Blog: Uzavření extraligy? Peníze jsou peníze, ale sport by měl zůstat sportem!

Zase se rozjíždí kolotoč s otázkami a názory na uzavření nejvyšší české soutěže. Jenomže tentokrát to nejspíš není jen nafouknutá bublina, ale vážná myšlenka konkrétních majitelů, kteří už teď začínají počítat ztráty v důsledku koronavirové pandemie. Své místo na extraligové mapě si chce každý dobře hlídat.

Pokud řeknou majitelé klubů, že musí propouštět hráče, protože jim unikly výdělky z play-off, je to nekorektní odůvodnění. Vyřazovací část totiž není žádná předem jistá disciplína. Účast v ní těžko ovlivní názor sponzorů, které klub podepsal ještě před sezonou. Předpoklady pro úspěch můžou být jakékoliv, ale realita nemusí být vždy stejná. I když neradi, musejí s touto variantou všichni, včetně sponzorů počítat.

Samozřejmě jisté ztráty přicházejí za neprodané vstupenky na vyřazovací část. Když si však vezmeme k příkladu Hradec Králové – ti ztratili prakticky jen jeden (a to možná ještě ani ne vyprodaný) jistý zápas. Bez ohledu na pandemii by po vypadnutí z předkola do týdne “rozpouštěli led”. Výsledek je už pět rozdaných výpovědí hráčům.

Dalším faktem zůstává, že vstupné od diváků v naši lize kluby primárně neživí. Jsou to jen doplňující čísla v rozpočtu. A pokud by se už v tomto ohledu mohl někdo ozvat, tak možná pražská Sparta, která určitě chtěla atakovat divácké rekordy v největší aréně u nás. Silné kluby však mají i charakterně silné hráče, neboť se dokáží s manažery domluvit na kompromisu.

Tím skutečným problémem nastává reakce sponzorů na předčasné ukončení soutěže. Firmy začínají počítat těžké ztráty a uvědomují si, že sponzoring bude třeba řádně zredukovat, či dokonce na čas odstavit úplně. Je dost pravděpodobné, že většina z nich už klubům tento vzkaz vyslalo. V tomto případně je de facto jedno, jak finančně silný klub to ještě před měsícem byl. Těžká krize se dotkne i těch největších podniků. Ani dnes se nedá ještě určit, kterých více a kterých méně. Minimálně příští sezónu však tento problém do rozpočtů klubů zasáhne výrazně.

V souvislosti s těmito problémy už některé kluby hráčům redukují platy. O tomhle tématu jsem psal minule (zde).

Když se nedávno hlasitě mluvilo o uzavření ligy, samotné organizace uklidnily veřejnost. Ty se celkem jednohlasně shodly, že v tuto chvíli na tento krok skutečně není vhodná chvíle. A oheň byl pro hokejové fanoušky zažehnán.

Tentokrát ale špatně uhašený oheň znovu vzplál. Mnoha “odborníkům” a pochopitelně i majitelům, vnikla do hlavy myšlenka, že by uzavření soutěže mohlo vyřešit řadu vzniklých finančních problémů. Sehnat silné sponzory bude teď daleko větší oříšek, než byli pánové v čele svých organizací zvyklí do teď. Už jsem zmínil v minulém blogu, že finanční redukci se nevyhne žádný tým.

S myšlenkou uzavření si hlasitě a veřejně pohrával majitel i hrající legenda Kladna, Jaromír Jágr: “Tvrdím, že když extraligu neuzavřeme a tím pádem nezlevníme, hrozí, že za pár let ji bude hrát sedm týmů, ostatní na ni nebudou mít,“ řekl před Vánoci. Svým způsobem na jeho slova částečně došla, když poté dodal, že je to jako časovaná bomba, která musí jednoho dne explodovat.

Už teď je jasné, že zlevnit se musí, peněz bude méně. Nemá cenu si kvůli tomu trhat vlasy, jelikož se tento problém dotkne úplně všech.

Přesto myšlenka, že by tyto problémy mělo vyřešit uzavření soutěže, není férová. Není férová pro kluby z nižších lig a není férová ani pro fanoušky.

Extraliga letos skolila nejpevnější divácké rekordy. A pokud bude chtít naše nejvyšší soutěž v tomto směru pokračovat, udržet si rostoucí návštěvnost, nemůže si dovolit udělat tak velký krok zpátky. Tím spíš, když peněz od sponzorů bude méně a kluby tak budou na vydělaných penězích za vstupné daleko víc závislí.

Jen stěží si totiž lze představit, jak v závěru základní části na utkání o 13. místo v tabulce přijde víc, než dva až tři tisíce lidí. V době, kdy týmy ztratí naději na postup do předkola. A zápasy posledních týmů s prvními, se budou rovnat podobnému znehodnocení, jako juniorský výběr Karlových Varů ve Vítkovicích. Extraliga má držet směr, který bude diváky na tribuny lákat. Nejsme v NHL a nesledujeme na ledě nejlepší hráče světa. Proto český fanoušek nebude mít o zápasy “o nic” zájem.

A v neposlední radě jde tady o samotný sport. Ať už jde o baráž či přímý sestup a postup, jde o spravedlivě a přirozeně vzniklý proces. Ten inspiruje týmy z nižších soutěží, dostat se výš. O extraligu se má bojovat na ledě, ne v kancelářích majitelů, kteří osud svého klubu primárně určí sehnáním dostatečných financí.

Jak už jsem zmínil, nemůžeme se v tomhle kontextu rovnat s NHL. Nemáme v lize nejlepší hráče světa a Extraliga není miliardový byznys. Finanční problémy jsou jistě nepříjemné. Peníze jsou sice peníze, ale sport by měl pořad zůstat sportem!

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kevin Lafrance: V Mostu pro mě všechno začalo. Vaclík? Už na Žižkově bylo vidět, že udělá velkou kariéru

Obránce Kevin Lafrance je reprezentantem Haiti, pro kterého začala profesionální kariéra v FK Baník Most. Během působení v České republice nastupoval i za pražské celky Slavii a Žižkov.

Koronavirus kosí český fotbal! Kvůli nákaze byl odložen další ligový zápas

Česká fotbalová liga se sice po pauze způsobené koronavirovou krizí znovu rozběhla, testování v klubech ale přesto brání bezproblémovému odehrání všech duelů.

Spurs jsou dle procent aktuálně nejlepším týmem napříč evropskými soutěžemi

Manažer José Mourinho ordinuje již rok svůj styl hráčům Tottenhamu a po komplikované první sezoně se mu podařilo Spurs vybičovat ke skvělému startu v Premier League.