Více
  Novinky Hokej Extraliga Blog: Trenérský třesk u reprezentační mládeže působí příliš rozpačitě

  Blog: Trenérský třesk u reprezentační mládeže působí příliš rozpačitě

  -

  Velké změny na trenérských postech reprezentační mládeže přichystalo vedení ČSLH v čele s Filipem Pešánem. V nedávné minulosti jsme mohli vidět mraky přešlapů, které český hokej udělal. Svými unáhlenými rozhodnutími obracel různé pokusy o zlepšení, jako řízek na pánvi. A podle nejčerstvějších rozhodnutí to vypadá, že bude tenhle trend v kancelářích svazu nadále pokračovat.

  Embed from Getty Images

  Odvolání kouče Václava Varadi je po hlubokém zamyšlení možná částečně logické, ale nespravedlivé. Už dřív šéftrenér a generální manažer hráčů do dvaceti let Filip Pešán vyhrkl, že by měl ideální představu, aby funkci hlavního kouče dvacetiletých vedl někdo na plný úvazek. Zkrátka, aby nezastával současně trenérskou pozici v extraligovém klubu.

  Jenomže to se nám ten výběr rapidně zúžil. Varaďa ve své krátké trenérské kariéře několikrát ukázal, že v něm dřímá obrovský potenciál do budoucna. Loni získal ocenění pro nejlepšího trenéra extraligy, když zvedl nad hlavu mistrovský pohár s Oceláři.

  V kabině umí vzbudit respekt, nebojí se experimentovat a klidně posadí na střídačku i hráče první formace, pokud mu k tomu dá svými výkony dostatečný důvod. Podobných trenérů tady na výběr skutečně nemáme. Ti nejlepší jsou prostě nejlepší a proto všichni mají nějakou stálou práci.

  Embed from Getty Images

  Těžko přičítat letošní neúspěch dvacítek na domácím šampionátu trenérovi, který nemá potřebné hráče, aby konkuroval světové špičce.

  Odvolání Václava Varadi proběhlo po hluboké analýze. Alespoň tak to tvrdí Filip Pešán. Ten, který nechce, aby trenér zastával dvě funkce, ale sám dělá hned tři. Zůstal sportovním manažerem Liberce, do toho zastává dvě již výše zmíněné funkce v kancelářích ČSLH.

  Do mikrofonu se na tyhle otázky ohrazuje, že tohle je něco jiného. Samozřejmě, protože tak mu to vyhovuje. A pokud mu to ČSLH toleruje, nedá se nic dělat.

  Dokonce vynechal osobně návštěvu vyvrcholení MS v Ostravě a Třinci. Finálový víkend strávil u TV, přestože má tak vysoké postavení na reprezentačním postu. Na jednu stranu je to jeho věc, ale minimálně na venek to vypadá dosti neuctivě. Zvlášť, když se chystá tak razantně měnit český hokej a mohl by čerpat zkušenosti těch nejlepších přímo u zdroje.

  Místo toho raději odvolá slibného kouče a bude zmateně hledat náhradu mezi tím “zbytkem”, který je bez práce.

  Těžko říct, jestli v tomto rozhodnutí nehrají roli i osobní vztahy, které mezi těmito pány nejsou zrovna v harmonii. Přestože sám šéftrenér nedávno prohlásil, že jejich vztah je profesionální. Do kamery však jinou odpověď ani čekat nemůžeme.

  Celé to působí stejně zmateně a unáhleně, jako rok dopředu odvolání Miloše Říhy na střídačce seniorské reprezentace. Navíc po obzvlášť slibném výkonu.

  Druhá změna se týká reprezentační osmnáctky. Karel Beran dostal padáka jen necelé tři měsíce před začátkem Mistrovství světa! Opravdu má takhle vypadat koncepční práce do budoucna? Filip Pešán to odůvodnil slovy: „Samozřejmě je to trochu risk. Zároveň vám ale můžu položit otázku, jestli po takhle výsledkově neúspěšné sezoně není risk trenéra u týmu ponechat.”

  Embed from Getty Images

  Tak prostě budeme riskovat dál, a zkoušet střílet od pasu tak, jak jsme byli v posledních letech zvyklí.

  Ona totiž ta náhrada za Karla Berana taky není příliš slavná. Spíš naopak. A zeptejte se ve Vítkovicích, jak jsou fanoušci rádi, že se jej konečně zbavili. Řada z nich už odmítala chodit s jeho přítomností na hokej, i přesto, že jim vedení slevnilo vstupné.

  Jediným světlým okamžikem na popsaném listu Jakuba Petra je už jedna medaile z reprezentační osmnáctky. To jen pro okraj, abychom byli féroví. Předpoklady měl rozhodně velké. Potom má za sebou odvolání z repre výběru hráčů do dvaceti let.

  Poslední jeho pracovní zkušenost končila pravidelným pískotem fanoušků Vítkovic, kde se k němu zády otáčeli i někteří hráči z kádru. Nejcitlivější a nejdiskutovanější byl letní odchod Rostislava Olesze do Olomouce.

  Embed from Getty Images

  A tak jsme opět povýšili dalšího neúspěšného trenéra. Tohle celé má být již zmíněná koncepční práce?

  Z výše psaných veršů to vypadá, že jsem radikálním odpůrcem Filipa Pešána. Přitom opak je pravdou. Až do teď jsem ho měl za schopného činitele, který by opravdu mohl po dlouhé době nasměrovat český hokej tam, kde bychom ho rádi viděli. Úspěchy s Bílými Tygry jsou slibným předpokladem.

  Tentokrát mi věřte, že bych byl strašně rád, kdybych se v tomhle hodnocení mýlil. Do teď se Filip Pešán rozkoukával. Po několika měsících ve funkci jsou to jeho první kroky. Žel bohu, nevypadají zrovna efektivně.

  3 KOMENTÁŘE

  1. Pešan,jako hráč nic nedokázal.V Liberci mu to ,,trošku vyšlo” díky tomu že měl v té době výborné hrače, a nyní Velký šéf.Je to egojista nic jiného.Venca Varada má tu smůlu že mu neleze do zadku a navíc je z Moravy a to se v čechách nenosí

  2. Varada i Pešán jsou velcí hlupaci, Varada ani neví kde ho hokej naučili hrát a ted dělá velkého ocelare mamlas..

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Barcelona nechce prodat Arthura a věří, že se ustálí jeho forma

  Katalánský plátek Sport vyvrátil, že by Arthur Melo mohl být součástí hráčských výměn, které na Barcelonu čekají v létě. Spekulovalo se o...

  Virgil van Dijk vyjmenoval pět nejlepších hráčů Premier League

  Virgil van Dijk dostal za úkol vyjmenovat pět nejlepších hráčů z Premier League a to krom jeho spoluhráčů z Liverpoolu. Do seznamu...

  Ter Stegen bude po prodloužení smlouvy jedním z nejlépe placených hráčů...

  Rozhlasová stanice Cadena COPE informuje o velmi pomalém progresu v případě nového kontraktu pro brankářskou jedničku Barcelony, Marca-Andrého ter Stegena. V klubu...