Spojte se s námi

Hokej

Analýza týmu Slovenska na MS: Příprava příliš neprověřila. Postup ze skupiny bude nejspíš pouhým snem

Doba, kdy na začátku tisíciletí konkuroval slovenský reprezentační výběr světové špičce, je dávno pryč. V posledních letech je to spíš jen velké trápení, založené na týmovém duchu.

Publikováno

dne

Doba, kdy na začátku tisíciletí konkuroval slovenský reprezentační výběr světové špičce, je dávno pryč. V posledních letech je to spíš jen velké trápení, založené na týmovém duchu. Přestože konkurence některých výběrů letos není kvůli pandemické situaci tak velká, od Slovenska se nebude čekat prakticky nic.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Slováci odjíždějí do Rigy s velmi mladým týmem, jehož věkový průměr činí 24,75 let, což je vůbec nejnižší číslo v historii Slovenska na MS. V minulosti vždy doplnili sestavu alespoň nějací zkušení hráč, kteří byli pověstnými tahouny týmu. Hned 13 z 28 hráčů budou na světovém šampionátu úplnými nováčky.

Letos bude hrát ale nezkušenost v hlavní roli. Když se podíváme na počet reprezentačních startů, nejvíce jich má za sebou obránce Marek Ďaloga (102), kterého může český fanoušek znát především z české Extraligy.

Právě z české nejvyšší soutěže povolal realizační tým v čele s generálním manažerem slovenské reprezentace Miroslavem Šatanem hned osm hráčů.

Jen jeden hokejista se může aktuálně pyšnit smlouvou v NHL, tím je Marián Studenič. V dresu New Jersey Devils má však připsaných pouze osm startů s bilancí 1+1. Jinak kromě Adama Húsky, který působí v AHL, si musejí Slováci vystačit s ryze evropským výběrem.

Když jsme se poprvé s Mirem bavili o možnosti, že tento rok dáme šanci mladším hráčům a pomůžeme jim v růstu, uvědomovali jsme si, že nám na šampionátu můžou chybět zkušenější hráči, pověstní lídři, který každý chce mít v týmu,“ řekl hlavní kouč Slovenska Craig Ramsay.

Přesto nakonec realizační tým našich sousedů vsadil na mládí: „Nebojíme se toho. Víme, že jak tito chlapci dokážou zvládat dodržovat naše systémové záležitosti – a o tom jsme se přesvědčili, že dokážou. Můžou být v reprezentaci a hrát na šampionátu,“ dodal k nominaci Ramsay.

PŘÍPRAVA SLOVÁKY PŘÍLIŠ NEPROVĚŘILA

V připraveném období sehrálo Slovenko celkem osm utkání s bilancí šesti vítězství a dvou porážek. Nutno však říct, že všechny vyhrané zápasy si připsali proti soupeřům, které by měli porážet i na MS.

S houževnatými soupeři z Lotyšska, Německa a Rakouska to byly výsledkově spíš ubojované výhry. Jediné dvě porážky zaznamenali pak v závěru přípravného období s Českou republikou. Ani tady sice Slováci vyloženě neselhali, ale za 120 minut hry překonali brankáře jen jednou.

Pravdou je, že nám chyběli trochu góly. Ale věřím, že v tomto aspektu nám pomůžou i hráči, kteří se k nám připojili v uplynulých hodinách a dnech,“ řekl na adresu slabé produktivity kanadský kouč, který svou funkci ve slovenské reprezentaci zastává od roku 2017.

PŘÍPRAVÉ ZÁPASY SLOVENSKA
Slovensko vs. Lotyšsko1:2p
Slovensko vs. Lotyšsko1:0p
Slovensko vs. Německo4:3n
Slovensko vs. Německo2:1
Slovensko vs. Rakousko3:1
Slovensko vs. Rakousko2:0
Česko vs. Slovensko2:0
Česko vs. Slovensko2:1
(Zdroj: Livesport)
ČTVRTFINÁLE V NEDOHLEDNU?

Můžeme se vkrást do hlav slovenských fanoušků a hrdě začít věřit na zázraky. Pravdou však je, že se toho od našich bývalých spojenců příliš nečeká. V minulosti bylo čtvrtfinále nad jejich síly i v případech, kdy v turnaji nastoupili i s papírově daleko zkušenějším týmem.

Je pravda, že dravé mládí je v dnešním hokeji možná cesta k úspěchu. Vzhledem k věkové hranici týmu se dá očekávat, že bude pojetí hry Slováků postavené na bojovnosti a rychlém bruslení.

Složení základní skupiny dává Slovákům naději jen v případě, že zvládnou všechny zápasy s papírově slabšími, nebo srovnatelnými soupeři, jako jsou: Bělorusko, Velká Británie, Švýcarsko či Dánsko.

Proti Rusku, Švédsku nebo Česku budou bojovat spíš o překvapení v turnaji. Vzhledem ke stále vyrovnávající se špičce seniorského hokeje na mezinárodní scéně, by se dal případný postup do čtvrtfinále považovat za úspěch. Realita však může být spíš opačná.

PROGRAM SLOVENSKA NA MS
21.5. – 19:15Bělorusko vs. Slovensko
23.5. – 11:15Velká Británie vs. Slovensko
24.5. – 15:15Slovensko vs. Rusko
27.5. – 15:15Švýcarsko vs. Slovensko
29.5. – 19:15Slovensko vs. Dánsko
30.5. – 19:15Švédsko vs. Slovensko
1.6. – 15:15Slovensko vs. Česko
(Zdroj: Livesport)

Zdroj: IIHF, Hockey Slovakia

Reklama

Oblíbené