Reklama

Blog: Věčně nekončící spor o hráče NHL na olympiádě. Bettman pochybuje, Fasel věří, fanoušci i hráči doufají

Už se to táhne skutečně řadu let. Od roku 2010, kdy se konala olympiáda v kanadském Vancouveru, vzniká před dalším vrcholovým sportovním podnikem řada otazníků. Zejména, co se hokejového turnaje pod pěti kruhy týče. Od turnaje v roce 1998, který bude snad už navždy označován za turnaj století, a kdy se nejlepší hráči na olympijských hrách objevili poprvé, se mnohé změnilo.

Sport už není jenom sportem, ale především velkým byznysem. Aby se mohli utkat v hokeji pod reprezentační záštitou jen ti nejlepší z nejlepších, musí to dávat smysl zejména po výdělečné stránce. Nebo když už, tak na tom alespoň neprodělat. To však vedení NHL vidí jako nemožné.

Zatímco se z Vancouveru ještě poměrně lehce hrabaly penízky z plných arén či lukrativních televizních práv, asijský kontinent už tak výdělečný trh není. I proto se poslední turnaj pod pěti kruhy konal v jihokorejském Pchjongčchangu bez hráčů z NHL.

Tedy abych byl zcela přesný, tak nejen proto. K finálnímu rozhodnutí vedlo daleko více faktorů. Těmi hlavními bylo zdravotní pojištění, které si kluby NHL musely hradit samy, přestože to byl MOV (Mezinárodní olympijský výbor), který po hokejistech ze zámoří pravidelně touží.

S tím byly spojeny rovněž cestovní náklady či přístup k marketingovým právům. Nicméně všechny tyhle otazníky mezi sebou MOV a NHL už vyřešili. Navíc v otevřené debatě k účasti hráčů na olympiádě figuroval i jeden z bodů při posledním vyjednávání o kolektivní smlouvě mezi NHL a NHL PA (hráčské odbory).

BYZNYS JE BYZNYS

Tak či tak, se nejprestižnější soutěž na světě (ať už z hlediska kvality či byznysu) musí na dva týdny zastavit. Navíc se kvůli časovému posunu mezi Pekingem a Severní Amerikou bude hrát převážně v brzkých ranních hodinách. Z hlediska výdělku na TV vysílání z případných reklam je tohle logicky nejméně atraktivní čas. Není se tak vlastně čemu divit, že se NHL v čele se svým komisařem Gary Bettmanem snaží z této situace vykroutit.

Bettman dokonce před pár dny na velké tiskové konferenci před startem finálové série Stanley Cupu uvedl, že si to vlastně ani nedokáže představit. Účast nejlepších hráčů světa na olympiádě doslovně zpochybnil.

Stejný názor zastává i jeho zástupce Bill Daly. I on označil jednání s olympijskými činiteli za nekonečné, s čímž se dá naprosto souhlasit. Jednání však rozhodně nezavrhl: „Existuje spousta nejistoty a neznámých, s nimiž se snažíme zápasit, a to vyžaduje čas,“ řek Daly na tiskovce. K časovému presu však Bettman dodal, že už dávno uplynul čas, kdy zástupci NHL doufali, že bude tahle otázka vyřešena.

NHL je totiž aktuálně ta, kterou čas tlačí ze všech nejvíc. Jasno musí mít do 23. července, kdy se koná vstupní Draft mladíků. V té době totiž finišuje taky rozpis programu na celou sezonu 2021/22. Tam už musí být jasno, jestli v něm bude zahrnuta dvoutýdenní přestávka pro olympijský turnaj či nikoliv.

Nejpozitivnějším mužem zatím vypadá prezident IIHF (Mezinárodní hokejová federace) René Fasel. Ten stále doufá, že se věci a jednání udají tím správným směrem. Co si vzpomínám, stejně pozitivně naladěný však byl i při vyjednání účasti hráčů NHL v Pchjongčchangu. I když je pravda, že v debatách nebyly ani z daleka dotaženy věci, jako je tomu teď (např. zmíněné cestovní pojištění apod.)

Jenomže teď je tady ještě COVID a s tím plno otázek okolo zdraví hráčů či složitější logistiky v této prekérní době. K tomu se ještě přidává otázka ohledně pojištění související s koronavirovou pandemií. Když už hráči do Pekingu odjedou, je pro NHL neméně důležité, aby se zase ve zdraví a v klidu vrátili zpátky.

HRÁČI I FANOUŠCI PO TURNAJI TOUŽÍ

Přání zahrát si na takové akci, jako tomu bylo kdysi v Naganu, Turíně, Vancouveru nebo Sochi mají i samotní aktéři. Řada těch skutečně nejlepších playerů světa se už několikrát veřejně zmínila, že touhu reprezentovat svou zem pod pěti kruhy mají. Není se vlastně čemu divit, protože rok co rok přibývá víc a víc elitních hráčů, kteří tento pocit ještě nezažili.

Mezi nimi je třeba Connor McDavid, mnohdy označován za vůbec nejlepšího hráče planety. V dobách, kdy byla účast hráčů NHL na olympiádě víceméně samozřejmostí, je už minulostí. Potíž však je v tom, že ani oni nemají v této otázce nějaké zásadní slovo.

 Vzpomeňme si třeba na Alexandra Ovechkina. Ten kolikrát při vyjednávání v Sochi hrdě hlásal, že ho názor ligy nezajímá, že zkrátka pojede. Dokonce ho v tom podpořil tenkrát i samotný Generální manažer Washingtonu. I on však časem zjistil, že to zase taková sranda není. A přijít o blahodárný plat, který v hlavním městě Spojených států bere, se mu nemusí kvůli dvoutýdenního dobrodružství vyplatit.

Tomu všemu opět netrpělivě přihlížejí fanoušci, kteří ve finále budou tohle všechno platit. Na vrcholný turnaj těch skutečně nejlepších už čekají od roku 2016. To se naposledy konal Světový pohár pod značkou NHL, který si liga místo olympiády zorganizovala možná tak trochu na truc, aby ukázala, že nějakou olympiádu na atraktivní turnaj vlastně ani nepotřebuje.

I tady vzal NHL vítr z plachet koronavirus. Liga řešila hromadu jiných problémů a chtěla především předat Stanley Cup. Než aby se zabývala nějakým mezinárodním turnajem. Možná jim to nakonec ani tolik nevadilo, protože od té doby se slovní spojení „World Cup of Hockey“ v médiích už vůbec neobjevilo.

NHL má zkrátka svoji NHL a tím to hasne. Na přímo to doslova takhle bylo jejími zástupci prezentováno už nesčetněkrát. My ostatní můžeme jenom doufat. I takový je bohužel dneska hokej.

Zdroj: NHL, TSN

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené