Spojte se s námi

Motorsport

Boj o titul se přiostřuje! Martín vyhrál v Misanu po sprintu i nedělní závod, Bagnaia týden po hrůzné nehodě zachránil pódium

Publikováno

dne

Poslední podnik řádné evropské sezóny MotoGP se uskutečnil v italském Misanu. Jorge Martín přidal k sobotnímu triumfu i vítězství v hlavním závodě a stáhl celkový náskok na lídra Francesca „Pecca“ Bagnaiu na 36 bodů. Úřadující mistr světa i přes bolesti způsobené havárií v Barceloně minulý víkend zaznamenal třetí místo. Mezi tuto dvojici se vklínil Marco Bezzecchi, nedělní stupně vítězů tak zůstalo stejné oproti sprintu.

Je takřka k nevíře, že hned o týden později se lídr průběžného pořadí Pecco Bagnaia zúčastnil VC San Marina navzdory brutální nehodě v Barceloně, při které mu Brad Binder a jeho ktm přejela kotníky.

26letý Ital, jenž míří za obhajobou titulu, se hrdinsky přemohl a v dopolední kvalifikaci si dojel pro místo v první řadě. Nejen to, ve sprintu sice nestačil na své kolegy z Ducati Jorgeho Martína a Marca Bezzecchiho, ale konečným třetím místem prokázal, že i přes jeho zranění má na to se držet na čelních příčkách.

Souboje na trati mezi top 3 jezdci seriálu

Držitel pole position Martín vyrazil do 27kolové VC San Marina ideálně a podržel si vedení. Stejně jako ve sprintu se Bagnaia prosmýkl po startu na druhé místo před Bezzecchiho. Vítěz minulého závodu v Katálansku, Aleix Espargaró, se po startu z šesté pozice propadl až na jedenácté místo.

Bagnaia si uvědomoval svá omezení, zejména bolesti pod kolenem, které ho významně ovlivnily v závěru sprintu. Nejednalo se tedy o překvapení, když se v prvních kolech závodu snažil vyrobit si jakoukoliv příležitost pro manévr na Martína a následně se pokusit o vytvoření co největšího náskoku.

Martín nicméně dokázal zachovat chladnou hlavu a chytře blokoval všechny útoky, ačkoliv častokrát tuto dvojici dělily jenom centimetry. Bezzecchi mezitím sledoval veškeré dění z třetího místa.

V šestém kole Bagnaia chyboval a daroval své druhé místo Bezzecchimu. Jednalo se ale o krátkou výměnu pozic, vedoucí šampionátu vzápětí uzmul druhé místo zpátky.

Slibný závod pro Brada Bindera skončil nešťastně, když v osmém kole spadl z čtvrtého místa. Jihoafričan však následně zvedl svůj stroj a pokračoval v závodě. Nicméně této chyby využil Dani Pedrosa, jenž se v rámci VC San Marina vrátil do sedla motocyklu jakožto divoká karta. Takřka 38letá legenda sportu se rázem ocitla na čtvrtém místě, na kterém dokončila sobotní krátký závod.

Poklidný střed závodu opepřený několika pády

Pád Bindera otevřel rozestupy mezi vedoucí trojicí a zbytkem pole. Čtvrtý Pedrosa se octl v relativně klidné zóně, a tak se bez jakýchkoliv obtíží zezadu začal soustředit na stáhnutí ztráty na třetího Bezzecchiho.

Prostřední část závodu patřila soubojům ve středu pole. Příjemným překvapením bylo šesté místo Marca Márqueze, jenž na tovární hondě srdnatě držel za sebou Miguela Oliveiru z Aprilie.

V 10. kole upadli na stejném místě Jack Miller a Michele Pirro, a to v čtvrté zatáčce. Pro Millera tak VC San Marina nebude podnikem, na který bude Australan rád vzpomínat. Celý závodní víkend se trápil v druhé desítce a absolutně nestačil na týmové kolegy Bindera a především na navrátilce Pedrosu.

Netrvalo dlouho a maršálové stojící u čtvrté zatáčky měli opět práci. Joan Mir totiž opět havaroval a i nadále má na kontě pouze dvě velké ceny, při kterých spatřil šachovnicovou vlajku.

Vedoucí trojice si držela náskok okolo jedné sekundy na Pedrosu, který sám zvyšoval svůj polštář na závodníky za sebou. Nic zvláštního se kromě pádu Póla Espargara na trati neodehrávalo. Za zmínku tak alespoň stálo solidní osmé místo Raula Fernándeze na satelitní aprilii těsně za osminásobným šampionem Márquezem.

Pedrosovi opět těsně uniklo pódium

Deset kol před koncem se po delší době rozvířilo dění na čele. Martín se konečně definitivně odprostil od Bagnai, na kterého naopak začal zle dotírat Bezzecchi. Bagnaia se evidentně začal velice trápit, což vyústilo ve ztrátu druhé pozice vůči svému krajanovi. Navíc se k němu rapidně dotáhl Pedrosa, což zvedlo ze židlí všechny, co chtěli alespoň ještě jednou spatřit „Malého samuraje“ na pódiu.

Za vedoucí čtveřicí i nadále probíhaly další boje o pozice. Oliveira si poradil s Márquezem a převzal si od 30letého Španěla šesté místo. Mezitím v hloubi pole se Binder prokousal po pádu zpět na bodované pozice.

Martín a Bezzecchi si jeli vlastní závody, zatímco Bagnaia navzdory bolestivému zranění bojoval s dotírajícím Pedrosou o poslední místo na stupních vítězů. Došlo tak k podobné situaci jako během sobotního sprintu, ve kterém se viditelně rychlejšímu Pedrosovi nepodařilo Bagnaiu překonat.

Zkušený Pedrosa nicméně nijak neriskoval a oproti sprintu se nedostal ani k pokusům o předjížděcí manévr. Zničený Bagnaia tak nakonec udržel třetí místo za Martínem a Bezzecchim, kteří stáhli jeho náskok v celkovém pořadí. Pedrosa zopakoval sobotní čtvrtou pozici, pátý dojel Maverick Viñales. První čtveřice tak dojela tak, jako ve sprintu předchozí den.

Náskok Bagnaiy se po VC San Martina snížil na 36 bodů vůči Martínovi. Binderovo konečné čtrnácté místo jej s největší pravděpodobností definitivně vyřadilo z reálného souboje o titul mistra světa.

Seriál MotoGP na dva a půl měsíce opustí Evropu a zamíří poprvé v historii do Indie. Okruh Buddh nedaleko Nového Dillí je především ikonický příznivcům Formule 1, která na něj zavítala celkem třikrát, a to mezi léty 2011 a 2013.

Výsledky Velké ceny San Marina MotoGP (závod 12/20, 27 kol = 114,1 km; pouze top 10):

1. Jorge Martín (Špa., Ducati) 41:33.421
2. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) +1.350
3. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) +3.812
4. Dani Pedrosa (Špa., KTM) +4.481
5. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) +10.510
6. Miguel Oliveira (Por., Aprilia) +12.274
7. Marc Márquez (Špa., Honda) +13.576
8. Raúl Fernández (Špa., Aprilia) +14.091
9. Luca Marini (Ita., Ducati) +14.982
10. Johann Zarco (Fra., Ducati) +15.484

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2023 (po závodě 12/20; pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 283 bodů
2. Jorge Martín (Špa., Ducati) 247
3. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) 218
4. Brad Binder (RJA, KTM) 173
5. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 160
6. Johann Zarco (Fra., Ducati) 147
7. Luca Marini (Ita., Ducati) 135
8. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 128
9. Álex Márquez (Špa., Ducati) 108
10. Jack Miller (Aus., KTM) 104

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené