Spojte se s námi


Premier League

Blíží se doba, kdy se stanou roboti fotbalovými trenéry? Arsene Wenger věří, že během příštích 20 let je to možné

Publikováno

dne

Arsene Wenger v rozhovoru pro beIN SPORTS představil svoji vizi budoucnosti, ve které vidí roboty trénovat hráče v zápasech a také věří v to, že střídání ve druhém poločase by mohlo ovlivnit hlasování, například na Twitteru. Je to sice velmi odvážná vize, avšak pokud se podíváme na realitu dnešního fotbalového prostředí, tak zjistíme, že to není vůbec nereálné.

Statistiky už ovládly nejeden sport a v posledních letech zažívají velký boom i ve fotbale. Toho si je samozřejmě moc dobře vědom bývalý kouč Arsenalu, který je ještě ze staré školy, avšak v posledních letech působení v londýnském klubu mu určitě ukazovala dříve skrytou realitu analýza dat, která mu odkryla věci, jenž určitě ovlivnily jeho rozhodnutí.

Na nejvyšší úrovni se již běžně sbírají nejrůznější statistická data, která následně vyhodnocuje skupina specialistů a to nejen během zápasů, ale také během tréninků. Hráči jsou tak prakticky neustále pod drobnohledem a trenér má o všech svých hráčích dokonalé informace. Ať už se to týká rychlosti, počtu úspěšných nahrávek či krevního tlaku.

Zároveň se Wenger vyjádřil ke vzrůstající moci sociálních médií, které začínají ovlivňovat velké masy a to ne vždy tím správným způsobem. To vše dnes samozřejmě působí na fanoušky, kteří tento tlak přenášejí na samotné hráče i trenéry. 69letý Francouz má za sebou mnoho let strávených ve fotbalovém prostředí a vzhledem k tomu, že si již několik měsíců užívá odpočinku, měl čas na to, aby vše mohl zhodnotit a popřemýšlet o tom, kam fotbal míří.

Přiznal také, že směřujeme k tomu, že rozhodovat o střídání, složení základní sestavy nebo i dalších věcech budou moci sami fanoušci pomocí hlasování, například na Twitteru. Nutno dodat, že tato myšlenka není nic nového. Již se tak stalo v Jihoafrické republice, kde o základních sestavách týmů Kaizer Chiefs a Orlando Pirates měli možnost hlasovat fanoušci. A následně i pomocí sms mohli vybrat hráče, kterého pošlou během zápasu na hřiště. Vzhledem k tomu, že sport ovládají peníze a vše se v podstatě dělá pro největší požitek diváka. Není těžké si toto představit i v Evropě.

Co se poté týče robotů ve fotbale, tak turnaj RoboCup již existuje od roku 1996 a organizátoři sní o tom, že by do roku 2050 přišli s takovými roboty, kteří by se mohli utkat s vítězi mistrovství světa a hrát zcela podle pravidel FIFA. Na posledním fotbalovém turnaji robotů, který se konal tento rok v Montrealu, jsme mohli vidět soutěžit na 5 000 robotů ze 35 zemí. Avšak spíše se dá počítat s tím, že technologické novinky budou využívány jako doplněk pro živé lidi.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.