Barcelona představila obrat téměř miliardu eur, magickou hranici překoná o rok dříve oproti plánu

Vedení katalánského klubu z Barcelony uspořádalo ve čtvrtek tiskovou konferenci, na které představilo výsledky hospodaření za sezonu 2018/19 a vyřklo projekci na rok příští.

Embed from Getty Images

V minulém ročníku dosáhli Katalánci rekordního obratu ve výši 990 milionů eur (přes 25 miliard korun) a na ten další mají v plánu překonat miliardový milník s projekcí 1,047 miliardy eur (27 miliard Kč). Obě cifry jsou v současném fotbalovém prostředí vůbec nejvyšší.

Přitom bájnou miliardu eur se přitom podle původního odhadu v rámci strategického plánu mělo přehoupnout až v roce 2021. Finální čísla za uplynulou sezonu a rozpočet na tu další představili čtvrtý viceprezident a pokladník Enric Tombas a výkonný ředitel klubu Óscar Grau.

Jimi prezentovaná čísla v sálu Auditori 1899, kde se obvykle vyjadřuje tiskový mluvčí klubu k aktuálním tématům či představují nové posily Blaugranas, ale ještě musí projít schválením od členu. Jejich příští shromáždění je naplánováno na 6. října letošního roku.

Prognóza pro ročník 2019/20

Barcelona letos počítá s výdaji ve výši 1,007 miliardy eur a již zdaněným ziskem 11 milionů stejné měny. Pokud k němu opravdu dojde, znamenalo by to, že už 9. rokem klub hospodaří s kladným ziskem a od ročníku 2011/12 by tyto zisk dosáhly už dvěstětřinácti milionů eur.

Příjmy mají dosáhnout rekordní sumy 1,047 miliardy eur. Podle plánu se mají výdaje navýšit o 34 milionů eur, což je přesná suma, která se bude oproti posledním dvěma stům milionů, investovat do správy. Celkem 61 % klubových příjmů, což bude 642 milionů, obstarají odměny a odpisy.

Plánuje se tedy pokles o 29 milionů oproti předchozímu hospodářskému roku. Díky sponzorským dohodám, obchodům a licencím se očekává, že Barca vydělá o 49 milionů více, než v minulé sezoně. V období mezi lety 2010 a 2020 se mají zisky v této sekci navýšit o celkem 172 milionů eur.

V rámci měřítka EBITDA mapujícího zisk před započtením úroků, daní a odpisů se očekává 199 milionů, což by byl nový rekord klubu potvrzující jeho soliditu a udržitelnost. Příjmy se mají zvýšit o 6 % a za zmínku stojí bezprecedentní komerční úsilí v oblasti sponzorství.

To by od roku 2010 dosáhlo navýšení o 172 milionů eur. Uspokojivý je rovněž vývoj provozní značky Barca skrze její obchody a komerční licence. Jejich rozšíření má přinést do klubové kasy 86 milionů eur. Předpověď naznačuje nárůst příjmů o 9 % z hráčských přestupů a hostování.

Tento zdroj je tak konsolidován jako opakující se zdroj příjmů klubu i ve fotbalovém světě. Co se výdajů týče, zde by se měla čísla snížit o 3 %, konkrétně o 18 milionů eur a odpisy by měly jít dolů o 7 % – 11 milionů eur. Co se investic týče, očekává se, že 73 milionů půjde na projekt Espai Barca.

Ten zastřešuje rekonstrukci stadionu a dalšího klubového zázemí. Posledním bodem byly výdaje na správu, které se zřejmě navýší a to o 34 milionů. Důvodem jsou rostoucí náklady v samosprávě klubové televize Barca TV a také s nárůst tržeb v obchodech a využívání komerční licencí.

Další investice půjdou do výstavby (16 610 000 €), systémů (5 910 000 €), dalších sekcí (4 590 000 €), klubové televize (2 870 000 €) a obchodů (2 690 000 €). Navýšení se dočkaly i náklady na správu a to ze stosedmapadesáti milionů na rovných 200.

V rámci mezd má jít klub dolů z 525 na 507 milionů. Amortizace také klesne a to ze 146 na 135 milionů. Naopak mzdy zbylých zaměstnanců se hlavně díky vývoji Barca TV a obchodů zvednou z jednapadesáti na 56 milionů.

Z přestupů hráčů se má vydělat o 10 milionů více a nových 7 milionů by mělo přispět do pokladny z prohlídek stadionu a lístků na zápasy. Naopak poplatky za televizní práva mají být menší a to o rovných 17 milionů eur. Mzdy fotbalistů pak budou stát 552 milionů (53 % z výdajů).

Zleva Óscar Grau a Enric Tombas (zdroj: fcbarcelona.com)

Ohlédnutí za sezonou 2018/19

Nyní se podívejme na ročník minulý s označením 2018/19. Příjmy v celkové hodnotě 990 milionů eur se navýšily o 76 milionů eur, v řeči procent je to 8 %. Výdaje byly uzavřeny na sumě 973 milionů eur (o 91 milionů více) a zisk po zdanění činí rovných 5 milionů, s EBITDA 179 milionů.

Předpoklad ale hovořil o jedenácti milionech. Oproti minulému ročníku se jedná o plus 2 miliony. Čistý zisk v předchozím roce činili 13 milionů eur. Vyjma poplatků za hráčské přesuny se navýšila čísla ve všech kategoriích příjmů. Ty spojené se stadionem vyšší o 12 milionů eur, což dělá 6 procent.

Na celkovou sumu 151 milionů se dosáhlo díky nárůstu prodeje vstupenek a prémiových balíčků Také v rámci médii byl zaznamenáno velké navýšení a to o 34 % (o 75 milionů eur). Za tak značným nárůstem (298 milionů navíc) stojí hlavně televizní práva.

Ta dostala Barcelona díky postupu do semifinále Ligy mistrů od UEFA vůbec nejvyšší mezi ostatními a dále nechyběla ani suma od LaLigy. V komerční oblasti registrujeme nárůst o 24 % (o 62 milionů) a to přes příspěvky nových sponzorů a zlepšené obnovy smluv (celkem 325 milionů).

Celkové výdaje byly navýšeny o 91 milionů eur oproti poslední sezoně. Barca na ně vydala o 5 milionů více, než v minulém fiskálním roce a to 525 milionů. Amortizace, což je rozložení ceny transferů nových hráčů na celou délku trvání jejich kontraktu, se zvedla ze stodevatenácti na 146 milionů.

Vrcholem uplynulého hospodářského roku je první úspěšný rok samosprávy fanshopů zvaných Barca Stores a využívání komerčních licencí skrze Barca Licensing & Merchandising (BLM) s obratem 63 milionů eur. Vysoký pokles pak evidujeme u částky za přestupy a to o 46 procent.

Důvod je prostý – v roce 2017 odcházel do Paříže za rekordní výkupní klauzuli Neymar Júnior. Rozdíl činí 97 milionů eur, jelikož klub utržil za přestupy 114 milionů. Všechno ale bylo vykompenzováno opakujícími se obchodními aktivitami na stadionu, v médiích či reklamě.

Je však nutno dodat, že výdaje byly také exponenciálně vyšší oproti předchozím dvěma létům – 973 milionů kontra 929 milionů a 882 milionů. Stejně tak ale poznaly navýšení oproti plánu i příjmy a to o 30 milionů. Platy zaměstnanců se pak zvedly ze třiačtyřiceti na 51 milionů eur.

Celková suma amortizace u mezd ve všech sportovních sekcích ve výši 671 milionů byla o dvě procenta nižší, než loni a to 68. Dodejme, že bezpečnostní index je 70 %. Pokud se však vezmou jen platy fotbalistů, tak je toto měřítko na jednašedesáti procentech.

Shrnutí posledních let

Za posledních 5 let se příjmy navýšily o neuvěřitelných 63 procent z šestisetosmi milionů na již zmíněných 990. V rámci výdajů, mzdy byly udrženy o pouhou jednoprocentní odchylku a náklady vzniklé amortizací vzrostly díky přestupům a obnově kádru o 23 %, tedy 27 milionů eur.

Přehledná tabulka výsledku ročníku 2018/19 a předpovědi na další (zdroj: fcbarcelona.com)

Další nárůst nákladů přišel v sekci managementu a to o 43 milionů, který plyne ze zmíněného vedení obchodů a licencí. Sportovní náklady, součet platů a amortizace všech profesionálních týmů daly dohromady 68 % – o 2 méně, než v předchozí sezoně. Vyjmeme-li fotbal, dostaneme se na 61 %.

Od ročníku 2011/12 se čistý kapitál zvedl o 202 milionů eur a co se citlivého téma dluhu týče, ten k datu 30. června 2019 činil 217,2 milionů eur. V souladu s článkem č. 67 stanov ještě oficiální web uvádí, že poměr EBITDA k dluhu bez investic do Espai Barca je o 0,76 pod maximálním limitem (2).

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Náčelník odstoupil! Jak očistit český fotbal? Změnit prostředí, dosadit důvěryhodné tváře

Český fotbal se už několik zmítá ve velmi nelichotivé situaci. Do pátku se zdálo, že se jedná o situaci bezvýchodnou, teď to ale vypadá, že vyšlo světlo na konci tunelu. I přes uvalení vazby a důkladné prošetřování však stále nemusí být vyhráno. Roman Berbr stejně nikdy nebyl nejvyšším představitelem českého fotbalu. Vyhovovala mu situace ze zákulisí, kde "potají" tahal za své loutky, jak potřeboval. To se ale musí úplně změnit.

Berbrova cesta k moci – díl 1. Odkaz kariérního komunisty

Nechal si říkat Náčelník, Taťka, klaněli se mu lidé mnohem vzdělanější, chytřejší, kteří ve fotbale dosáhli na vysoké mety a proslavili ho po celém světě. Čím si Roman Berbr, osoba nepříliš vyspělého intelektu, sociálních vazeb, která neměla skutečné kamarády, takové výsadní postavení vydobyla?

Pro PSG nadešel čas pomsty, Manchester United zavítá do Paříže: Preview a tipy na sázení

Po velkých problémech během září se PSG konečně dalo dohromady a již roztočilo svá kola na plné obrátky. Teď už by je koronavirus zaskočit neměl, přišel tedy čas se konečně pomstít za ostudnou porážku s Manchesterem United v Lize mistrů.