Spojte se s námi


Tenis

Alcaraz je po triumfu v Barceloně poprvé v TOP 10. Kdo jsou další mladíci v první světové stovce?

Publikováno

dne

I když Novak Djokovič je stále světovou jedničkou a Rafael Nadal také stále neřekl poslední slovo, světovým žebříčkem stoupají nové tváře. Jedná se o tenisty, kteří jednou nahradí nejen tyto dvě legendy. V letošní sezoně udivuje tenisový svět především osmnáctiletý Španěl Carlos Alcaraz. Kdo jsou další hráči ve věkové kategorii do 20 let nacházející se v nejlepší stovce singlového pořadí ATP?

Samozřejmě můžeme obdivovat výkony mnoha mladých tenistů, kteří se již dostali na úctyhodné pozice. Jmenujme například třiadvacetiletého Nora Caspera Ruuda či mladé Kanaďany Felixe-Augera Aliassima a Denise Shapovalova.

Pojďme se ale podívat na ty úplně nejmladší naděje na okruhu ATP. Ještě neoslavili 21. narozeniny, ale už mají na svém kontě zajímavé výsledky, díky nimž v současnosti figurují mezi sty nejlepšími tenisty světa. A v následujícím seznamu najdeme i jednoho Čecha.

Carlos Alcaraz (18 let)

V roce 2020 byl vyhlášen nováčkem sezony ATP. Netrvalo dlouho a španělský teenager na sebe upozornil prvním titulem z nejprestižnějšího okruhu. Stalo se tak na antukovém turnaji v chorvatském Umagu, kde ve finále ve dvou setech porazil Francouze Richarda Gasqueta.

Další trofej vybojoval také na oranžovém povrchu, konkrétně letos v únoru po finálové výhře nad Diegem Schwartzmanem v brazilském Riu. V dubnu bral hned dvě turnajová vítězství, a to na Miami Masters a v Barceloně. Po triumfu v katalánské metropoli se díky posunu na deváté místo poprvé v živote dostal do TOP 10.

Pravoruký tenista z El Palmaru, nacházejícím se v Murcijském regionu, se na loňském US Open dokázal probojovat už i do grandslamového čtvrtfinále. Vzhledem k jeho současné formě, bude zajímavé sledovat, jak si povede na blížícím se Roland Garros.

Jannik Sinner (20 let)

Deváté místo je dosavadním maximem také pro italského mladíka, který se momentálně nachází na dvanácté příčce. Sinner na sebe upozornil především loni, když vyhrál čtyři singlové turnaje okruhu ATP. Navrch přidal po boku Reillyho Opelky jeden deblový titul v Atlantě.

Dvacetiletý Ital, jenž si debut mezi elitou odbyl v roce 2019 v Budapešti, první turnajový triumf zaznamenal v „covidovém“ ročníku 2020. Ve finále v Sofii si poradil s Gaëlem Monfilsem.

Posun do nejlepší desítky během loňského listopadu mu vynesl premiérovou účast na Turnaji mistrů. Během něho totiž nahradil zraněného krajana Berrettiniho, avšak ze skupiny postoupit nedokázal.

Lorenzo Musetti (20 let)

Italský tenis se může chlubit ještě jedním dvacetiletým tenisovým talentem. Je jím současný 61. hráč světa Musetti, který se v březnu nacházel na svém maximu, tedy 56. pozici. Na rozdíl od předchozích dvou mladíků se však na okruhu ATP ještě neradoval z turnajového prvenství.

Na svém kontě má dvě finálové účasti z juniorských grandslamů, US Open 2018 a Australian Open 2019. Zahrál si i na loňských olympijských hrách, a to jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře.

Během své kariéry dokázal přehrát zajímavé soupeře. Porazil například Stana Wawrinku, Diega Schwartzmana nebo Grigora Dimitrova. Jeho nejlepší výsledek na seniorském grandslamovém turnaji představuje 4. kolo loňského French Open.

Holger Rune (18 let)

Rune je druhým z osmnáctiletých v tomto přehledu. Také on se nachází na svém životním maximu, kterým je 70. místo. Jedná se o nejlepšího Dána současného singlového žebříčku.

Tento mladý tenista se od roku 2016 připravoval ve slavné akademii Patricka Mouratogloua, jenž v minulosti trénoval mj. Serenu Williamsovou. A vypadá to, že se práce vyplatila. Nejhvězdnějším momentem jeho dosavadní kariéry je juniorský titul z Roland Garros 2019.

Dospělého grandslamu se zúčastnil do této doby dvakrát, v New Yorku i Melbourne ale vypadl již v prvním kole. Už si také několikrát zahrál utkání v rámci Davis Cupu.

Brandon Nakashima (20 let)

Rovněž Američané mají mezi těmi úplně nejmladšími členy světové stovky své zastoupení. Současné 76. umístění však není tím nejlepším, na které se Nakashima ve své krátké kariéře dostal. V listopadu minulého roku se totiž nacházel i na 62. příčce.

Rodák ze San Diega také zatím postrádá ve své sbírce triumf z turnaje okruhu ATP. Obě svá finále klání kategorie 250 prohrál, jednou s Britem Cameronem Norriem, podruhé s Američanem Johnem Isnerem.

Mezi dospělými čeká na výrazný výsledek i na turnajích „velké čtyřky“. Nejvíc dokázal zatím uhrát na US Open, loni i předloni tam uhrál 2. kolo. Tudíž sice stoupá žebříčkem, ale například na své triumfy z Challengerů prozatím nedokáže v seniorské kategorii vítězně navázat.

Jiří Lehečka (20 let)

Po ukončení kariér Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka český tenis čeká na jejich nástupce. Jedním z nich by mohl být člen prostějovského klubu, který se narodil v Mladé Boleslavi. Širší divácká sportovní veřejnost Lehečku poprvé více zaregistrovala asi při jeho debut v daviscupovém střetnutí s Nizozemskem v roce 2019.

V singlu si připsal tři vítězství na turnajích Futures a jedno na Challengeru v Tampere. Dvacetiletý Čech je i dobrým deblistou, za jeho největší úspěch můžeme považovat titul na juniorském Wimbledonu 2019, který získal s Jonášem Forejtkem. V hlavní soutěži turnaje dvouhry na seniorském grandslamu se představil jednou. Na letošním Australian Open podlehl ve čtyřsetovém zápase Bulharovi Dimitrovovi.

Lehečka určitě patří společně s Tomášem Macháčem, Daliborem Svrčinou či již zmiňovaným Forejtkem k příslibům českého tenisu směrem do budoucna. Tuzemským fanouškům nezbývá než doufat, že muži alespoň částečně napodobí své ženské protějšky.

Zdroj: ATP

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.