Biatlon v kostce: Co nám naznačila první třetina sezóny?

Závodníci mají za sebou úvodní třetinu této sezóny. Absolvovali 4 závodní bloky, které se konaly pouze ve finském Kontiolahti a rakouském Hochfilzenu. Jak si vedly české jedničky, kdo je kometou sezóny a rozloučí se Wiererová na vrcholu? Připomeňme si to nejzajímavější, co se během biatlonového trimestru sezóny událo.

Zdroj: Petr Slavík, CC BY-SA 4.0

Procitnutí Ondřeje Moravce

Moravec předem oznámil, že se jedná o jeho poslední sezónu v kariéře. Jakoby z něj spadl tlak, závody si užívá a je to znát i na výsledcích. V úvodních 2 závodech se umístil do top 10.

I v dalších závodech se dostal na body a ukázal, že se s přesnou střelbou stále může dostávat hodně vysoko. Je jasné, že ve svých 36 letech bude jeho výkonnost kolísavá. První závody určitě naznačily, že by jeho rozlučková sezóna mohla skončit happy-endem.

Švédsko zpátky na vrcholu

Švédsko vždy patřilo mezi biatlonové velmoci. Jména jako Ferry, Wallinová, Zideková, Ekholmová zná celý biatlonový svět. Po konci těchto závodníků zažili Švédové úpadek a museli si vychovat další úspěšnou generaci.

Zabralo to několik let, ale Skandinávci jsou zpět. Hanna a Elvíra Oebergová patří mezi úplně nejlepší. Samuelsson se také ohromně zvedl a zařadil se do absolutní špičky.

Ponsiluoma a Skottheimová mají ohromný potenciál a již v této sezoně ho naplňují. Jména jako Femling, Nelin, Perssonová nebo Brorssonová patří do širší světové špičky.

To ukazuje ohromnou kvalitu reprezentace a je velmi široký. Všichni jsou stále velmi mladí a půjdou ještě více nahoru. Švédský tým má ohromnou budoucnost. Není pochyb o tom, že v budoucnu budou útočit na největší úspěchy a tituly.

Chybující expres Davidová

Češka je jasnou jedničkou týmu. Tím, že její výkonnost jen roste se také zvyšují nároky na její výsledky. Ty zatím úplně na 100 % nenaplňuje. Na trati je na tom výborně a stabilně se umisťuje do top 5 běžeckých časů.

Trable má na střelnici. Neměla ani jeden bezchybný závod. Dělá jich více, než by bylo zdrávo. Výsledky má jako na houpačce. Dokáže zajet do 6. místa. V dalším závodě ale zase zkazí střelbu a skončí kolem 20. místa.

S přesnější střelbou má jednoznačně na bednu. Naději ji a jejím fanouškům dal hromadný závod v Hochfilzenu, kde dojela Markéta čtvrtá a pouze jednou se mýlila. Tento závod by ji mohl přinést potřebný klid do střelby a také zlepšenou výkonnost.

Kdo překvapil a vystřelil nahoru?

Za zmínku stojí dvě jména. Nor Lagreid a Běloruska Alimbekavová. Nor je dalším úspěšným produktem této generace. Díky němu je norská dominance ještě vyšší. Jeho výkonnost je v této sezoně neuvěřitelná.

Ve Světovém poháru absolvoval pouze 13 individuálních závodů a v této sezoně už 3 vyhrál! Nikdo jiný v této sezoně nemá více triumfů. K tomu se hned v 8 z 10 závodů umístil v top 10.

To ho vyneslo na 2. místo celkového pořadí za vedoucího J. T. Boea. Kouzlo Lagreidova úspěchu je v přesné rychlopalbě a výborném běhu. Má výborně našlápnuto.

Ohromně vylétla také Běloruska Alimbekavová. Ještě v minulé sezoně získala pouze 15 bodů. Tato sezóna už je ale o něčem jiném. Obrovsky zlepšila střelbu i běh. Od začátku sezony má super formu a ta jí vynesla premiérové vítězství ve světovém poháru.

K tomu přidala dalších 5 umístění v top 10. Díky těmto výsledkům je na výborném 5. místě celkového pořadí. Jak Lagreid, tak Alimbekava jsou příjemným překvapením sezóny a stojí za to je sledovat.

Velká bitva žen o žlutý dres

Souboj o žlutý dres biatlonistek byl v posledních letech velmi vyrovnaný. A stejně tomu tak bude i v sezóně aktuální. Na pozici královny sezóny si brousí zuby několik závodnic. Roiselandová, H. Oebergová, slabší start měla sice Eckhoffová, ale už jde zase nahoru a patří mezi hlavní favoritky. Vysokou výkonností překvapuje E. Oebergová, která je v top 5.

Nezapomínejme na obhájkyni žlutého dresu Wiererovou. Toto je nejspíše poslední sezóna Italky. Vypadá to, že v běhu na ty nejlepší nestačí a proto není tak vysoko, jako by se dalo čekat.

Ale pozor, stále bude velmi nebezpečná. Světový pohár potřetí v řadě nejspíš nevyhraje. Její hvězdné chvíle by však mohly přijít na mistrovství světa. Wiererová je biatlonistkou velkých závodů. Bude se chtít rozloučit se svou bohatou kariérou ve velkém stylu.

Bude opět králem Johannes Boe?

Na konci minulé sezony překvapivě ukončil kariéru Martin Fourcade. Největší biatlonová legenda historie. To byla pro jeho úhlavního rivala J. Boea výborná zpráva. Očekávalo se, že Nor bude vládnout a nebude mít konkurenci. Úvod sezóny však naznačil, že by to tak jasné být nemuselo.

Johannes šel oproti minulé sezoně výkonnostně mírně dolů. Běžecky patří stále mezi nejlepší, střelecky se však zhoršil. Důkazem poklesu jeho formy je fakt, že z 10 závodů vyhrál pouze 1. To ukazuje, že jeho nadvláda není tak jasná jako dřív.

Čím si to vysvětlit? Rivalita s Fourcadem Boea motivovala k výkonům na hranici jeho možností. Ta je pryč. Pro Nora je velmi důležitá rodina. Věnuje ji hodně času a sám se vyjádřil, že i to je důvod, proč netrénuje tolik jako jeho soupeři.

A kdo by mohl vítěze světového poháru nejvíce prohánět? Jednoznačně Francouzi. Jacquelin s Fillonem-Malletem budou chtít pokračovat ve Fourcadových šlépějích.

Fantastickou formu má Samuelsson a určitě ho musíme počítat mezi favority. Neznámou je Lagreid. Bude ve svých super výkonech pokračovat a udrží se v top 5?

Sezóna mužů by měla být vyrovnanější než v předešlých sezónách. Johannes Boe žlutý dres opět nejspíš obhájí. Nebude to mít ale vůbec jednoduché. Závody budou napínavější, uvidíme více vítězů a o drama nebude rozhodně nouze.

Zdroj: IBU

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maddison, Grealish, Foden nebo Mount. Kdo bude hrát na Euru?

Euro 2021 se rychle blíží a hráči to cítí. Tlak na předvedené výkony se stupňuje a v následujících měsících některým z nich uhasne sen o hraní na evropském šampionátu. Obzvlášť nelehký úkol čeká trenéra anglické reprezentace Garetha Southgata při výběru středních záložníků.

Podívejte se na největší chyby rozhodčích v české lize

Být rozhodčím není pro každého. Svými rozhodnutími většinou naštvete minimálně jeden tábor a často si vyslechnete spoustu urážek z ochozů i od samotných hráčů. Ovšem chyby, kterých se dopustili někteří rozhodčí v naší nejvyšší soutěži, jsou opravdu něco. Podívejte se sami.

Petr Rada: Lidi na fotbal nechodí, ale výzkumy děláme. V tom jsme dobří

Stal se prvním trenérem, kterému se podařilo dostat se přes hranici 600 získaných bodů. Aktuálně se nachází na čísle 602. I proto jsme ho oslovili s nápadem na rozhovor, který se týká jeho trenérské kariéry. "Hergot, co to, že tak najednou," reagoval Petr Rada.