Barcelona opět selhala. V zimě přišla o nového Dani Alvese

Téměř krok od přestupu do katalánské metropole byl mladý brazilský pravý bek – Yan Couto. Nakonec ho získal Manchester City. Vzrušující talent s jedinečnými vlastnostmi, který by se perfektně hodil do jejich systému. Proč Barcelona udělala chybu, když nepřivedla tohoto hráče do svých služeb?

Zdroj: manchestereveningnews.co.uk

Špatné rozhodnutí v zimním přestupovém trhu ze strany barcelonského vedení bylo katastrofou. Talenti prodáni a mnoho dalších odešlo na hostování bez jakýkoliv náhrad. Výjimku tvoří ti, kteří jistě přijdou v létě. Mezi hráče, které Barcelona sledovala, byl mladý muž, kterému je pouhých 17 let – Yan Couto. Brazilský produkt z Coritibie, který je jako dvojče Daniho Alvese. Jeho úkol zněl jasně, zaplnit mezeru, kterou nechala bývalá legenda na Camp Nou. Barcelonští znali kvalitu a potenciál, který má Couto, kromě toho ho mohli získat za pouhých 5 milionů eur. Doslova zadarmo.

Po několika týdnech vyjednávání už měl Couto vše, aby se mohl stát novým hráčem v katalánském velkoklubu. Chybělo jen oficiální oznámení. Ale co se nakonec stalo? Někteří tvrdí, že mu Manchester City nabídli téměř dvojnásobný plat. Možná, že rozhodla přestupová částka 5 milionů eur plus šest dalších v bonusech. Nevíme. Víme jen, že Citizens vyhráli závod proti Barceloně a podepsali novodobého Dani Alvese, který od léta bude hrát za anglický celek. Počítá s nim na dlouhých pět sezón. Velká chyba ze strany vedení barcelonských, vzhledem k tomu, co muže ještě tento hráč dokázat.

Kdo je Yan Couto?

Pro ty, kteří ho ještě neznají. Yan Couto je produktem mládežnické akademie Coritiba. Sedmnáctiletý pravý bek upoutal pozornost na Mistrovství světa do 17 let v loňském roce, kde se stal jedním z nejdůležitějších hráčů brazilského národního týmu, se kterým získal titul. Netrvalo dlouho, aby upoutal pozornost velkých klubů a samozřejmě největších deníků na světě. V roce 2019 byl jedním ze tří Brazilců, kteří se přestavili na seznamu The Guardian s názvem: „Next Generation 2019: 60 nejlepších mladých talentů ve světovém fotbale“. Navzdory mladému věku je to něco záslužného.

Silné stránky hráče

Mezi jeho atributy, se kterými vyniká, je útočná povaha. Při každé příležitosti se chce zapojit do útoku. Díky velkému tempu hry může být popsán jako všestranný hráč u lajny. Jeho obratnost je rovněž klíčovým faktorem, o které je třeba se zmínit. Umožňuje mu mít dobrou koordinaci a pomáhá při zrychlení. Běhá jakoby byl stroj. Kromě toho chce hrát s míčem u nohou a na útočné polovině na sebe bere iniciativu, což by barcelonskému útoku velmi pomohlo.

Yan obvykle hraje v rozestavení 4-3-3, ale může hrát jako křídlo při formaci 3-5-2, v případě potřeby i jako klasické křídlo. Díky své univerzálnosti je ještě zajímavější a využitelnější. Přestože je to vynikající útočící hráč, tak výrazně pomáhá obraně. Mladíček má mentalitu, která mu umožňuje dobře číst hru soupeře, k čemu mu pomáhá i jeho rychlosti. Couto je odborník na zisk míče u přihrávek. Kromě toho se vždy velmi soustředí na pohyb svých protihráčů. Okamžitě se chce navíc vrátit na svou pozici při ztrátě míče. Přesně to, co Barcelona potřebuje.

Slabé stránky hráče

Brazilec má více než slabiny, mnoho prostoru pro zlepšení. To je pochopitelné pro hráče tohoto věku. Existuje však něco, co lze považovat za jeho slabinu a měl by na ní zapracovat co nejrychleji. Často se pouští do velmi nebezpečných akcí. Obvykle také překročí úroveň agresivity, což ho činí zranitelným a náchylným k faulování a karetním trestům. Je jasné, že talent a velký potenciál se stát superhvězdou má, ale na druhé straně se musí naučit odhadnou svou agresivitu, aby se stal spolehlivějším hráčem.

Je to opravdu další Dani Alves?

Mnozí říkají, že je to další Dani Alves, což je pochopitelné. Díky velmi podobným fyzickým vlastnostem a technickým dovednostem. Když vidíte hru Couto, tak máte dojem, že sledujete mladého Daniho. Ale do jaké míry se může Couto stát dalším Dani Alvesem? Je tak dobrý, jak se říká?

Je mu stále teprve 17 let a již dokázal, že jeho talent a potenciál není přeceňovaný. Tento mladý chlapec má v sobě něco jedinečného, což se v průběhu let stane cenou zbraní pro jeho klub. Jistě je obtížné překonat nebo vyrovnat kariéru, kterou měl Dani Alves. Vše záleží na postoji hráče. Může se stát brazilskou legendou nebo hráčem, na kterého si nikdo nevzpomene. Existují důvody k nadšení, protože bude spolupracovat s Pepem Guardiolou. Právě on ho může navést na správnou cestu.

Abychom pochopili, jak speciální je tento mladík, je třeba zdůraznit, že mu Guardiola sám volal před oficiálním oznámením přestupu. Bývalý barcelonský trenér mluvil s Yanem osobně. Něco, co nedělá vždy s hráči prvního týmu. Stalo se při absolvování lékařských testů. Znamená to, že si Pep uvědomuje, jak cenný je tento fotbalista.

Co to znamená pro Barcelonu?

Škoda, že Katalánci nedokončili přestup Couta. Za několik let budou s největší pravděpodobností litovat, že nepřivedli momentálně nejtalentovanějšího mladíčka na pravý stranu obrany. S cenovkou pouhých 5 milionů eur. Po fotbalové stránce by byl skvělým doplňkem prvního týmu, ale reálně existuje více pochybností. Couto by bojoval o pozici se Semedem, Sergi Robertem, Waguém (návrat z hostování), Emersonem (hostování) a Dani Morerem (Barcelona B).

Už nyní je jasné, že hráč učinil velký krok ve své kariéře. Pro kohokoli a hlavně pro 17letého hráče je důležitý příchod na starý kontinent, navíc když získal takovou pozornost médií. Brazilec se letos v létě připojí k Manchesteru City a s jistotou lze říci, že se rychle přizpůsobí a pod Pepem předvede skvělou práci. Nyní mohou culés jen bolestivě sledovat, jak se prosazuje v barvách, které nejsou blaugranas. Bude ještě vedení Barcelony jednou litovat?  

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.

Švancara: Slavii dlužím 30 milionů, ale dostal jsem málo času

Petr Švancara přestoupil v září 2000 do pražské Slavie, která za něj zaplatila nemalé peníze. Přestup za 30 milionů se ale vůbec nepovedl.

Vitrína dneška: Malík se bojí veřejnosti, Sparta hledá lepší dorostence

Zástupce vedení české fotbalové asociace se bál jít do pořadu na veřejnoprávní televizi. Rudý motor se zadrhl, Sparta po porážce v Plzni padla ostudně doma s Českými Budějovicemi.