Spojte se s námi


Hokej

Analýza týmu Slovenska na MS: Příprava příliš neprověřila. Postup ze skupiny bude nejspíš pouhým snem

Doba, kdy na začátku tisíciletí konkuroval slovenský reprezentační výběr světové špičce, je dávno pryč. V posledních letech je to spíš jen velké trápení, založené na týmovém duchu.

Publikováno

dne

Doba, kdy na začátku tisíciletí konkuroval slovenský reprezentační výběr světové špičce, je dávno pryč. V posledních letech je to spíš jen velké trápení, založené na týmovém duchu. Přestože konkurence některých výběrů letos není kvůli pandemické situaci tak velká, od Slovenska se nebude čekat prakticky nic.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Slováci odjíždějí do Rigy s velmi mladým týmem, jehož věkový průměr činí 24,75 let, což je vůbec nejnižší číslo v historii Slovenska na MS. V minulosti vždy doplnili sestavu alespoň nějací zkušení hráč, kteří byli pověstnými tahouny týmu. Hned 13 z 28 hráčů budou na světovém šampionátu úplnými nováčky.

Letos bude hrát ale nezkušenost v hlavní roli. Když se podíváme na počet reprezentačních startů, nejvíce jich má za sebou obránce Marek Ďaloga (102), kterého může český fanoušek znát především z české Extraligy.

Právě z české nejvyšší soutěže povolal realizační tým v čele s generálním manažerem slovenské reprezentace Miroslavem Šatanem hned osm hráčů.

Jen jeden hokejista se může aktuálně pyšnit smlouvou v NHL, tím je Marián Studenič. V dresu New Jersey Devils má však připsaných pouze osm startů s bilancí 1+1. Jinak kromě Adama Húsky, který působí v AHL, si musejí Slováci vystačit s ryze evropským výběrem.

Když jsme se poprvé s Mirem bavili o možnosti, že tento rok dáme šanci mladším hráčům a pomůžeme jim v růstu, uvědomovali jsme si, že nám na šampionátu můžou chybět zkušenější hráči, pověstní lídři, který každý chce mít v týmu,“ řekl hlavní kouč Slovenska Craig Ramsay.

Přesto nakonec realizační tým našich sousedů vsadil na mládí: „Nebojíme se toho. Víme, že jak tito chlapci dokážou zvládat dodržovat naše systémové záležitosti – a o tom jsme se přesvědčili, že dokážou. Můžou být v reprezentaci a hrát na šampionátu,“ dodal k nominaci Ramsay.

PŘÍPRAVA SLOVÁKY PŘÍLIŠ NEPROVĚŘILA

V připraveném období sehrálo Slovenko celkem osm utkání s bilancí šesti vítězství a dvou porážek. Nutno však říct, že všechny vyhrané zápasy si připsali proti soupeřům, které by měli porážet i na MS.

S houževnatými soupeři z Lotyšska, Německa a Rakouska to byly výsledkově spíš ubojované výhry. Jediné dvě porážky zaznamenali pak v závěru přípravného období s Českou republikou. Ani tady sice Slováci vyloženě neselhali, ale za 120 minut hry překonali brankáře jen jednou.

Pravdou je, že nám chyběli trochu góly. Ale věřím, že v tomto aspektu nám pomůžou i hráči, kteří se k nám připojili v uplynulých hodinách a dnech,“ řekl na adresu slabé produktivity kanadský kouč, který svou funkci ve slovenské reprezentaci zastává od roku 2017.

PŘÍPRAVÉ ZÁPASY SLOVENSKA
Slovensko vs. Lotyšsko1:2p
Slovensko vs. Lotyšsko1:0p
Slovensko vs. Německo4:3n
Slovensko vs. Německo2:1
Slovensko vs. Rakousko3:1
Slovensko vs. Rakousko2:0
Česko vs. Slovensko2:0
Česko vs. Slovensko2:1
(Zdroj: Livesport)
ČTVRTFINÁLE V NEDOHLEDNU?

Můžeme se vkrást do hlav slovenských fanoušků a hrdě začít věřit na zázraky. Pravdou však je, že se toho od našich bývalých spojenců příliš nečeká. V minulosti bylo čtvrtfinále nad jejich síly i v případech, kdy v turnaji nastoupili i s papírově daleko zkušenějším týmem.

Je pravda, že dravé mládí je v dnešním hokeji možná cesta k úspěchu. Vzhledem k věkové hranici týmu se dá očekávat, že bude pojetí hry Slováků postavené na bojovnosti a rychlém bruslení.

Složení základní skupiny dává Slovákům naději jen v případě, že zvládnou všechny zápasy s papírově slabšími, nebo srovnatelnými soupeři, jako jsou: Bělorusko, Velká Británie, Švýcarsko či Dánsko.

Proti Rusku, Švédsku nebo Česku budou bojovat spíš o překvapení v turnaji. Vzhledem ke stále vyrovnávající se špičce seniorského hokeje na mezinárodní scéně, by se dal případný postup do čtvrtfinále považovat za úspěch. Realita však může být spíš opačná.

PROGRAM SLOVENSKA NA MS
21.5. – 19:15Bělorusko vs. Slovensko
23.5. – 11:15Velká Británie vs. Slovensko
24.5. – 15:15Slovensko vs. Rusko
27.5. – 15:15Švýcarsko vs. Slovensko
29.5. – 19:15Slovensko vs. Dánsko
30.5. – 19:15Švédsko vs. Slovensko
1.6. – 15:15Slovensko vs. Česko
(Zdroj: Livesport)

Zdroj: IIHF, Hockey Slovakia

Reklama

Extraliga

Co bude dál se Zlínem? Ve hře je zvolení Marušáka na GM, nejistota dopadá i na kabinu

Byla to podivná volba nového generálního manažera zlínských Beranů, která v úterý neskončila očekávaným zvolením Roberta Hamrly. Co se stalo, jak probíhala a další okolnosti aktuální nejisté situace kolem celku, který chce v příští sezoně vybojovat návrat do extraligy, se pokusili jeho zástupci vysvětlit na mimořádné tiskové konferenci.

Publikováno

dne

Od

Byla to podivná volba nového generálního manažera zlínských Beranů, která v úterý neskončila očekávaným zvolením Roberta Hamrly. Co se stalo, jak probíhala a další okolnosti aktuální nejisté situace kolem celku, který chce v příští sezoně vybojovat návrat do extraligy, se pokusili jeho zástupci vysvětlit na mimořádné tiskové konferenci.

Zvolení místního podnikatele Roberta Hamrly do čela zlínského hokejového klubu se dlouho zdálo býti téměř jistotou. Médii dokonce kolovaly zvěsti o tom, že s sebou přinese nemalé peníze a mohlo by tak dojít k odkupu extraligové licence od Karlových Varů.

Zpráva o tom, že na úterní valné hromadě jako kandidát neprošel tak mnohé zaskočila a ve fanoušcích Beranů nepochybně vyvolala velké zklamání, u nejednoho z nich nejspíš i naštvání. Klub se tak o den později rozhodl celou situaci vysvětlit na mimořádné tiskové konferenci.

Zajímavý na ní od začátku byl fakt, že mezi účastníky nebyl žádný zástupce města, jež drží největší podíl (49 %). Právě ono totiž nejvíce prosazovalo dosazení Hamrly na pozici generálního manažera.

Podle předsedy zapsaného spolku HC Berani Zlín Tomáše Valáška však toto jméno nedostalo u komise ani jeden hlas. A tak se začaly řešit různé varianty – padl návrh na zvolení dosavadního jednatele Jiřího Marušáka, možností bylo i vypsání nového výběrového řízení. A rada města si dál trvala na 45letém byznysmenovi.

Jenže hlasování o něm nakonec dopadlo tak, že z pěti členů hlasoval jeden pro, jeden proti a další tři se zdrželi. „S mandátem jsem šel na mimořádnou valnou hromadu, že pokud měl být někdo v úterý jmenován, musela být stoprocentní shoda,“ vysvětlil na konferenci přenášenou přes server Onlajny Valášek.

Valná hromada tak vymýšlela, co dál. Z tříčlenné rady jednatelů, jež klub dosud řídila, odvolala Patrika Kamase, s nímž dlouhodobě nesouhlasilo především město, jež tento krok vyžadovalo. Jinak by zkrouhlo své finanční příspěvky.

Dále byla ve hře gentlemanská dohoda v podobě výměny Jana Štětkáře, jakožto jednatele dosazeného městem, za Roberta Hamrlu, který by se tak fakticky ocitl v čele klubu, byť ne zcela sám. Ani v tomto případě však shoda nepřišla, a tak Berany zřejmě budou i nadále vést jednatelé Marušák se Štětkářem.

Druhý jmenovaný mluvil především o své ekonomické zodpovědnosti za klub. Partneři jsou podle něj nyní na pochybách, stejně tak se dál hledá dohoda s městem. „Je třeba dotáhnout jednání a naplnit rozpočet. Objevila se i ostrá vyjádření ohledně hospodaření, ale jako jednatel chci říct, že to je lež. Nedržíme se žádných koryt, protože tady nejsou,” reagoval Štětkář na komentář redaktora iSportu Michala Košťuříka.

Podat rezignaci by podle něj byla nejjednodušší věc. On však vidí zodpovědné jednání v tom zůstat jednatelem klubu, jinak by jej prý vystavil do velkého rizika a podle společenské smlouvy navíc nemůže být pouze jeden jednatel.

Co bude dál tak zůstává otázkou a velmi nepříjemnou nejistotou pro všechny okolo zlínského klubu od sponzoru přes fanoušky až po samotné hráče, připravující se na velkou bitvu o návrat do extraligy.

„Pro druhou část přípravy jsme jednoznačně potřebovali více klidu a jistotu – aby bylo jasné vedení. Hráči se sami ptají, jaká je situace. V kabině proběhly dvě schůzky, kde se vysvětlovalo, jaká je situace. Hráči by se měli a chtěli soustředit jenom na hokej,” mrzí staronového kouče Rostislava Vlacha, že vše dopadá i na mužstvo.

Jistota však zřejmě ještě nějaký čas nebude. Klub sice na svých stránkách vydal krátké oficiální prohlášení, že jej budou dále vést dva jednatelé, nicméně podle všeho tím ještě není všemu konec. Reálné je, že generálním manažerem nakonec přeci jen bude Jiří Marušák.

Zdroje: PSG Berani Zlín, iSport

Pokračovat ve čtení

Hokej

Podle zahraničních médií je Pastrňák opět blíže odchodu! Co za tím stojí?

Davida Pastrňáka asi není třeba dlouze představovat. Aktuálně nejlepší český hokejista. Svou dosavadní kariéru v NHL má zatím spojenou s jediným klubem, Bostonem Bruins. Poslední rok se ale dějí věci, které odchovanci Havířova nejsou úplně po chuti a teď se přidala další, možná ta nejzásadnější.

Publikováno

dne

Davida Pastrňáka asi není třeba dlouze představovat. Aktuálně nejlepší český hokejista. Svou dosavadní kariéru v NHL má zatím spojenou s jediným klubem, Bostonem Bruins. Poslední rok se ale dějí věci, které odchovanci Havířova nejsou úplně po chuti a teď se přidala další, možná ta nejzásadnější.

Z kraje týdne se objevila informace, že Don Sweeney, generální manažer Bostonských medvědů podepsal s týmem nový, víceletý kontrakt. Jak blízký zdroj uvedl: „Není šance, že by Pastrňák v týmu pokračoval, pokud bude generálním manažerem Don Sweeney,“ zaznělo na začátku června v článku The Athletic.

Krom samotného majitele klubu s touto skutečností není spokojen snad nikdo. Na sociálních sítích se objevilo mnoho komentářů, jako třeba „Strašné rozhodnutí“, nebo „Tím Pasta končí v Bostonu.“

Aktuálnímu generálnímu manažerovi jsou často vyčítány také volby v draftu v posledních letech. Právě Don Sweeney má v tomto ohledu rozhodující slovo. Co údajně vadí přímo Pastrňákovi, tak je konec trenéra Bruce Cassidyho, se kterým si rozuměl. Nelíbilo se mu ani jak Sweeney choval k jeho kamarádům Krugovi a Krejčímu při jejich konci v klubu.

Další z jeho oblíbených spoluhráčů a klubová legenda Patrice Bergeron stále váhá jestli smlouvu prodloužit, nebo zkusit štěstí jinde, případně ukončit kariéru.

Se zraněním se potýká také další dlouholetý parťák Brad Marchand, který s největší pravděpodobností nestihne úvod sezóny. Je toho zkrátka víc a prodloužení smlouvy Sweeneyho určitě není to, co „Pasta“ chtěl a v zahraničních médiích se tak stále více mluví o jeho odchodu.

Zdroj: tn.cz, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Video: Jako zkušený fotbalový mazák. Ovečkin si zahrál za fotbalové Dynamo Moskva a vstřelil krásný gól!

Alexander Ovečkin zkrátka umí. Ruský kanonýr tentokrát vystřídal hokej za fotbalové utkání, když v barvách Dynamo Moskva nastoupil k přípravnému duelu proti Permu. A rozhodně se svým výkonem nenechal zahanbit. Podívejte se na Ovečkinův povedený gól.

Publikováno

dne

Alexander Ovečkin zkrátka umí. Ruský kanonýr tentokrát vystřídal hokej za fotbalové utkání, když v barvách Dynamo Moskva nastoupil k přípravnému duelu proti Permu. A rozhodně se svým výkonem nenechal zahanbit. Podívejte se na Ovečkinův povedený gól.

Kapitán Washingtonu Capitals, legenda, ruská mašina – asi takto by se dal interpretovat sportovní, respektive hokejový život tohoto snajpra.

Ten však před nedávným časem vyměnil brusle za kopačky, když naskočil do přípravného duelu Dynamo Moskva proti Permu.

Nutno podotknout, Ovečkin nastoupil dokonce v základní sestavě a už v jedenácté minutě díky tohoto chladnokrevného zakončení otevřel gólový účet zápasu.

Aby si však tento duel mohl zahrát, musel s Dynamem Moskva podepsat jakousi formální jednodenní smlouvu.

„Sen se stal skutečností. Samozřejmě jsem snil o tom, že dám gól. Měl jsem ještě jednu možnost, ale snažil jsem se přihrávkou najít Smolova,“ řekl po utkání Ovečkin, jehož slova ocitoval server Sport.cz.

Ovečkin však tuto útočnou situaci vyřešil nejlépe jak mohl. Poté, co obdržel efektní patičku v šestnáctce soupeře neváhal a nekompromisně poslal míč do pravého dolního rohu branky. Zkrátka a dobře – Ovečkin zaskóroval jako zkušený fotbalový mazák.

Hvězda Capitals si pro tento zápas oblékla dres s číslem 3 a pomohla Dynamu k vítězství. Třetím tým uplynulého ročníku ruské Premier Ligy zvítězil 5:0. Dlužno dodat, Ovečkin po vstřelení branky vystřídal.

Zdroje: The Hockey News, Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené