Spojte se s námi


La Liga

Barcelona má 12. Zlatý míč v historii, jak se Messi změnil od svého prvního?

Publikováno

dne

V pondělí získal svou 6. cenu v originále zvanou Ballon d’Or Lionel Messi a tím pomohl jednak sobě, ale také svému klubu. Stal se totiž rekordmanem v počtu těchto ocenění a taky se díky němu Katalánci radují už z 12. takové ceny ve svých dějinách.

Lionel Messi, Zlatý míč
Zdroj: fcbarcelona.com

Barcelona nyní vévodí pořadí o 1 vítězství před Realem Madrid. Největší podíl na tom právě má Lionel Messi a jeho 6 triumfů z let 2009 až 2012, dále 2015 a nakonec 2019. Dvakrát se z této ceny radoval v barvách FCB Johan Cruyff a to v letech 1973 a 1974, nicméně nutno dodat, že v prvním případě byl až do září členem kádru Ajaxu.

První výhru zaznamenal v roce 1960 Luis Suárez Miramontes, jenž se tak stal prvním španělsky narozeným držitelem Zlatého míče, což je prvenství, které mu od té doby nikdo nesebral. Po jednom vítězství si pak připsali také Christo Stoičkov (1994), který v pondělí nechyběl na pařížském galavečeru, a Brazilci Rivaldo (1999) s Ronaldinhem (2005).

Pořadí týmu v anketě Zlatý míč (zdroj: fcbarcelona.com)

Real potřeboval na svých 11 výher 7 různých hráčů, oba italské celky po šesti a Bayern Mnichov reprezentovali 3 špíleři. Dodejme, že co se zemí týče, dominuje Německo se 7 výhrami v podání pěti hráčů, dále Nizozemci se 3 úspěšnými borci a nakonec Portugalsko také se sedmi triumfy pro 3 hráče. Čtvrtá je Francie se šesti výhrami pro 4 hráče a pak Argentina (6 výher, 1 hráč).

Mezi prvním a prozatím posledním Messiho triumfem uplynulo skoro na den přesně 10 let a šlo o úspěšnou dekádu pro něj i pro Blaugranas. Počet trofejí se mu povedl zčtyřnásobit a z jeho 9 úspěchů je aktuálně na čísle 34. Více v dějinách nikdo nemá – nejblíže mu je Andrés Iniesta s dvaatřiceti a dále Gerard Piqué, Sergio Busquets (oba 29) a Xavi Hernández (25).

Lionel Messi při jednom z utkání s Realem Madrid v sezoně 2011/12 (zdroj: fcbarcelona.com)

Za tu dobu nastřílel rodák z Rosaria 523 branek a dohromady už jich nasázel ve své kariéře 614 – opět nejvíce v rámci historie Barcy. V době, kdy přebíral první pozlacený míč, měl na svém kontě 91 zásahů, které by mu nestačily ani na top dvacítku. Pokud se podíváme na počet významných titulů, zjistíme, že v roce 2009 byla situace u dvou španělských rivalů následující.

Real Madrid získal 75 titulů, o 6 více než Barcelona. I díky Leovým výkonům je tomu nyní obráceně a katalánský gigant má 96 trofejí vůči třiadevadesáti v podání Bílého baletu. Oficiální klubový web nicméně do těchto započítává i 2 úspěchy v Katalánském poháru, který není registrován jako přední turnaj (na rozdíl od Ligy mistrů, superpohárů apod.).

Hráči s největším počtem startů za FC Barcelonu v roce 2009 a nyní (zdroj: fcbarcelona.com)

Před desíti lety měla La Pulga odkroucených 179 startů za áčko a chybělo mu 370 na tehdejšího lídra, Migueliho. Od té doby už stanovil nový rekord ve výši 767 utkání Xavi, nicméně Messi už jej zdatně dohání a nejen, že ikonu klubu s typickým knírem předskočil, na svého ex-spoluhráče mu schází už jen 66 zápasů. Celkem už Argentinec sdílel kabinu se 110 různými kolegy.

Dá se tedy říci, že po Lionelově boku už nastoupilo 10 různých úvodních jedenáctek, přičemž nejvíce zápasů s ním nasbírali Busquets a Piqué. Největší kuriozitou je však Ansu Fati. Tomu bylo v době prvního Zlatého míče pro Messiho pouhých 7 let a hrál v nejmladší mládežnické kategorii celku CDF Herrera. Měl tedy stejně let jako dnes nejstarší syn Lea, Thiago.

Leo Messi v objetí s Ansuem Fatim po jednom z jeho skvělých představení v A-týmu (zdroj: fcbarcelona.com)

Když už je řeč o rodině, tehdy ještě Messi nebyl otcem a nebyl ani sezdán se svou životní partnerkou Antonelou Rocuzzovou. To se stalo skutečností před dvěma lety a pár má nyní spolu tři syny – již jmenovaného Thiaga, dále Matea a v poslední řadě Cira. Všichni 3 by teď mohli nosit otcovy Zlaté kopačky na nohou. Messi jich totiž nasbíral za tu dobu 6.

Bylo to za ročníky 2009/10, 2011/12, 2012/13, 2016/17, 2017/18 a 2018/19. Změnu pak zaznamenal i svět kolem něj. Začněme tím sportovním: v době, kdy vyhrál Messi první Ballon d’Or, basketbalista LeBron James stále nezvítězil v rámci zámořské NBA a španělský tenista Rafael Nadal vyhrál teprve 6 ze svých současných devatenácti grandslamů.

LeBron James s Lionelem Messim v roce 2010 (zdroj: fcbarcelona.com)

Fenomenální plavec Michael Phelps měl na svém kontě „pouze“ 16 z osmadvaceti olympijských medailí, rugbysté Nového Zélandu neokusili sladkou příchuť triumfu na Mistrovství světa už 2 dekády a takoví španělští fotbalisté byl těsně před svým prvním vítězstvím na fotbalovém světovém šampionátu. Gymnastce Simoně Bilesové pak bylo pouhých 12 let.

Není to však jen sportovní sféra, která od té doby doznala změn. V roce 2009 byl nejvíce prodávaným singlem hit I Gotta Feeling od skupiny Black Eyed Peas, Barack Obama si teprve odbyl svou přísahu do prezidentského úřadu a populární seriál Hra o trůny ještě nevysílal. Mobilní aplikace WhatsApp se teprve spouštěla a takový Instagram ani neexistoval.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.