All Stars Cup se nekoná, ale velké kluby jako Manchester United i Fluminense se hlásí, říká ředitel Jaroslav Novák

Mezinárodní turnaj All Stars Cup nazývají Ligou mistrů šestnáctiletých. Jedenáct ročníků v jedinečném obsazení prokázalo jeho úroveň. Naposledy se však konal v roce 2019, kdy ve finále porazila Slavia Praha francouzský Paris Saint-Germain 1:0. Kdy bude další je vinou koronavirové pandemie zatím v nedohlednu. „Ale jsme připraveni,“ ujišťuje ředitel turnaje Jaroslav Novák.

Zdroj: All Stars Cup

Mezinárodní turnaj All Stars Cup se letos vinou koronavirové pandemie neuskutečnil. Proběhne v příštím roce?

Bohužel byl zrušený také. Zvažovali jsme jeho uspořádání dlouho, ale turnaj takového rozsahu se šestnácti účastníky, které přijíždějí doslova ze všech koutů planety, se musí připravovat hodně dlouho dopředu.

Jde především o rezervaci letenek, ale i zajištění hotelu a dalšího zázemí, přičemž nikdo neví, jaké budou v létě příštího roku možnosti pro sportování. Oslovili jsme začátkem září například německou leteckou společnost Lufthansa, sdělili nám, že plány na rok 2021 budou vypracovávat až v listopadu, dodnes je nemají.

Pohybovat se na úrovni slibů a náhody nelze. Něco začít, organizovat a pak to zrušit je nejhorší, co by se mohlo stát, vynaložené náklady už by nám nikdo nevrátil. Ztratili jsme tak dva ročníky, moc mě mrzí, že kluci ročníků 2004 a 2005 o možnost zahrát se stejně starými soupeři z nejlepších evropských i světových klubů přišli. Ale nedá se nic dělat.

Máte odezvy, jak na to reagují v zahraničí?

Chápou naší situaci, ostatně ve světě to není jiné. Těší nás, že o turnaj přesto, že letos neproběhl, nadále mají velký zájem. Vlastně se ozývají, ať s nimi nadále počítáme.

Kdo z velkých klubů projevil zájem o účast?

Začátkem září se nám ozval zástupce Manchesteru United, abychom s jeho účastí počítali. Anglické kluby se získávaly těžko, na jeden ročník přijel jen Everton, protože mají jinou skladbu sezony a v době, kdy by měly vyslat své mladíky do Prahy, už v Anglii končí a akademie jsou rozpuštěny.

Ale představitel Manchesteru United nás ujistil, že si účast u vedení prosadí, neboť o ni moc stojí. Ale bohužel situace byla proti nám. Je to však zavazující.

Velice o účast prý stojí slavný francouzský klub Olympique Marseille. Je to pravda?

Velice důrazně se hlásil už na rok 2020 s výtkou, že jsme na něj trošku zanevřeli. Proč prý z Francie zveme neustále jen Paris Saint-Germain. My na Marseille nezanevřeli, ale máme pravidlo, že z jednoho státu bereme jen jeden klub.

Olympique má však velký zájem, dokonce přislíbil, že se bude podílet na nákladech na letenky, jen aby v Praze mohl mít své mladíčky.

Ozývají se i kluby z jiných kontinentů?

Na letošní rok byl domluvený slavný brazilský klub Fluminense, už měl zajištěné letenky. Věřím však, že ho na příštím turnaji uvidíme, moc o konfrontaci s evropskými kluby stojí.

Mexická Guadalajara je také jistá, jde o tradičního účastníka, stejně jako japonská Fukuoka. Ale z japonské ligy se ozývají se žádostí o pozvánku i další, velice usilovná je například Jokohama.

Turnaj je určený především pro české kluby, které tvoří minimálně polovinu účastníků. Máte od nich nějaké odezvy?

Ze všech stran cítím jen zklamání. Pro některé kluky může jít o celoživotní zážitek, kdo se může pochlubit, že si zahrál proti Barceloně, Paris Saint-Germain či Portu.

Turnajem prošla v minulosti už i hvězda současného reprezentačního týmu Alex Král, také plzeňský Pavel Bucha, sparťanský talent Adam Karabec a další. Pro nepražské kluby zejména z Moravy je to obrovská možnost zahrát si proti velkým klubům a neustále píší, ať s jejich družstvy počítáme. Vždycky bylo pro nás složité vybrat, kdo se bude účastnit, protože zájem vysoko přesahuje nabídku.

Jak se vás dotýká situace v českém fotbale, protože asociace váš projekt finančně podporovala?

Podpora začala za předsednictva pana Pelty, který fotbal zná a umí docenit úroveň turnaje. Velkou přidanou hodnotu v něm viděl i bývalý technický ředitel Michal Prokeš, jenž má nyní na starosti mládež v nejlepším africkém klubu Al Ahlí Káhira.

Konfrontaci s nejlepšími týmy světa každoročně zažívá, až 180 hráčů z českých klubů, což je bezpochyby ta nejlepší zpětná vazba a ukazatel skutečné fotbalové kvality našich kluků ve srovnání se zahraniční konkurencí. Byli jsme v kalendáři akcí, FAČR měl nad námi patronát.

Rozpočet turnaje se pohybuje v řádu několika milionů korun, kdyby však neměl dlouhodobou tradici a věhlas, byl by rozpočet výrazně vyšší, možná dvojnásobný. Troufám si říci, že podobný turnaj v této věkové kategorii na světě není.

Jenom v Nizozemsku a Švýcarsku pořádají kvalitativně srovnatelné turnaje, ovšem s menším počtem slavných klubů. O něco se pokoušeli také v Kataru se záměrem více zviditelnit Mistrovství světa v roce 2022. Tam mají ovšem zcela jiné finanční možnosti.

Nové vedení reprezentované předsedou Martinem Malíkem a technickým ředitelem Jiřím Kotrbou bylo k vám rovněž vstřícné?

Rok 2019 byl ještě od FAČR finančně podporovaný smlouvou, kterou schvaloval Michal Prokeš. Když jsme jednali o podpoře na další turnaj, přišel příslib, ale hodně ponížený. Nechci zacházet do podrobností, ale spadl na výši, za níž bychom turnaj na takové úrovni nedokázali uspořádat.

Trochu mě zarazilo, že při jednání s předsedou, od něhož jsem na rozdíl od jeho předchůdce Miroslava Pelty necítil takovou chuť nás podporovat, se ozvalo, že podobných turnajů má český fotbal více než dost.

Má pravdu? 

Nemá. Na klubové úrovni v kategorii šestnáctiletých u nás nic podobného nenajdete. Očekával jsem od pana Malíka, že bude náš projekt, který si získal věhlas po celém světě, oceňovat, ostatně mohl by se jím i chlubit. Ale získal jsem pocit, že ho to příliš nezajímá, že se v mládežnickém fotbale tolik neorientuje.

Další prostředky vám poskytovali i sponzoři. Odklonili se v těžké ekonomické situaci od vás?

My máme stálé sponzory, kteří ale dávají spíš malé částky nebo pomáhají formou barteru, někteří stáli u vzniku turnaje před jedenácti lety. Nezaznamenal jsem, že by se od nás odklonili, nikdo však neví, co bude, kdy se uskuteční další ročník.

Patronem, turnaje byl Vladimír Šmicer, jenž se nyní angažuje v pokusu očistit český fotbal. Nebojíte se, že na turnaj už nebude mít čas? 

Já Vláďu poznal už před mnoha lety, při prvním oslovení v roce 2010 mi jasně sdělil, že nerad dává jméno na projekt, který by neměl úroveň. Zájemců o jeho patronát je podle jeho slov mnoho.

Když pak poznal, jakou má úroveň, byl nadšen a několikrát v pozdějších letech prohlásil, že All Stars Cup je mládežnickou Ligou mistrů. To mě moc potěšilo. Pokud si dobře vzpomínám tak se zúčastnil všech jeho ročníků. Až na jednu výjimku – v době, kdy byl jako manažer reprezentace na soustředění v Rakousku.

Tehdy hráčům poslal videopozdrav, ve kterém jim popřál hodně úspěchů. Jsem přesvědčen, že kdybychom turnaj znovu zorganizovali, čas si najde a opět nás podpoří.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maddison, Grealish, Foden nebo Mount. Kdo bude hrát na Euru?

Euro 2021 se rychle blíží a hráči to cítí. Tlak na předvedené výkony se stupňuje a v následujících měsících některým z nich uhasne sen o hraní na evropském šampionátu. Obzvlášť nelehký úkol čeká trenéra anglické reprezentace Garetha Southgata při výběru středních záložníků.

Podívejte se na největší chyby rozhodčích v české lize

Být rozhodčím není pro každého. Svými rozhodnutími většinou naštvete minimálně jeden tábor a často si vyslechnete spoustu urážek z ochozů i od samotných hráčů. Ovšem chyby, kterých se dopustili někteří rozhodčí v naší nejvyšší soutěži, jsou opravdu něco. Podívejte se sami.

Petr Rada: Lidi na fotbal nechodí, ale výzkumy děláme. V tom jsme dobří

Stal se prvním trenérem, kterému se podařilo dostat se přes hranici 600 získaných bodů. Aktuálně se nachází na čísle 602. I proto jsme ho oslovili s nápadem na rozhovor, který se týká jeho trenérské kariéry. "Hergot, co to, že tak najednou," reagoval Petr Rada.