Spojte se s námi


Hokej

Blog: Smutné výročí velkých hrdinů, nejen českého hokeje

Říká se, že každý Čech ví, kde byl a co dělal, když se hrálo finále v Naganu, nebo když letadla narazila v New Yorku do věží Světového obchodního centra. Stejně tak každý hokejový fanoušek ví, kde byl a co dělal přesně před deseti lety.

Publikováno

dne

Říká se, že každý Čech ví, kde byl a co dělal, když se hrálo finále v Naganu, nebo když letadla narazila v New Yorku do věží Světového obchodního centra. Stejně tak každý hokejový fanoušek ví, kde byl a co dělal přesně před deseti lety, tedy v den, kdy došlo k jedné z největších tragédií hokejového týmu v Jaroslavli při odletu na první utkání v sezoně. Tenkrát seděli v letadle strůjci posledních českých medailí, ale také lidé s velkým srdcem.

Hokej během své existence napsal mnoho dojemných a srdcervoucích příběhů, které si budeme navždy připomínat. Pak jsou tady ale také momenty, proti kterým žádný sportovní úspěch ani sebevětší zklamání z prohraného finále nemá ani tu nejmenší váhu.

Tenkrát 7. září 2011 se pilotům v Jaroslavli hrubě nepovedl jeden start letounu JAK-42, po kterém vyhaslo 45 životů. Všechno se seběhlo nějakých sedm minut před třetí hodinou odpoledne. Mezi nimi i trojice českých hokejistů Jan Marek (31 let), Jiří Vašíček (29 let), Karel Rachůnek (32 let) a slovenský srdcař Pavol Demitra (36 let). 

Každý, kdo tomuto neštěstí přikládal nějakou váhu, chtěl alespoň o nějakou dobu přetočit čas zpět a zabránit nejhoršímu. Jenomže osud byl tehdy nevyzpytatelný. Vlastně je dodnes. Nevybírá si. Kdyby ano, seděli by tenkrát na palubě úplně jiní lidé.

Ano, samozřejmě, taky chápu, že se po světě dějí i další tragédie podobného typu, které veřejnost tolik neoplakává a neřeší. Přitom každý život má svým způsobem úplně stejnou váhu. Jenomže tihle borci byli pro mnohé za hrdiny. V každodenních starostech jim kouzlili úsměvy na tvářích. 

Nikdy už žádný fanoušek nezapomene, jak ve středu kluziště srazil nepřiměřeným střetem obránce Karla Rachůnka urostlý a neoblíbený Jevgenij Arťuchin z Ruska. A jak pak v odvetě o bronzové medaile vyrazil Rachůnek s ruským obrem plexisklo. Tyhle momenty si budeme navždy pamatovat.

Stejně tak, jako kouzelné ruce Jana Marka, který byl charakterově jeden z nejúžasnějších hokejistů, které planeta poznala. Neuvěřitelně velkorysý člověk, u kterého byla rodina na prvním místě. Jenomže miloval taky hokej, který mu přinášel do života obrovskou porci radosti. Bohužel se mu stal nakonec i osudný.

Osobně jsem ho mohl v Třinci sledovat na začátku jeho velké kariéry. Skromný klučina, který mě na chodbě v kamarádově paneláku jako dítě vždy pozdravil. Vždycky s úsměvem. Dokonce si vybavuji, že jsem byl jeden z prvních lidí, kteří se dozvěděli o jeho přestupu do Sparty. Jen tak prohodil na chodbě na otázku, jestli už ví, co příští sezonu: „Asi Sparta.”

Třetím do smutné české party byl Josef Vašíček. Usměvavý chlapík, který si v roce 2006 jako jediný z této trojice potěžkal slavný Stanley Cup. O rok dříve si pověsil na krk i zlatou medaili z MS 2005 ve Vídni.

Nikdo v české reprezentaci už dnes nepřevlékne přes hlavu dres s číslem 4, 15 a 63. Tahle čísla si nechal po tomto neštěstí vyšít pro následující sezonu v NHL na své rukavice Patrik Eliáš. Všichni byli později uvedeni do Síně slávy českého hokeje, a v Praze-Dolních Chabrech po nich pojmenovali ulice, které spolu sousedí.

Slzy smutku tekly taky celým sousedním Slovenskem. Dodnes je Pavol Demitra považován za jednoho z největších velikánů v dějinách slovenského hokeje. „Byl jsi hokejovým bohem na ledě, a do hokejového nebe jsi taky odešel,” řekl se slzami v očích Marian Gáborík v roce 2011 při poslední rozlučce se slovenským hrdinou, na jehož počest byl později natočen 87 minutový dokument s názvem “38”.

Ačkoliv sám velice nerad o těchto věcech píšu, přečetl jsem si v den tohoto smutného výročí téměř deset let starý článek o Honzovi Markovi, který mě k tomu inspiroval. 

Nemyslím si, že bychom bez těchto připomínek na tyto chlapíky zapomněli. I tak cítím nějaký závazek alespoň touhle formou ještě jednou poděkovat klukům, kteří mi dělali v dospívajícím věku radosti. I oni se totiž zasloužili o to, že tahle hra pro mě tolik znamená.

Zdroj: KHL, iSport

Reklama

Hokej

Návrat valašského derby: výhra Vsetína, bouřlivá atmosféra i nepřístojnosti v hledišti

Do regionu Valašska se po dlouhých 15 letech díky sestupu Zlína z Extraligy vrátilo velké derby tohoto klubu se Vsetínem. Jeho první vydání v této sezoně z přinejmenším čtyř ovládli zelenožlutí, kteří soupeře přehráli 2:0. Zápas provázela úchvatná atmosféra nacpaného stadionu, ale zároveň i nepříjemnosti ze strany fanoušků.

Publikováno

dne

Od

Do regionu Valašska se po dlouhých 15 letech díky sestupu Zlína z Extraligy vrátilo velké derby tohoto klubu se Vsetínem. Jeho první vydání v této sezoně z přinejmenším čtyř ovládli zelenožlutí, kteří soupeře přehráli 2:0. Zápas provázela úchvatná atmosféra nacpaného stadionu, ale zároveň i nepříjemnosti ze strany fanoušků.

Větší tahák si v této sezoně Chance ligy prostě nelze představit. Bitvy dvou dávných rivalů – Zlína a Vsetína – z jednoho regionu, jež od sebe dělí sotva pár kopců, ale zároveň obrovská nevraživost, mají být ozdobou druhé ligy.

V sobotu došlo na jejich letos první vzájemný duel, jež byl zároveň prvním soutěžním po dlouhatánských 15 letech. Nelze se tudíž divit, že si takovou podívanou nenechalo ujít úctyhodných 7000 diváků – návštěva pro druhou nejvyšší soutěž zcela nevídaná.

Všichni měli svůj podíl na ohromující atmosféře. Zimní stadion Luďka Čajky zase po dlouhé době praskal ve švech – fandilo se, tleskalo, pískalo. Ale bohužel jak tomu u podobných zápasů ve velkém sportovní světě někdy bývá, ne vše bylo zrovna idylické.

Před i během utkání došlo na pár rvaček. Největší poprask nicméně způsobilo velké choreo zlínských fanoušků s nápisem „Smrt Vsetínu – budeme vás věšet, burani z vesnice”, jež se neslo přes téměř celou šířku tribuny na stání a bylo doprovázeno skandováním první části hesla.

To vše ještě tvrdé jádro Beranů doprovodilo hadrovou figurínou na šibenici, jíž následně přímo v sektoru za brankou zapálilo. A ihned se z toho na sítích stalo velké téma.

Velmi tvrdě choreo odsoudil třeba zpravodaj České televize Josef Kvasnička, podle nějž záležitost „nesmí zapadnout bez povšimnutí”. Pod jeho příspěvkem se pak rozpoutala divoká diskuze, zdali jsou podobné transparenty ještě akceptovatelné, či daleko za čarou.

Tenhle výstup se každopádně nelíbil ani vedení samotného zlínského klubu, které se proti němu krátce po utkání na svých webových stránkách ohradilo s tím, že se od něj distancuje a odsuzuje jej.

„Klub se omlouvá vsetínskému klubu i jeho fanouškům, ale také svým slušným fandům a děkuje těm, kteří toto chování přímo v hledišti odsoudili. Další postup bude konzultován s policii, které budou předány veškeré kamerové záznamy. Výše popsané jednání na stadion nepatří a klub nemá o takové fanoušky zájem,” píše se v prohlášení.

Nepříjemnosti podpořilo i házení vratných plastových kelímků a jiných předmětů na hrací plochu, což vedlo i ke krátkému přerušení utkání. To se však dělo v nikterak obřím měřítku, navíc až v samém závěru a pramenilo převážně z frustrace z výkonu domácích. Těm se totiž derby vůbec nevydařilo.

První polovina utkání byla vyrovnaná, divácky atraktivní. Góly sice nepadaly, zato se však přihlížející mohli kochat množstvím tvrdých soubojů. Jenže v 27. minutě se prosadil Riku Sihvonen, na kterého o čtyři minuty později navázal kapitán Vít Jonák.

A pak už Beranům přestaly jet nohy. Zcela. V závěru se fakticky na nic nezmohli, naopak se prezentovali ještě zbytečnými fauly, jenž jejich případnou snahu hatily. Zato Vsetín svůj náskok s přehledem držel a dokráčel si ke čtvrtému plnému vítězství ze čtyř zápasů v této sezoně.

Ševci se naproti tomu v Chance lize stále ještě rozkoukávají a doplácí na strašlivou produktivitu. Za vše mluví fakt, že ve čtyřech zápasech skórovali pouze sedmkrát, což je aktuálně nejmenší počet zásahů v celé soutěži.

Šanci na reparát dostanou svěřenci Rostislava Vlacha v pondělí na ledě Sokolova. Další velké derby je naplánováno na 29. října, tentokrát se bude hrát Na Lapači.

Zdroj: PSG Berani Zlín, Josef Kvasnička

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Extraliga po třech odehraných kolech: Plzeň bez bodu, zato s druhým trenérem. Olomouc se vznáší v oblacích, bodování vede Gulaš a Zohorna stihl dvakrát hattrick!

Po třech odehraných kolech je na čele Extraligy nečekaně Olomouc. Ta je zatím stoprocentní se skóre 8:2. Stejně tak nečekaně je na opačném konci tabulky bez bodu Plzeň. Na kontě mají Indiáni alespoň nejrychlejší odvolání trenéra v historii ligy.

Publikováno

dne

Po třech odehraných kolech je na čele Extraligy nečekaně Olomouc. Ta je zatím stoprocentní se skóre 8:2. Stejně tak nečekaně je na opačném konci tabulky bez bodu Plzeň. Na kontě mají Indiáni alespoň nejrychlejší odvolání trenéra v historii ligy. V pozici nejhoršího týmu Plzni zdárně sekunduje Růžičkův Litvínov s jediným bodem a patnácti obdrženými brankami. Jediný bod má však na kontě také Třinec.

Na prvním místě tabulky je po třech odehraných Olomouc! Tohle čekal asi opravdu málokdo. Nejprve přišlo vítězství 2:1 proti Plzni, stejným poměrem pak proti Mladé Boleslavi a poslední domácí zápas přinesl další 3 body do sbírky na úkor Sparty, která podlehla 0:4.

Celkové skóre Hanáků je 8:2 a na tom má hlavní zásluhu Bronislav Konrád, který zatím drží famózní úspěšnost zákroků a sice 97.75 %.

Na druhé příčce se nachází České Budějovice. Ty mají předehraný duel s litvínovskou Vervou a mají tak o zápas více. Ze 4 odehraných utkání sebral Motor 9 bodů a nastřílel ze všech týmů nejvíce (15). Produktivitu táhne veterán Milan Gulaš. Ten se stihl už 5x prosadit a navíc přidal 3 asistence a v dosavadním dění je tak nejproduktivnějším hráčem Extraligy.

Za Motorem se sedmi body číhá pardubické Dynamo, které zatím nepoznalo porážku. První dvě kola zvládly Pardubice proti Kladnu a Třinci uhrát v prodloužení. Za 3 body to bylo naposledy v Plzni.

Navrátilcem do sestavy Dynama je Tomáš Zohorna, který nejlepší léta kariéry strávil v KHL a loni působil ve švédském Oskarshamnu. Nyní se Tomáš vrátil a podmaňuje si domácí soutěž. Za 3 úvodní duely stihl nastřílet už 2x hattrick!

Zatímco doteď to byly spíše radosti, teď to budou starosti. Přesně ty totiž řeší týmy na opačném konci tabulky. Na samém dně se nachází Plzeň. Skóre 4:10, 0 bodů a vyměněný trenérský štáb. To je dosavadní velmi nelichotivá bilance Indiánů ze čtvrtého největšího města České republiky.

Předposlední Litvínov má odehrané zápasy dokonce 4 a získaný jediný bod. V posledním duelu se o něj povedlo obrat svěřencům trenéra Růžičky Liberec. Cíle litvínovské Vervy jsou rozhodně vyšší, než bojovat o záchranu.

To samé, ještě ve větší míře, lze říci také o mužstvu z Třince. Oceláři jsou před Litvínovem pouze o skóre. Od roku 2018 Extraliga nezná jiného vítěze, než právě Třinec. Jenže tuto skvěle plující dračí loď opustil její kapitán a mnoho fanoušků si kladlo otázku, jestli i bez Varadi budou pořád Oceláři těmi Oceláři, kteří sbírají tituly jeden za druhým. Samozřejmě je brzy vynášet nějaké závěry, ale začátek ligy tomu rozhodně nenapovídá.

Prozatímní průběh nejvyšší domácí hokejové soutěže je rozhodně velice zajímavý a kdo si ho nechal utéct, musí litovat. Na dně jsou týmy, které by tam opravdu málokdo čekal a to samé platí naopak o špičce tabulky.

Dva hattricky ze 3 zápasů Tomáše Zohorny, 97.75% úspěšnost zásahů Branislava Konráda, Milan Gulaš zatím hraje s průměrem dvou bodů na zápas. Začátek jako hrom, těšme se, co přijde dál.

Zdroj: Tipsport extraliga, Hokej.cz

Pokračovat ve čtení

Hokej

První valašské derby po 15 letech je tady! Čekají se plné ochozy i zajímavý hokej

Jsou to odvěcí rivalové z jednoho regionu, vzdálení od sebe ani ne 30 kilometrů, kteří na přelomu tisíciletí sváděli tvrdé extraligové souboje na krev. Teď se utkají poprvé ve druhé lize. V sobotu spolu Zlín a Vsetín sehrají první soutěžní zápas po dlouhých 15 letech a je jasné, že půjde o stejně zajímavou podívanou jako v minulosti.

Publikováno

dne

Od

Jsou to odvěcí rivalové z jednoho regionu, vzdálení od sebe ani ne 30 kilometrů, kteří na přelomu tisíciletí sváděli tvrdé extraligové souboje na krev. Teď se utkají poprvé ve druhé lize. V sobotu spolu Zlín a Vsetín sehrají první soutěžní zápas po dlouhých 15 letech a je jasné, že půjde o stejně zajímavou podívanou jako v minulosti.

Vzájemná nevraživost Zlína a Vsetína, alespoň v rámci hokeje, je na Valašsku stále silná. Přestože od jejich posledního ligového souboje uběhlo celých 15 let a nejvyhrocenější bitvy se odehrávaly ještě dříve, ve zlaté éře Vsetína, když se potvrdil sestup Beranů z extraligy, jen kvůli návratu velkého derby zaplesalo srdce mnoha fanoušků.

V Baťově městě i Na Lapači se pak ve zbývajících zápasech do konce sezony oprašovaly nenávistné chorály vůči soupeři. Pro oba tábory půjde o pořádné oživení chanceligové sezony. A pro kluby také o důležitou položku v rozpočtu.

Na všechny čtyři zápasy základní části se očekávají nacpané zimáky. Ten nejbližší ve Zlíně zatím sice není zcela vyprodán, podle všeho však zbývá prodat posledních pár desítek lístků. Klub navíc na derby nastavil zvláštní cenovou kategorii.

Kdo chce na Vsetín, zaplatí od 170 do 530 korun. Všechny ostatní duely jsou k sehnání mezi 50 a 330 korunami. Zelenožlutí sice nic takového nemají, i jejich profit z dvou vzájemných duelů však bude bez pochyb výrazný.

Bezmeznou rivalitu vnímají i hráči, trenéři či funkcionáři. Také oni čelí již od jara otázce, jak se těší na derby a co od něj očekávají.

„Zlín beru jako kteréhokoliv soupeře. Samozřejmě vnímám, že je to derby, že jsou města blízko sebe, že je to divácky atraktivní, že rivalita mezi Zlínem a Vsetínem vždy byla a je. Zápasy budou mít jiný náboj, nádech play-off. Bude to dobré pro hráče, diváky i pro hokej,” pronesl třeba pro iDnes.cz kouč Vsetína Roman Stantien.

„Derby je pro mě osobně s Kometou. Patřím ke generaci, která Vsetín zná z druhé ligy, hrál jsem tam proti němu za Hodonín. Je to tak spíše pro fanoušky starších ročníků, kteří si pamatuji vsetínskou éru,” řekl zase Deníku zlínský bek Daniel Gazda.

Pro některé hráče přitom bude zápas ještě pikantnější o to, že v jednom či druhém dresu dříve působili. Třeba útočník Michal Gago se do rodného Zlína vrátil krátce před startem ročníku přímo ze Vsetína.

To jiný odchovanec klubu z krajského města, Pavel Klhůfek, čerstvě obléká zelenožlutý dres. Ve Zlíně o něj po návratu ze slovenských Košic nebyl zájem, a tak zamířil k rivalovi.

Dost zajímavé to může být ale třeba i pro hlavního kouče Beranů Rostislava Vlacha, jenž právě dávná vyhrocená derby pamatuje z pozice hráče dokonce obou celků. Mezi lety 1994 a 1998 měl svůj podíl na čtyřech vsetínských titulech v řadě, roku 2004 pak zvedl nad hlavu mistrovský pohár i jako hráč Zlína.

Teď jej poprvé čeká příprava hráčů na náročnou bitvu z pozice trenéra. Jeho mužstvo neodstartovalo sezonu zrovna nejlíp, když hned na úvod podlehlo Kolínu 1:4 a následně vcelku nepřesvědčivým výkonem porazilo Šumperk 4:2. V posledním utkání hraném ve středu zvítězili ševci v bitvě dvou velkých favoritů soutěže nad Jihlavou 2:1 po nájezdech.

To Vsetín je zatím suverénní. Vyhrál všechny tři zápasy – poradil si 6:2 se Šumperkem, 4:1 s Porubou a naposledy doma zvítězil nad béčkem Pardubic 3:1. V brance má jasnou oporu v podobě mladého Rusa Žukova, vepředu se pak o většinu gólových akcí stará Luboš Rob, jenž má již 7 kanadských bodů (3+4).

Přesto sázkové kanceláře, ač velmi mírně, favorizují domácí tým. Stejně činí i vsetínský kapitán Vít Jonák: „Derby tady řadu let chybělo, celé Valašsko se na to těší. Do zápasu nemůžeme jít přemotivovaní. Každý se musí soustředit na svůj výkon v každém střídání. A úplně nebláznit. Favorit jsou oni, určitě to bude kvalitní utkání.”

Valašské derby se mělo v poslední době uskutečnit hned dvakrát, vždy v rámci přípravy. Nejprve bylo v roce 2019 zrušeno kvůli obavám o bezpečnost, pak se letos v létě zrušilo po jedné odehrané třetině kvůli přílišné mlze na vsetínském stadionu.

Tentokrát, do třetice, by už odehrání zápasu nic bránit nemělo. Fanoušci se letos mohou těšit minimálně na čtyři derby, nejeden Valach však doufá, že by se oba celky mohly střetnout i v play-off, ne-li rovnou ve finále Chance ligy. První velké derby má každopádně své úvodní buly už tuto sobotu v 17:30.

Zdroj: PSG Berani Zlín, VHK Robe Vsetín, iDNES, Deník

Pokračovat ve čtení

Oblíbené