Spojte se s námi


Bundesliga

#BoycottQatar2022. Volání k akci stovky fotbalových skupin v Německu. Co žádají?

Pokud sledujete nejvyšší německou soutěž, skoro určitě jste v ochozech zaregistrovali transparenty s nápisem #BoycottQatar2022. Pod výzvu tohoto hnutí se podepsala ke konci září asi stovka fanouškovských skupin, doplněná o tisícovku jednotlivců.

Publikováno

dne

Pokud sledujete nejvyšší německou soutěž, skoro určitě jste v ochozech zaregistrovali transparenty s nápisem #BoycottQatar2022. Pod výzvu tohoto hnutí se podepsala ke konci září asi stovka fanouškovských skupin, doplněná o tisícovku jednotlivců. Nejde tak ‚jen o další hashtag na sociálních sítích‘, ale o výzvu se skutečnou silou, která její cíle prosazuje. Jaké tyto cíle tedy jsou?

Termín konání šampionátu, zákaz alkoholu, hlasité hudby a zvuků, zákaz focení bez svolení všech osob zachycených na fotce, všechny sociální, etické, politické a environmentální problémy, které šampionát v Kataru představuje, budí turnaj velké emoce a animozity.

To vedlo ke vzniku hnutí #BoycottQatar2022. Pod jejich výzvu se podepsala asi stovka fanouškovských skupin, podpořená tisícovkou jednotlivců. Toto číslo je z konce září a od té doby podpisů nevyhnutelně přibylo.

Důležitá je však především angažovanost fanouškovských skupin, jak oficiálních fanklubů, tak lidskoprávních organizací. Pod výzvou tak najdeme názvy podskupin Amnesty International stejně tak jako fanklubů Hamburku, Mohuče, Dortmundu, Bayernu, Kolína, St. Pauli a spousty dalších klubů, doplněné o blogy a podcasty věnované jednotlivým klubům v nejvyšších patrech německého fotbalu, ale také třeba kapely a jiné iniciativy.

A zpráva je vidět i mimo moře internetu. Angažované fanouškovské skupiny nevynechají příležitosti a při domácích zápasech se vyjadřují velmi jasně a výstižně.

#BoycottQatar2022 podmiňuje své požadavky absencí lidských práv v pořadatelské zemi, pracovními podmínkami, v jakých pracovníci z nižších společenských vrstev budovali stadiony, na kterých se bude v příštích týdnech hrát, absencí fotbalové kultury v zemi, sledováním komerčních cílů namísto těch fotbalových a v neposlední řadě podezřením z korupce při udělování šampionátu.

Co však tato iniciativa žádá? Za nejjednoznačnější vyjádření postoje ze strany DFB (německé fotbalové asociace) by považovali neúčast na šampionátu. To ostatně již navrhoval bývalý prezident DFB, Reinhard Grindel. Naplnění tohoto požadavku však zjevně považují sami zpracovatelé za nepravděpodobné, navrhují tedy umírněnější alternativu.

Vyzývají DFB, aby se jednoznačně vyjádřila k situaci ohledně lidských práv v Kataru a finančně podpořila lidskoprávní organizace v zemi a fanouškovské skupiny, které zastávají kritický postoj proti vládním kruhům pořadatelské země.

Výzva se dále vztahuje také na sportovce a kouče. Vůči nim však začíná uvědoměním, že z jejich strany jde o výjimečnou příležitost zúčastnit se tohoto svátku fotbalu a jejich odhodlání hrát na šampionátu je pochopitelné vzhledem k jejich oddání fotbalu. Nicméně autoři navrhují, že by mohli podpořit vyjádření a kampaně kritické vůči Kataru, rozhodnutí udělit této zemi mistrovství světa a podmínkám, za jakých vznikly stadiony pro turnaj.

Televizní stanice a média následně vyzývají, aby přenosy zápasů doplnily informacemi o politických a lidskoprávních problémech v zemi a společnosti, aby nevyužívaly mistrovství k marketingovým kampaním, neprodávaly produkty s logem šampionátu a neplatily si vysílací čas pro reklamu během utkání.

V závěru se autoři sami zavazují například k tomu, že nebudou produkty s logem šampionátu kupovat, nebudou podporovat společnosti, které se marketingově zapojují do dění kolem šampionátu, nebudou cestovat na mistrovství do Kataru a nebudou se ani účastnit veřejného promítání utkání.

Mezi svými cíli uvádějí, že chtějí pomoci dosáhnout, aby nebylo v budoucnu atraktivní organizovat události jako jsou světové šampionáty ve fotbale v nedemokratických zemích s autoritativním režimem, jako je Katar.

Ať v reakci na tyto výzvy nebo nezávisle na nich, řada hráčů se proti šampionátu v Kataru a okolním dění vyjadřuje kriticky. Naposledy se nechal slyšel Leon Goretzka, který odkazoval na homofobní komentáře ambasadora MS v Kataru Khalida Salmana slovy, že jde o vyjádření jako z jiného tisíciletí. Doplnil, že si jako dějiště šampionátu na vrcholku své kariéry nepředstavoval zrovna Katar.

Výzvy, jako je tato, která uchvátila fotbalový svět v Německu, usnadňují hráčům, funkcionářům i firmám podobná otevřená vystoupení, jelikož dopředu ví, že najdou u značné části fanoušků oporu a pochopení.

Zároveň je jistá jedna věc, přes všechny snahy a investice je tu velká síla, která znesnadní Kataru získání jakékoliv legitimity, které chtěl tímto šampionátem dosáhnout.

Zdroj: boycott-qatar.de, DW

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.