Bude na konci sezony ČFL soud? Šance kvůli liknavosti FAČRu tady je

Téměř rok bylo jasné, že po uplynulé sezoně skončí Juniorská liga a prvoligové a druholigové týmy budou mít opět B mužstva. Některé z nich hrají ČFL či MSFL, některé nižší soutěže. Jenže v Soutěžním řádu, který upravuje FAČR, k žádné změně nedošlo. Takže na konci ročníku může dojít i k soudní rozepři. Ale to by kluby musely mít opravdu pro strach uděláno. A o co tedy jde?

facr fotbal.cz logo
Zdroj: fotbal.cz

ČFL se díky přílivu nových B mužstev rozdělila na dvě divize. Na A skupinu a B skupinu. Na konci ročníku se vítězové obou skupin utkají v baráži o postup do druhé ligy, kam postupí jen vítěz. MSFL zůstává jedna, takže vítěz jde logicky také do druhé ligy.

Jenže zatím stále neaktualizovaný Soutěžní řád FAČR praví (konkrétně 1. bod § 19, který se zabývá postupy a sestupy), že: „Vítěz soutěže nebo její skupiny získává právo postoupit do vyšší soutěže.“ Čili to znamená, že právo na postup do vyšší soutěže mají oba vítězové skupin ČFL.

Změna se přitom dělá před začátkem nové sezony, kdy se sejde Valná hromada, která odsouhlasí změny. Případně to může udělat i výkonný výbor. To se ale nestalo. „A to přitom stačilo, aby do vyšší normy (Soutěžní řád) bylo zakotveno, že v případě nutnosti může příslušné ustanovení upravit podle svého uvážení norma nižší (Rozpis soutěží),“ vysvětlil bývalý ředitel legislativně-právního oddělení JUDr. Jiří Daněk.

„Myslím si, že kdyby se výkonný výbor usnesl ještě před zahájením soutěže, dalo by se hodně napravit,“ dodal.

Jenže obě skupiny ČFL se už rozběhly a v legislativě se nic nezměnilo. Nicméně šance, že by došlo na konci sezony k soudu, který by podle Daňka vyhrál ten daný klub, je stejně mizivá. Žijeme totiž v Česku, kde se lidi vždycky nějak dohodnou a navíc ve fotbale platí staré dobré přísloví o silnějším psu, v tomto případě je tím psem FAČR, i když právo by bylo na straně klubu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Damková končí v Komisi rozhodčích UEFA!

Po zatčení Romana Berbra a jeho rezignaci na všechny funkce ve FAČR se rozhodla skončit také jeho partnerka Dagmar Damková. Zůstávala však nadále členkou Komise rozhodčích UEFA. To už je však minulostí.

Martin Hašek musí Spartě zaplatit 800 000 eur! Rozhodl tak Sbor rozhodců FAČR

Sága Martina Haška s pražskou Spartou se táhne už od ledna. A teď došla ke svému konci, pro mladého hráče velice krutému. "Sbor se zabýval výpovědí profesionální smlouvy bývalým hráčem Haškem, kterou klub označil ve svém návrhu za neoprávněnou," uvedla na svých stránkách Sparta.

Trojitý zářez Sparty? Chorvatský rozhodčí Strukan utkání nezvládl

Nejen kopec smůly, ale především kontroverzní rozhodnutí rozhodcovské trojice vedenou Chorvatem Strukanem. I s tím se museli Letenští potýkat v souboji Evropské ligy proti francouzskému Lille.