Barcelona je pro Martíneze ideálním klubem, tvrdí muž, který jej objevil

Fabio Radaelli působil v argentinském Racing Clubu jako koordinátor mládežnických výběrů a byl to právě on, který si jako první všiml jistého Lautara Martíneze – dnes dvaadvacetiletého hráče Interu Milán, o něhož velmi stojí Barcelona. V rozhovoru pro Mundo Deportivo popsal útočníkovy speciální charakteristiky a posoudil, zdali má jeho „produkt“ šanci uspět po boku krajana a reprezentačního kolegy, Lea Messiho.

Embed from Getty Images

Spousta evropských velkoklubů chce nyní Lautara získat. Který klub by pro hráče jeho vlastností byl nejlepší?

Pro Lautara je perfektní Barcelona a to díky tomu, jak hraje a díky Messimu. Řeknu vám však, že my se dokázal prosadit v jakémkoliv týmu a lize. Tenhle kluk nemá žádné limity a řešíme zde jednu z nejlepších ‘devítek’ na světě. Umí zahrát v týmu, který neustále útočí i tam, kde se hraje na brejky. Přizpůsobí se všemu.

Je osobnost jednou z jeho velkých výhod?

Ano, to taky. Lautaro nic nepokazí. Nejprve byl na testech v Bahia Blanca a vedl si dobře. Pak přišel do džungle jménem Buenos Aires, velkého klubu a mysleli jsme si, že bude potřebovat čas na adaptaci. On však rychle ukázal své místo v hierarchii a v prvních dvou sezonách byl nejlepším střelcem. Následně byl povolán do áčka Racingu a ani to jej hned na počátku netížilo. Odešel do Interu zase nahrazuje jakoby nic Icardiho, jenž byl kapitánem a střelcem. Nikdo jej neprosil, aby se vrátil. Lautaro byl poté povolán do reprezentace a jako sobě rovný bojoval s Kunem Agüerem, který je fenomenální.

Koho Lautaro připomíná svým stylem mezi středovými útočníky?

Je to mix Juana Esnaidera a Diega Milita. Juan byl talentovaný útočník a vidím u něj hodně podobných věcí. Lautara pak přirovnávám i k Militovi, když vidím, jak dokáže střílet oběma nohama. Někdy je jako Batistuta, ale při vší úctě k Batimu, ten nedokázal míč kontrolovat levačkou tak dobře, jako Lautaro.

Martínez vám v rozhovorech několikrát děkoval za to, jak jste pro jeho kariéru byl důležitý.

Lautaro je vděčný, ale rovněž velmi profesionální. Je jedním z těch kluků, kteří neptořebují příliš na to, aby se jim dařilo. Najít někoho takového není snadné. Přijdete ze středu země a jste jen další člověk. Pak začnete dávat branky a začnou na vás volat ze všech stran. Máme vztah založený na vzájemném respektu a vděčnosti. V konečném důsledku jsme si pomohli navzájem. Čas od času mu napíši, abych mu pogratuloval a zjistil, jak se má. Jsem stručný, čili to není žádná dlouhá zpráva. Vím, že mu píšou miliony dalších a nechci jej rušit. Nikdy mi nepřestal odepisovat a má se mnou stejný vztah, jako když jsme se potkali poprvé. Nezměnil se.

A co jeho inteligence?

Tenhle kluk má úžasnou hlavu. Za Casa Tita – dům pro hosty v zázemí Racingu, kde byl Lautaro umístěn – zodpovídala Cecilia Contarinová a ta mi jednoho dne říkala: ‘Nevím, jak ten kluk hraje, ale ujišťuji vás, že udělal jeden z nejtěžších psychologických testů v historii tohoto domu.’ Vždy se mu dařilo ve škole a byl lepší než ostatní. To jsou pro trenéry skvělé zprávy, protože vždy je lepší pracovat s inteligentním fotbalistou. A Lautaro je velice inteligentní.

Aby jste mohli hrát s Messim, tak je třeba být inteligentní. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Musíte být super inteligentní.

Jakto?

Protože Messi je tak dobrý, že pokud se dobře nepohybujete v pokutovém území a děláte to bezmyšlenkovitě, on vám to dokáže. Musíte být velmi na pozoru při všem, co dělá, protože vám může poslat úžasnou nahrávku v jakémkoliv momentě a vy pak musíte být připraveni, abyste nebyli v ofsajdu. U některých věcí se to nezdá, ale je to tak.

Myslíte si, že je Lautaro dostatečně inteligentní na to, aby byl Messiho parťák?

Ano, samozřejmě. Lautaro může být skvělou ‘devítkou’ pro Messiho a jeho charakteristika perfektně zapadá do Leovy hry. Ve vápně například připomíná Suáreze díky šancím, které využívá a způsobu, jakým nahrává.

Z čeho tvrdíte, že není překvapením, jak jej Messi přijal v reprezentaci?

Je to logické. Uvědomte si, že Lautarovi je letos 23 let a už si prošel dvěma velkými kluby jako Racing a Inter. Teď se mluví o Barceloně, Realu Madrid a City a dříve se hovořilo o Borussii. Lautaro je jako zvíře a Messi si umí dobře vybrat.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Voráček musel skousnout debakl, v dresu Sharks zazářil Hertl. Jak si vedli v NHL další legionáři?

NHL za sebou má další hrací den a opět se během něj představilo několik hráčů z České republiky. Jak se jim dařilo a kdo z nich zazářil nejvíce?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Leverkusen vs. Dortmund: Preview a tipy na sázení

V úterý čeká tým Patrika Schicka velké utkání s Borusií Dortmund, která se v poslední době výrazně zvedla. To Leverkusen ztrácí body zápas za zápasem a další ztráta by je mohla poslat mimo první čtyřku.