Spojte se s námi


Tenis

Barbora Krejčíková: Roland Garros? Obrovský úspěch. Nyní se těším do Prahy

Za poslední rok toho pro český tenis udělala neskutečně moc. Tituly z Roland Garros i Olympijských her Barboru Krejčíkovou posunuly v žebříčku WTA na čtvrtou příčku. V rozhovoru pro Ruik.cz se rozpovídala nejen o úspěších, ale také poradila malým tenistům a tenistkám.

Publikováno

dne

Za poslední rok toho pro český tenis udělala neskutečně moc. Tituly z Roland Garros i Olympijských her Barboru Krejčíkovou posunuly v žebříčku WTA na čtvrtou příčku. V rozhovoru pro Ruik.cz se rozpovídala nejen o úspěších, ale také poradila malým tenistům a tenistkám.

Titul ve dvouhře i ve čtyřhře na Roland Garros, poté triumf v deblu na Olympijských hrách. Co to pro vás znamená?

Obrovský úspěch. Je to splnění velkých sportovních snů. Je to takové uvědomění si, že tvrdá práce a trpělivost přináší ovoce a zároveň tyto úspěchy přináší chuť a motivaci do další práce.

Zmiňovala jste, že na French Open jste toho od čtvrtfinálového utkání moc nesnědla, byla jste hodně nervózní… Jak to máte nyní? Jste stále před vrcholovými duely více nervózní než normálně?

Myslela jsem si, že nic horšího než nervozita, kterou jsem trpěla před maturitou už nebude, ale French Open to předčil tak o 1000%. Nyní už se to stabilizovalo, naučila jsem se to líp ovládat. Každopádně vypozorovala jsem, že čím víc jsem nervózní, tím víc mi na tom, aby to dopadlo dobře záleží, takže je to vlastně pro mě pozitivní a správná emoce.

Na Francii budete vzpomínat nejspíše v tom nejlepším světle. Jak jste se cítila po vítězném double na Roland Garros?

Cítila jsem se super. Ze všech stran jsem slyšela, že se mi podařil historický úspěch. Byla jsem ráda, že se mi povedlo vyhrát dvouhru. Čtyřhru jsem si následně hodně užívala. Mrzel mě trošku mix, kde jsme prohráli s parťákem ve čtvrtfinále, ale všechno zlý je k něčemu dobrý. Úspěch mi moc nedochází, jelikož pořád jezdím z turnaje na turnaj a moc jsem se nezastavila.

Za poslední rok jste toho dokázala opravdu hodně, v žebříčku WTA jste se posunula z 65. místa do TOP 5. Co Vám pomohlo nejvíce?

Pomohlo mi více faktorů. Pandemie, kdy se vše zastavilo a mohla jsem být víc s rodinou, přáteli a trenéry. Dále jsem tvrdě a soustavně pracovala na tenise a kondici, odehrála jsem plno českých turnajů, a taky jsem si díky této události zase uvědomila plno věcí, které jsem dřív brala jako samozřejmost.

Nyní jste česká dvojka, co podle Vás stojí za úspěchy našich tenistek? Jak moc za tím je práce juniorských a dětských trenérů/trenérek?

To je těžké, každá máme svoji vlastní cestu, není to tak, že existuje model, podle kterého se jede. Mě osobně třeba motivují úspěchy dalších českých holek. Tenis má u nás velkou historii a když mladí vidí ty úspěchy, chtějí se toho zúčastnit taky, takto jsem to vnímala já, když jsem byla mladší a viděla holky vyhrávat Fed Cupy a grandslamy.

V červenci se Vám podařilo triumfovat na domácím turnaji v Praze. Jaké to bylo hrát v areálu plném českých příznivců?

Bylo to úžasné, bylo pořád vyprodáno a podporu domácího publika jsem si užívala. Byla jsem ráda, že jsem se jim mohla nějak odvděčit a že jsem předvedla dobré výkony a celý turnaj jsem vyhrála. Hrát v Česku je vždy výjimečné, máme skvělé fanoušky.

Karolína Plíšková v jednom rozhovoru prozradila, že v ženském tenise moc kamarádek z řad zahraničních hráček nemá. Máte to stejně?

Je těžké si dělat na tenise kamarádky, když jsme vlastně každý týden soupeřky, ale nějaké holky, se kterými si rozumím na okruhu mám.

Je na tenisové scéně momentálně nějaká soupeřka, se kterou se Vám hraje opravdu špatně a nedaří se Vám?

Nejhorší soupeřkou jsem já, když se mi čas od času podaří hrát sama proti sobě.

Čeká Vás vrchol sezony, Turnaj mistryň. Jak se na něj plánujete připravit a s jakým cílem do něj vstoupíte?

Nejprve budu hrát BJK Cup (dříve Fed Cup) v Praze v O2 aréně. Na tuto akci se nesmírně těším. Budu týmovou jedničkou a zatím jsem v této soutěži odehrála jen čtyřhru, tak teď věřím, že si odbydu premiéru i ve dvouhře. Přála bych si, aby se nám podařilo uspět.

Poté se ihned přesunu do Mexika, kde se budu připravovat na ty těžké podmínky. Času bude málo, ale hodlám si závěr sezóny užít na 100%. Chtěla bych hlavně předvést dobrý výkon.

Máte už nějak naplánovaný harmonogram na rok 2022? Chcete se i nadále věnovat 100% i deblu?

Mám to lehce naplánované. Chtěla bych se nadále věnovat dvouhře i čtyřhře, ale musím si líp vybírat turnaje a rozvrhnout si síly.

Jak to všechno stíháte? Když například hrajete dva zápasy v jeden den?

No, jsem vytrvalá. Dovedou mě na kurt, postaví mě tam, já se to snažím co nejlépe odpinkat a jdu zase do šatny a tak nějak podobně to probíhá i odpoledne ve čtyřhře.

Máte nějaký regenerační rituál, který děláte pravidelně?

Řekla bych, že dělám to stejné, co ostatní sportovci. Samozřejmě mimo tenis ráda spím, koukám se na filmy, seriály, poslouchám hudbu, volám s rodinou a kamarády, ale sleduju i sportovce a známé osobnosti, které mě inspirovali na mé sportovní/životní cestě.

Snažíte se na turnajích poznat i město, novou kulturu?

Ráda bych, ale na to zrovna není moc času.

Plánujete na zimu nějakou dovolenou?

Určitě plánuji, ale ještě nevím kde.

V dnešní době jsou sociální sítě nezbytnou součástí sportu. Co pro Vás znamená, když se řekne Instagram? Chodí Vám od fanoušků hodně zpráv?

Snažím se na svém profilu @bkrejcikova informovat fanoušky, o mém životě a kariéře, ale do takové míry, abych pořád měla čas a energii na tenis, přípravu, rodinu a věci, co mě baví. Snažím se být aktivní a odpovídat na zprávy a komunikovat, ale časově je to už docela dost náročné.

Zvykla jste si už na obrovskou pozornost médií? Jste ráda, že se o Vás neustále píše, nebo by Vám vyhovovalo více soukromí?

Myslím si, že mediální humbuk, který se děje kolem ostatních holek, které vyhrály Grand Slam, se u mě neděje a ani neděl. Nepotřebuji být každý den v novinách, ale jsem ráda, když se ví, že existuje nějaká tenistka Bára s grand slamem a olympijskou medailí. Nyní se mi to zdá v pohodě a vyhovuje mi to.

Stalo se Vám, že jste narazila i na nějaké negativní komentáře? Ignorujete je?

Negativity je na internetu dost. Není to příjemné si číst negativní komentáře o sobě, ale já se to vždy snažím otočit a vzít to jako motivaci a zkušenost pro další rozvoj.

Je pro vás rok 2021 zatím nejlepším tenisovým rokem v kariéře?

Zatím určitě nejlepší rok. Do teď jsem se každý rok výsledkově zlepšovala, takže trumfnout tuto sezónu příští rok bude opravdu tvrdý oříšek.

V rozhovoru pro Radiožurnál jste zmínila, že v dětství jste hrála tenis jenom pro zábavu. Co byste vzkázala nadějným tenistkám, které se vzhlíží právě třeba ve Vás?

Řekla bych jim, že je sport musí hlavně bavit, to je číslo jedna. A pak je to hlavně o tvrdé práci, trpělivosti, odříkání, zdraví a štěstí, natrefit na ty správné lidi, ve správný čas. Není to jen růžové, člověk musí být odolný, ale když to dokáže, čekají na něho splněné sny a spousta cenných zkušeností do života.

Reklama

Tenis

WTA kvůli případu Pcheng Šuaj odkládá turnaje v Číně

Případ kolem zmizelé čínské tenistky Pcheng Šuaj nabírá na obrátkách. Po nevyjasněných okolnostech v případu, kdy tenistka obvinila někdejšího čínského vicepremiéra Čang Kao-lima ze sexuálního napadení a po jejím následném patrně nedobrovolném stažení se z veřejného života, přistoupila organizace WTA k reakci.

Publikováno

dne

Od

Případ kolem zmizelé čínské tenistky Pcheng Šuaj nabírá na obrátkách. Po nevyjasněných okolnostech v případu, kdy tenistka obvinila někdejšího čínského vicepremiéra Čang Kao-lima ze sexuálního napadení a po jejím následném patrně nedobrovolném stažení se z veřejného života, přistoupila organizace WTA k reakci. Turnaje původně plánované v Číně a v Hongkongu se odkládají.

„Opravdu nevím, jak bychom mohli po tenistkách chtít, aby soutěžily v Číně, zatímco Pcheng Šuaj nemůže svobodně komunikovat a očividně je na ní vyvíjen tlak, aby stáhla své obvinění ze sexuálního napadení,“ řekl v prohlášení šéf WTA Steve Simon.

„V současné situaci vnímám vzhledem k okolnostem pořádání turnajů v roce 2022 v Číně jako velké riziko pro naše hráčky a trenérské týmy,“ dodal šéf ženského tenisu.

Petra Kvitová tleská rozohdnutí wta

Po tom, co bývalá světová jednička ve čtyřhře zveřejnila tweet o sexuálním útoku vysoce postaveného politika čínské vládnoucí komunistické strany, stala se prakticky nezvěstnou. Její tweet byl čínskou cenzurou rychle smazán a širokou veřejnost nepřesvědčilo ani to, když se objevila ve stranických médiích.

Dalším čínským pokusem o narovnání situace byl rozhovor předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha se samotnou tenistkou, kterému měla říct, že je v pořádku a v bezpečí.

Ani to však Simona a celý tenisový svět nepřesvědčilo, na sociální síti Twitter se stal velmi populárním v trendech hashtag #WhereIsPengShuai (Kde je Peng Shuai?). Za čínskou tenistku se už postavila i spousta tenisových hvězd jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová. Rozhodnutí WTA na Twitteru zatleskala i česká tenistka Petra Kvitová.

Zdroj: Reuters

Pokračovat ve čtení

Tenis

Kolik si vydělala Barbora Krejčíková na Turnaji mistryň?

Fantastický rok 2021 završila Barbora Krejčíková na Turnaji mistryň v mexické Guadalajaře. Ve dvouhře se jí sice úplně nedařilo, avšak ve čtyřhře společně s parťačkou Kateřinou Siniakovou dominovaly. Kolik si brněnská rodačka vydělala?

Publikováno

dne

Fantastický rok 2021 završila Barbora Krejčíková na Turnaji mistryň v mexické Guadalajaře. Ve dvouhře se jí sice úplně nedařilo, avšak ve čtyřhře společně s parťačkou Kateřinou Siniakovou dominovaly. Kolik si brněnská rodačka vydělala?

Barbora Krejčíková zažila průlomovou sezonu ve dvouhře. Vyhrála grandslamový turnaj (French Open), k čemuž přidala i triumfy ve Štrasburku a Praze. Díky tomu vylepšila své žebříčkové maximum, když se dostala na třetí pozici.

Účast na Turnaji mistrů tedy bylo pro pětadvacetiletou reprezentantku České republiky sladkou odměnou za předváděné výkony. Krejčíková byla zároveň jedinou tenistkou, která si na závěrečném podniku sezony zahrála dvouhru i čtyřhru.

Ve dvouhře narazila ve skupině B na Karolínu Plíškovou, Garbine Muguruzaovou a Anett Kontaveitovou. Vítězka French Open ovšem doplatila na únavu a všechny zápasy prohrála. Dohromady uhrála jen dva sety, a tudíž se její šance na postup do semifinále rozplynuly.

Ve čtyřhře to ovšem bylo o poznání lepší. Zatímco ve dvouhře nezažila chuť vítězství, tak společně s krajankou Kateřinou Siniakovou opanovaly Turnaj mistryň bez jediného zaváhání. Díky tomu rozšířily už tak hodně bohatou sbírku trofejí.

Kolik si vlastně Krejčíková během jediného týdne v Mexiku vydělala? Za tři prohry ve dvouhře 110 tisíc dolarů, což je asi dva a půl milionu korun. Za celkový triumf ve čtyřhře 180 tisíc dolarů, což jsou v přepočtu na české koruny čtyři miliony.

Její celkový příjem je tedy šest a půl milionu korun, avšak tato částka je ještě před zdaněním. Musíme ale podotknout, že Krejčíková si to za svoji práci rozhodně zaslouží. Doufejme, že na své výsledky naváže i v nadcházejícím roce.

Zdroj: WTA

Pokračovat ve čtení

Tenis

Krejčíková má za sebou fantastický rok! O místo české jedničky ale přijde

Rok 2021 začala Barbora Krejčíková až na 65. místě žebříčku WTA. V závěru fantastické sezony, v níž mimo jiné vyhrála i French Open, se ovšem vyhoupla na třetí příčku a alespoň na chvíli se stala českou jedničkou. To se ovšem v pondělí změní.

Publikováno

dne

Rok 2021 začala Barbora Krejčíková až na 65. místě žebříčku WTA. V závěru fantastické sezony, v níž mimo jiné vyhrála i French Open, se ovšem vyhoupla na třetí příčku a alespoň na chvíli se stala českou jedničkou. To se ovšem v pondělí změní.

O skvělých výkonech Barbory Krejčíkové v letošním roce se toho napsalo už skutečně mnoho. Kromě triumfu na již zmiňovaném French Open vyhrála brněnská rodačka i turnaje ve Štrasburku a Praze.

Skvělé výsledky zaznamenala rovněž i ve čtyřhře společně s parťačkou Kateřinou Siniakovou. Duo z České republiky opanovala vrchol antukové sezony (French Open), k čemuž přidalo vítězství i v Madridu a Melbourne. Zapomínat nesmíme ani na zlatou medaili z olympijských her v Tokiu či triumf na Turnaji mistryň.

Zpět ale ke dvouhře. Zde Krejčíková zažila průlomový rok, který ji vynesl mezi světovou špičku a zařadila se po bok Bartyové, Muguruzaové, Sabalenkové či Kontaveitové. Mezi to nejlepší, co ženský tenis v současné chvíli nabízí.

1. listopadu 2021 se Krejčíková v žebříčku WTA posunula na třetí příčku, čímž si vylepšila své kariérní maximum. Alespoň na chvíli se tak stala českou jedničkou, neboť za sebou nechala Plíškovou, Kvitovou i Muchovou.

Odměnou pro bývalou světovou jedničku ve čtyřhře byla účast na Turnaji mistryň v mexické Guadalajaře. Ve skupině B ovšem Krejčíková prohrála s Kontaveitovou, Muguruzaovou i Plíškovou, a tak skončila na posledním místě.

Musíme ovšem podotknout, že do značné míry se na ni podepsala únava. Kvůli tomu zakončila jinak úspěšnou sezonu sérií šesti proher. V pondělním vydání žebříčku se tak propadne na páté místo a pustí před sebe mimo jiné i Karolínu Plíškovou.

Ačkoliv přijde o post české jedničky, tak může být se svými výsledky spokojená. Bude velmi důležité, aby si nyní odpočinula a v nadcházejícím roku dokázala na své výkony navázat.

Zdroj: WTA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené