Spojte se s námi

Fotbal

Až patnáct minut nastavení a méně pokutových kopů. Takový je letošní trend španělské La Ligy

Bude konečně při sporných situacích jasno? Španělská rozhodcovská komise zavedla nová pravidla pro tuto sezónu. Hlavními tématy nedávné konference byly interpelace ofsajdového postavení, efektivní hrací doba a pokutové kopy. Přestaveny byly také novinky ve fungování systému VAR.

Publikováno

dne

Bude konečně při sporných situacích jasno? Španělská rozhodcovská komise zavedla nová pravidla pro tuto sezónu. Hlavními tématy nedávné konference byly interpelace ofsajdového postavení, efektivní hrací doba a pokutové kopy. Přestaveny byly také novinky ve fungování systému VAR.

„Ve světě fotbalu jsou vždy situace, které mění interpelaci,“ řekl šéf španělských rozhodčích Medina Cantalejo. Kvůli tomu vznikla nová definice ofsajdu po kontroverzi kolem gólu Kyliana Mbappého proti Španělsku v Lize národů.

Nová interpelace je taková, že pokud obránce zasáhne míč v nečekané či instinktivní situaci a balon poté přejde k útočníkovi, bude odpískán ofsajd. Pokud by se obránce dotkl míče s úmyslem (vědomě), tedy pokud musí natáhnout nohu, aby na míč dosáhl, také bude útočící hráč v ofsajdu.

Na druhou stranu, jakmile se obránce dotkne míče po herní či technické chybě a balon půjde špatným směrem, pak útočník není v ofsajdu. Vzdálenost, rychlost, dráha míče nebo to, zda se míč kutálí po hřišti nebo je ve vzduchu, budou prvky pro předcházející interpelaci. Právě proto, aby bylo možné analyzovat, zda jsou akce obránců úmyslné nebo ne.

Efektivní herní čas

Medina Cantalejo uvedl, že rozhodčí byli požádáni, aby méně mluvili s hráči ve snaze bojovat proti promarněnému času a zvýšili efektivní hrací dobu. Přesto předseda komise rozhodčích ujistil, že v loňské sezóně byla efektivní doba prodloužena o 32 %.

Na věc došlo rovněž zdůraznění pravidla, že brankář může míč držet v rukou maximálně šest sekund. Pokud to vytvoří nový způsob na plýtvání s časem, komise rozhodčích tomu okamžitě zabrání. Stejně tomu bude u zraněných hráčů v posledních minutách utkání, kteří budou především ošetřováni mimo hřiště.

Jednou z hlavních kontroverzí z minulé sezóny byla otázka prodloužení základní hrací doby. Jak hráči stále plýtvají s časem, rozhodčí přidávali více a více minut. „Tento trend bude pokračovat. V této sezóně mohou rozhodčí nastavit až 15 minut,“ varoval Medina Cantalejo.

VAR, penalty, hra rukou

Pokud jde o systém VAR. Bude schopen kontrolovat každou situaci s případnou penaltou, především když dojde ke střetu hráčů. Hráčům to má zabránit simulování a hledání výhody při přehnané reakci. Na většině zápasů první a druhé ligy ve Španělsku budou k dispozici speciální asistenti pro systém VAR, aby rozhodnutí byly standardizována a urychlena.

Podle komise rozhodčích má být snížen počet standardních situací. Rozhodčí se mají snažit navíc nepískat pokutové kopy v často „šedých zónách“ při hře rukou ve vápně. Hra rukou nebude pískána pokud: 1) ruka je ve své přirozené poloze, 2) hráč zahraje míč a omylem se trefí do své ruky, 3) pokud zahraje bránící hráč míč rukou a ten skočí v síti, 4) hráč leží na hřišti.

Hra rukou bude odpískána pokud: 1) paže, která je opřená na hřišti se úmyslně dotkne míče, 2) paže v nepřirození pozici zahraje míč 3) paže rozšiřuje obrys těla. Kromě toho je zdůrazněno, že pohyby rukou, které nenarušují normální vývoj akce, nebudou pískány, aby nedošlo k přerušení hry.

Co se týče pokutových kopů. Bylo rozhodnuto, že po drobných kontaktech se nebude pískat penalta. Aby rozhodčí nařídili zahrávání „desítky“ musí být kontakt s určitou silou a evidentní.

Zdroj: AS

Reklama

Oblíbené