalita.

Podobný projekt byl ovšem i v naší nejvyšší soutěži, když řídil sudí Příhoda utkání mezi pražskou Slavií a Mladou Boleslaví. I tento pokus sklidil samá pozitiva.

Zdroj: Twitter – Sponge Sports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.