Spojte se s námi

La Liga

Barcelona představila obrat téměř miliardu eur, magickou hranici překoná o rok dříve oproti plánu

Zveřejněno

dne

Vedení katalánského klubu z Barcelony uspořádalo ve čtvrtek tiskovou konferenci, na které představilo výsledky hospodaření za sezonu 2018/19 a vyřklo projekci na rok příští.

Embed from Getty Images

V minulém ročníku dosáhli Katalánci rekordního obratu ve výši 990 milionů eur (přes 25 miliard korun) a na ten další mají v plánu překonat miliardový milník s projekcí 1,047 miliardy eur (27 miliard Kč). Obě cifry jsou v současném fotbalovém prostředí vůbec nejvyšší.

Přitom bájnou miliardu eur se přitom podle původního odhadu v rámci strategického plánu mělo přehoupnout až v roce 2021. Finální čísla za uplynulou sezonu a rozpočet na tu další představili čtvrtý viceprezident a pokladník Enric Tombas a výkonný ředitel klubu Óscar Grau.

Jimi prezentovaná čísla v sálu Auditori 1899, kde se obvykle vyjadřuje tiskový mluvčí klubu k aktuálním tématům či představují nové posily Blaugranas, ale ještě musí projít schválením od členu. Jejich příští shromáždění je naplánováno na 6. října letošního roku.

Prognóza pro ročník 2019/20

Barcelona letos počítá s výdaji ve výši 1,007 miliardy eur a již zdaněným ziskem 11 milionů stejné měny. Pokud k němu opravdu dojde, znamenalo by to, že už 9. rokem klub hospodaří s kladným ziskem a od ročníku 2011/12 by tyto zisk dosáhly už dvěstětřinácti milionů eur.

Příjmy mají dosáhnout rekordní sumy 1,047 miliardy eur. Podle plánu se mají výdaje navýšit o 34 milionů eur, což je přesná suma, která se bude oproti posledním dvěma stům milionů, investovat do správy. Celkem 61 % klubových příjmů, což bude 642 milionů, obstarají odměny a odpisy.

Plánuje se tedy pokles o 29 milionů oproti předchozímu hospodářskému roku. Díky sponzorským dohodám, obchodům a licencím se očekává, že Barca vydělá o 49 milionů více, než v minulé sezoně. V období mezi lety 2010 a 2020 se mají zisky v této sekci navýšit o celkem 172 milionů eur.

V rámci měřítka EBITDA mapujícího zisk před započtením úroků, daní a odpisů se očekává 199 milionů, což by byl nový rekord klubu potvrzující jeho soliditu a udržitelnost. Příjmy se mají zvýšit o 6 % a za zmínku stojí bezprecedentní komerční úsilí v oblasti sponzorství.

To by od roku 2010 dosáhlo navýšení o 172 milionů eur. Uspokojivý je rovněž vývoj provozní značky Barca skrze její obchody a komerční licence. Jejich rozšíření má přinést do klubové kasy 86 milionů eur. Předpověď naznačuje nárůst příjmů o 9 % z hráčských přestupů a hostování.

Tento zdroj je tak konsolidován jako opakující se zdroj příjmů klubu i ve fotbalovém světě. Co se výdajů týče, zde by se měla čísla snížit o 3 %, konkrétně o 18 milionů eur a odpisy by měly jít dolů o 7 % – 11 milionů eur. Co se investic týče, očekává se, že 73 milionů půjde na projekt Espai Barca.

Ten zastřešuje rekonstrukci stadionu a dalšího klubového zázemí. Posledním bodem byly výdaje na správu, které se zřejmě navýší a to o 34 milionů. Důvodem jsou rostoucí náklady v samosprávě klubové televize Barca TV a také s nárůst tržeb v obchodech a využívání komerční licencí.

Další investice půjdou do výstavby (16 610 000 €), systémů (5 910 000 €), dalších sekcí (4 590 000 €), klubové televize (2 870 000 €) a obchodů (2 690 000 €). Navýšení se dočkaly i náklady na správu a to ze stosedmapadesáti milionů na rovných 200.

V rámci mezd má jít klub dolů z 525 na 507 milionů. Amortizace také klesne a to ze 146 na 135 milionů. Naopak mzdy zbylých zaměstnanců se hlavně díky vývoji Barca TV a obchodů zvednou z jednapadesáti na 56 milionů.

Z přestupů hráčů se má vydělat o 10 milionů více a nových 7 milionů by mělo přispět do pokladny z prohlídek stadionu a lístků na zápasy. Naopak poplatky za televizní práva mají být menší a to o rovných 17 milionů eur. Mzdy fotbalistů pak budou stát 552 milionů (53 % z výdajů).

Zleva Óscar Grau a Enric Tombas (zdroj: fcbarcelona.com)

Ohlédnutí za sezonou 2018/19

Nyní se podívejme na ročník minulý s označením 2018/19. Příjmy v celkové hodnotě 990 milionů eur se navýšily o 76 milionů eur, v řeči procent je to 8 %. Výdaje byly uzavřeny na sumě 973 milionů eur (o 91 milionů více) a zisk po zdanění činí rovných 5 milionů, s EBITDA 179 milionů.

Předpoklad ale hovořil o jedenácti milionech. Oproti minulému ročníku se jedná o plus 2 miliony. Čistý zisk v předchozím roce činili 13 milionů eur. Vyjma poplatků za hráčské přesuny se navýšila čísla ve všech kategoriích příjmů. Ty spojené se stadionem vyšší o 12 milionů eur, což dělá 6 procent.

Na celkovou sumu 151 milionů se dosáhlo díky nárůstu prodeje vstupenek a prémiových balíčků Také v rámci médii byl zaznamenáno velké navýšení a to o 34 % (o 75 milionů eur). Za tak značným nárůstem (298 milionů navíc) stojí hlavně televizní práva.

Ta dostala Barcelona díky postupu do semifinále Ligy mistrů od UEFA vůbec nejvyšší mezi ostatními a dále nechyběla ani suma od LaLigy. V komerční oblasti registrujeme nárůst o 24 % (o 62 milionů) a to přes příspěvky nových sponzorů a zlepšené obnovy smluv (celkem 325 milionů).

Celkové výdaje byly navýšeny o 91 milionů eur oproti poslední sezoně. Barca na ně vydala o 5 milionů více, než v minulém fiskálním roce a to 525 milionů. Amortizace, což je rozložení ceny transferů nových hráčů na celou délku trvání jejich kontraktu, se zvedla ze stodevatenácti na 146 milionů.

Vrcholem uplynulého hospodářského roku je první úspěšný rok samosprávy fanshopů zvaných Barca Stores a využívání komerčních licencí skrze Barca Licensing & Merchandising (BLM) s obratem 63 milionů eur. Vysoký pokles pak evidujeme u částky za přestupy a to o 46 procent.

Důvod je prostý – v roce 2017 odcházel do Paříže za rekordní výkupní klauzuli Neymar Júnior. Rozdíl činí 97 milionů eur, jelikož klub utržil za přestupy 114 milionů. Všechno ale bylo vykompenzováno opakujícími se obchodními aktivitami na stadionu, v médiích či reklamě.

Je však nutno dodat, že výdaje byly také exponenciálně vyšší oproti předchozím dvěma létům – 973 milionů kontra 929 milionů a 882 milionů. Stejně tak ale poznaly navýšení oproti plánu i příjmy a to o 30 milionů. Platy zaměstnanců se pak zvedly ze třiačtyřiceti na 51 milionů eur.

Celková suma amortizace u mezd ve všech sportovních sekcích ve výši 671 milionů byla o dvě procenta nižší, než loni a to 68. Dodejme, že bezpečnostní index je 70 %. Pokud se však vezmou jen platy fotbalistů, tak je toto měřítko na jednašedesáti procentech.

Shrnutí posledních let

Za posledních 5 let se příjmy navýšily o neuvěřitelných 63 procent z šestisetosmi milionů na již zmíněných 990. V rámci výdajů, mzdy byly udrženy o pouhou jednoprocentní odchylku a náklady vzniklé amortizací vzrostly díky přestupům a obnově kádru o 23 %, tedy 27 milionů eur.

Přehledná tabulka výsledku ročníku 2018/19 a předpovědi na další (zdroj: fcbarcelona.com)

Další nárůst nákladů přišel v sekci managementu a to o 43 milionů, který plyne ze zmíněného vedení obchodů a licencí. Sportovní náklady, součet platů a amortizace všech profesionálních týmů daly dohromady 68 % – o 2 méně, než v předchozí sezoně. Vyjmeme-li fotbal, dostaneme se na 61 %.

Od ročníku 2011/12 se čistý kapitál zvedl o 202 milionů eur a co se citlivého téma dluhu týče, ten k datu 30. června 2019 činil 217,2 milionů eur. V souladu s článkem č. 67 stanov ještě oficiální web uvádí, že poměr EBITDA k dluhu bez investic do Espai Barca je o 0,76 pod maximálním limitem (2).

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Golden Boy

Nominace Golden Boy 2019 – Andrij Lunin (Real Valladolid)

Zveřejněno

dne

V rámci aktuálního seriálu v rubrice Golden Boy si postupně představujeme vybrané kandidáty z dvacetičlenné nominace na toto ocenění, které dostává nejlepší mladý hráč do jednadvaceti let hrající v jedné z předních evropských soutěží za daný kalendářní rok. Nyní se podíváme na vycházející hvězdu mezi třemi tyčemi, Andrije Lunina.

Embed from Getty Images

Jedním z dvojice nominovaných brankářů mezi dvacítkou talentů usilujících o post „Zlatého chlapce“ je také dvacetiletý Andrij Oleksijovyč Lunin z Ukrajiny. Rodák z Krasnohradu v Charkovské oblasti, kde se narodil 11. února roku 1999, aktuálně hájí svatyni Realu Valladolid.

Jinak je to ale produkt sportovní školy pod záštitou Metalistu, kde mu prvního trenéra dělal Oleksandr Chrabrov, který si po tříletém angažmá mezi lety 2012 a 2015 vyzkoušel i systém Dnipra. Zde byl jeho prvním koučem Kostjantyn Pavljučenko.

Dvojitá domácí štace

V létě roku 2016 se dostal do B-týmu celku z Dněpropetrovsku a v áčku si debut připsal 16. října při ligovém utkání proti Karpaty Lvov. Po zbytek sezony už zůstal jedničkou a celkem odchytal 25 utkání napříč všemi soutěžemi (22 z nich bylo v Premjer-lihe).

Embed from Getty Images

Dnipro se ale na konci sezony 2016/17 dostal do finančních potíží a ty vyústily v přímý sestup až do třetí nejvyšší ukrajinské soutěže zvané Druha Liha. Mnoha hráčům bylo umožněno odejít a to včetně Lunina, jenž zamířil do Zorji Luhansk. Zde strávil jeden rok.

I tak ale opět stihl obsadit pozici jedničky a 14. září 2017 si odbyl svou premiéru na evropské scéně. Stalo se tak v utkání skupinové části Evropské ligy proti Östersunds FK v Areně Lviv, které skončilo pro domácí poráížkou 0:2. Lunin dochytal i zbývající 5 skupinových klání.

Bílý balet volá

Celkem si připsal 36 startů a svými výkony zaujal dokonce skauty z Realu Madrid, kteří jej 19. června 2018 zakoupili za údajnou sumu 8,5 milionů eur + dalších 5 v bonusech. Hned vzápětí, konkrétně pak 27. srpna, byl zapůjčen taktéž prvoligistovi ve Španělsku a to Leganés.

Embed from Getty Images

V polovině ročníku 2018/19 řekl, že mu nevadí dělat dvojku Ivánu Cuéllarovi a v madridském předměstí setrvá i na druhou půlku. Celkem u Los Pepineros zaznamenal 5 ligových mačů a 2 pohárové s bilancí sedmi inkasovaných branek a tří čistých kont.

Po návratu do Realu byl znovu poslán na hostování i pro právě probíhající ročník. Tentokrát si jeho služby pojistil již výše jmenovaný Real Valladolid, k němuž se přidal 13. srpna letošního roku. V jeho barvách si ale ještě nezachytal a pouze osmkrát vysedával na lavičce.

Na mezinárodním poli vycházející hvězda

V rámci reprezentace je ale Lunin již relativně zkušeným harcovníkem. Od kategorie U16 nevynechal jedinou a nasbíral v nich dohromady 29 vystoupení. V hlavním výběru si pak odchytal čtyřikrát – poprvé vloni 23. března při přáteláku se Saúdskou Arábii, jenž skončil výsledkem 1:1.

Embed from Getty Images

Letos byl přítomen u historicky prvního vítězství ukrajinské dvacítky na Mistrovství světa této úrovně. Lunin odchytal 6 ze sedmi zápasů, když zmeškal akorát čtvrtfinále s Kolumbií kvůli povolání do seniorského mančaftu na kvalifikační duely o Euro 2020 se Srbskem a Lucemburskem.

Po finálovém vítězství 3:1 nad Jižní Koreou obdržel 191 centimetrů vysoký gólman cenu pro nejlepšího brankáře turnaje. Ve Valladolidu mu konkurenci dělá ex-barcleonský Jordi Masip, jenž je rovněž i druhým zástupcem kapitána a má tak u trenéra Sergia Gonzáleze přednost.

Dodejme, že tento pravonohý brankář, jehož zastupují rodinní příbuzní a jehož hodnota podle Transfermarktu činí 7 a půl milionů eur, nosí číslo 13 a jeho smlouva u královského klubu mu vyprší 30. června roku 2024. Šancí na vítězství sice moc nemá, ale jak se říká – naděje umírá poslední.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Leo Messi převzal svou šestou Zlatou kopačku v kariéře

Zveřejněno

dne

Argentinec Lionel Messi si včera vyzvedl v bývalé výrobní hale pivovaru Damm Zlatou kopačku za sezonu 2018/19, která se uděluje nejlepšímu střelci na starém kontinentu. Rodák z Rosaria v tomto ročníku nasázel 36 branek ve třiačtyřiceti zápasech.

Embed from Getty Images

Včerejšek byl speciálním dnem pro Lionela Messiho. Pro něj byla v budově Antiga Fábrica Estrella Damm připravená slavnostní ceremonie, v jejímž průběhu obdržel Zlatou kopačku za uplynulý ročník, ve kterém nastřílel šestatřicítku ligových branek. Na ty potřeboval 34 startů ve stejné soutěži.

Doprovod mu dělala jeho choť Antonela a synové Thiago a Mateo, kteří mu onu cenu sami předávali. Na události nechyběli ani kolegové Luis Suárez a Jordi Alba a členové vedení a to Josep Maria Bartomeu, Éric Abidal, Ramon Planes, Guillermo Amor, Javier Bordas, Xavier Vilajoana, Silvio Elías a Óscar Grau.

Po převzetí této pozlacené trofeje se Messi rozhodl krátce vyjádřit pro přítomné Radio Marca. „Dobrý den. Mockrát děkuji, že zde mohu být. Chci poděkovat mé rodině, vedení a spoluhráčům. Děkuji Luisovi a Jordimu, kteří mají hlavní podíl na tom, že jsem získal šestou Zlatou kopačku. Bez mých spoluhráčů bych nedal žádnou branku. Tohle ocenění je pro všechny a ačkoliv jej přebírám já, je to uznání pro celý tým,“ řekl na úvod.

Posléze se pozastavil nad klubovými cíli. „Liga mistrů je samozřejmě něčím speciálním a my všichni ji chceme vyhrát. Jsme si však vědomi i toho, že LaLiga je nejvíce důležitá, jelikož ta nám umožňuje hrát dobře v Lize mistrů nebo Copě del Rey. Vždy se mluví o Lize mistrů, ale nikdy nezapomínáme na další soutěže, protože jsme v Barceloně a zde míříme na všechny trofeje.

Střelecky úspěšný ročník pro číslo 10

Připomeňme, že La Pulga (v překladu blecha, pozn. přek.), jak se Messimu přezdívá, dostal vedle této ceny také Pichichiho trofej pro nejlepšího střelce španělské nejvyšší soutěže. V ní přestřílel Karima Benzemu se Suárezem (oba 21 branek), Iaga Aspase (20) a Cristiana Stuaniho (19).

V rámci Evropy měl zpočátku hodně konkurentů, ale nakonec zůstal jen jeden a to Kylian Mbappé. Ten v barvách PSG vsítil 33 gólů a po vynásobení ligovým koeficientem mu na Messiho scházelo 6 bodů. Za ním se pak seřadili Fabio Quagliarella (26 gólů, 52 bodů), Duván Zapata (23, 46) a Mbaye Diagne (30, 45 – turecká liga se násobí pouze 1,5krát).

Až poté následují se čtyřiačtyřiceti body za dvaadvacet branek ostrostřelci z předních klubů Mohamed Salah, Robert Lewandowski, Nicolas Pépé, Sadio Mane, Pierre-Emerick Aubameyang a Krzysztof Piatek. Messi se pak ze Zlaté kopačky radoval potřetí v řadě.

Messiho šestý triumf jen potvrdil jeho dominanci v historickém žebříčku, kde má na druhého Cristiana Ronalda náskok dvou vítězství. Po dvou triumfech pak má devítka hráčů včetně Eusébia, Gerda Müllera, ex-barcelonisty Thierryho Henryho a již několikrát zmiňovaného Suáreze. V právě probíhající sezoně pak má Messi na kontě pouze jednu branku.

Na vině je dvojice zranění, která jej postihla hned ze startu nového ročníku a umožnila ostatním odskočit na velký odstup. Takový Lewandowski už v Bundeslize nasázel 11 gólů a Leův krajan v Premier League Sergio Agüero 8. Je však třeba dodat, že u hráče takové kvality nelze házet označovat tuto bitvu za předem prohranou.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Casemiro: Zalhal jsem trenérovi, že jsem defenzivní záložník a od té doby na tom postu hraji

Zveřejněno

dne

Patří k nejlepším defenzivním záložníkům současnosti a klíčovým hráčům Realu Madrid. Vše ale mohlo být jinak, Casemiro byl totiž původně útočníkem, na jeho dnešní pozici ho dostala až lež na zkoušce v Sao Paulu.

Embed from Getty Images

Brazilský záložník v nedávném rozhovoru odhalil, že do Sao Paula, klubu, kde strávil 11 let, původně přišel jako útočník. Těch však bylo až příliš a Casemiro se tak rozhodl zalhat o své pozici.

“Když jsem šel na zkoušku do Sao Paula, byl jsem útočník. Byl jsem silný a hlavně hodně vysoký, dával jsem spoustu gólů hlavou. Když jsem přišel, bylo tam asi 300 dalších hráčů a měli nás vybrat 50,” vzpomíná Casemiro.

“Pamatuji si, že když se zeptali na brankáře, 3 lidi zvedli ruku. Pak se zeptali na útočníky a přihlásilo se snad 40 lidí. Řekl jsem si, že tam bude velká konkurence a útočník tedy nebudu.

“I záložníků bylo hodně, pak se ale trenér zeptal na defenzivní záložníky a přihlásilo se jen sedm, osm lidí. Tak jsem si prostě řekl, že od teď je ze mě defenzivní záložník.”

“Trénoval jsem tedy jako defenzivní záložník a trenér si mě po chvíli vzal stranou, a řekl mi, že nejsem defenzivní záložník, že jsem přišel jako útočník. Já ale trval na svém a tam to všechno začalo.”

Za Sao Paulo nakonec odehrál 66 zápasů a zaujal Real Madrid, který ho v roce 2013 koupil. Zde se postupně vypracoval v klíčového hráče týmu a s Bílým baletem vyhrál 4x Ligu mistrů, 3x Mistrovství světa ve fotbale klubů, 2x Superpohár UEFA, La Ligu, Copa Del Rey a španělský Superpohár.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené