Spojte se s námi


Motorsport

Aktuální stav, pochybnosti či život pařmena: Dokument Schumacher odhalil mnohé

Legendární pilot a sedminásobný mistr světa, co více k tomuto dodávat. Netflix konečně zveřejnil tolik očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi. Jak jeho kariéra ve formuli 1 začínala a jaký je jeho aktuální stav?

Publikováno

dne

Legendární pilot a sedminásobný mistr světa, co více k tomuto dodávat. Netflix konečně zveřejnil tolik očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi. Jak jeho kariéra ve formuli 1 začínala a jaký je jeho aktuální stav?

Dokument zvaný Schumacher vyšel na Netflixu 15. září 2021. Je to náhodné datum? Nikoliv. Na den přesně přes třiceti lety vstoupil německý jezdec do formule 1. Tento snímek mapuje nejen jeho kariéru, ale i život.

Film vznikl na základě spolupráce s jeho rodinou, nabízí archivní záběry dávných závodů nebo rozhovory s jeho manželkou Corinnou, potažmo jeho bratrem, Ralfem Schumacherem.

Netflix zveřejnil spoustu věcí, a to nejen v souvislosti s jeho aktuálním stavem, ale i nedobrý začátek ve Ferrari či jeho osobní přístup k životu.

1. Schumacher byl pařmen

Byla to právě jeho manželka, která vyprávěla o tom, že Schumacher byl vždy na jakékoli párty, které se zúčastnil, prvním, kdo přišel, a posledním, kdo odcházel. Také přiznala, že její manžel měl zálibu v házení svých přátel do bazénů.

Také David Coulthard, bývalý pilot Red Bullu či McLarenu doznává, že když se zrovna nenacházel v závodním režimu, užíval si večery kouřením cigaret a zpěvem karaoke a pil Bacardi s colou.

2. Ještě v motokárách jezdil s pneumatikami, které našel v popelnici

Ano, Michael byl jedním z nejlépe vydělávajících sportovců na světě, jeho začátky však byly hodně krušné. Schumacher nepocházel z nikterak bohaté rodiny, své závody motokár dokonce jezdil pod vlaječkou Lucemburska.

Důvod byl jednoduchý, nic to nestálo. Také jezdil s pneumatikami, které našel v popelnici. To ho však zároveň motivovalo, jelikož dokázal vyhrávat i s tím nejhorším vybavením a za velmi nekomfortních podmínek.

Pozitivum pro něj bylo to, že okruh v Kerpenu, vedle kterého měli Schumacherovi svou, nutno podotknout mírně ošuntělou, restauraci, znal jako svoje boty. Na trať totiž vyrážel co nejčastěji to šlo.

Už jako kluk totiž dobře věděl, co chce, a už tehdy trénoval jako profesionál. Díky těmto podmínkám si v sobě vybudoval bojovného ducha.

Formule 1 je dnes především o sponzorech a o penězích. Když týmu kromě sebe dáte i tučný obnos finančních prostředků, dostanete přednost i před talentovanějším závodníkem.

Schumacher ale neměl vůbec nic. Přesto si jeho talentu nemohl nevšimnout manažer Willi Weber, jenž nabídl mladému jezdci smlouvu na pět let s měsíčním platem 2000 německých marek.

3. Ferrari zpochybnilo, zda podepsalo správného jezdce

Tohle je pravděpodobně největší odhalení. A byl to Jean Todt, bývalý ředitel Ferrari a současný prezident FIA, jenž tuto skutečnost po letech přiznal.

Todt byl hlavním strůjcem dominance Ferrari v letech 2000 – 2004. Postupně do týmu přijal Schumachera, Rosse Brawna či Rory Byrneho, aby dramaticky zvrátil zjevný útlum italské stáje. V těchto letech nezískal mistrovský titul nikdo jiný, než právě Schumi.

Dalším důkazem dominance bylo pět prvenství v řadě, co se pořadí týmů týče (1999-2004). Až v roce 2005 ukončil tuto nadvládu Renault v čele s Fernandem Alonsem.

Jenže spolupráce Schumachera s Ferrari započala sezónou 1996 a nejprve se nejednalo zrovna o oslnivé angažmá. V onom roce získal mistrovský titul Daymon Hill, o rok později Michael nezvládl souboj s Jacquesem Villeneuvem. Ročník 1998 a 1999 ovládl McLaren spolu s Häkkinenem.

V důsledku toho si Todt položil otázku, zda podepsali toho správného jezdce. Jestli by v jejich týmu neměl být někdo jako výše zmíněný Fin.

4. Mistr v řízení na mokré trati

Schumacher bude navždy znám jako jeden z nejlepších jezdců F1 v deštivém počasí. Bylo to právě na mokré trati, když německý pilot získal své první vítězství za italskou stáj.

„To, že jsme vyrostli vedle otcovy motokárové dráhy, hrálo zjevně klíčovou roli při rozvíjení této jeho schopnosti. Jako děti jsme v dešti jezdili pouze na slickách,“ prozradil jeho bratr Ralf, který jezdil za Williams nebo Toyotu a sám vyhrál šest velkých cen.

Mikka Häkkinen ve filmu vypráví o roce 1983, kdy spolu se Schumacherem tvořili velmi nadějnou dvojici závodníků. Už tehdy bývalého jezdce McLarenu udivovaly jeho schopnosti, jak klinicky a s naprostou kontrolou dokázal závodit. A přitom udržovat potřebnou rychlost.

5. Schumacher trpěl nespavostí po smrti Ayrtona Senny

Michael také několikrát ukázal, že není pouze dokonalým profesionálem. Ale že má také významnou lidskou stránku, samozřejmě je to také „pouze“ lidská bytost.

Po tom, co v roce 2000 při příležitosti Velké ceny Itálie dorovnal Sennův rekord v podobě 41 Grand Prix vítězství, potkal jej na pozávodní tiskové konferenci nekontrolovatelný pláč.

Film ale také odhaluje, na kolik jej smrt legendárního Brazilce postihla. Netflix zveřejnil rozhovor, při kterém Schumacher bojuje se slzami v očích a přiznává, že v následujících dvou týdnech trpěl. Po Imole, kde Senna tragicky zahynul, testoval Schumacher závodní okruh v Silverstonu, kde se měla konat příští velká cena.

Hlavou mu však prolétaly myšlenky pouze na to, kde a v jaké zatáčce může být na místě mrtvý. Přiznal, že od této doby se jeho postoj krapet změnil, respektive najednou viděl věci úplně jinak.

6. Byl přirozeně stydlivý, plný pochybností a podezřívavý

Corinna Schumacherová a vlastě všichni jeho blízcí potvrdili, že mimo veřejné vystupování byl bývalý pilot Ferrari plachý, pochybující o sobě a přirozeně podezřívavý.

Ve filmu je divákům ukázáno, jak se Schumacher dostával ze ztráty šampionátu z roku 1997. Na základě rozhodnutí FIA byl diskvalifikován, a to kvůli událostem z poslední velké ceny v Jerezu. Tehdy totiž (ne)úmyslně najel do Villeneuvova Wiliiamsu.

Toto jednání shledala komise zcela nepřijatelným, načež Schumachera diskvalifikovala. Poté si vzal šestitýdenní lyžařskou dovolenou, kde lze díky rodinným archivům vidět uvolněného Michalea, jak svou zapálenou cigaretou zahajuje ohňostroj.

Jeho manželka v dokumentu také popisuje, že o sobě před každou sezónou pochyboval. Často si prý kladl dotazy, zda to ještě dokáže nebo jestli na to pořád má a co může udělat lépe. Podle bývalého jezdce Red Bullu, Marka Webbera, bojoval na trati pouze sám se sebou, se svým vnitřním já.

Také si vždy udržoval náležitý odstup. Corinna popisuje, že trvalo i na začátku jejich vztahu velmi dlouho, než se jí Michael 100% otevřel.

7. V osudném roce 2013 se Schumacher málem rozhodl pro skoky padákem, nikoliv lyžování

Další překvapivé odhalení. Po příjezdu do Francie, kde měli Schumacherovi naplánovaný další lyžařský odpočinek, sdělil své manželce, že sníh není optimální.

Byl velmi blízko rozhodnutí, že nakonec odletí do Dubaje. Dokument jasně dokazuje Schumacherovu zálibu v parašutismu. Po jeho konci kariéry ve formuli 1 prý zvládl i 24 seskoků za jeden den.

Nakonec se ovšem manželé rozhodli zůstat, což se jim stalo osudným. 29. prosince 2013 je datem, kdy se rodině změnil celý život.

8. Schumacherova rehabilitace probíhá v jejich rodinném domě

„Samozřejmě mi Michael každý den chybí. Ale nechybí jenom mě. Ať jsou to děti, rodina, jeho otec, chybí každému v jeho okolí. Chci říct, každému z nás Michael chybí, ale vlastně je pořád tady.

Jenom je jiný. Je to taktéž jiné, ale to, že je stále zde, nám dodává sílu“, sdělila Corinna.

„Žijeme doma spolu. Děláme terapii, děláme vše, co je v našich silách, aby se Michael cítil šťastný a ujistil se, že se cítí dobře. Chceme, aby jednoduše cítil naši rodinu a naše pouto“, doplnila.

O svém otci mluvil otevřeně pilot Haasu, Mick Schumacher. „Myslím, že s tátou bychom si teď rozuměli jinak, jelikož mluvíme podobným jazykem, jazykem motorsportu.

A měli bychom si hodně o čem povídat. A na to většinou myslím, říkám si, jak by to bylo skvělé. Vzdal bych se kvůli tomu úplně všeho ostatního.“

Zdroj: F1, Netflix

Reklama

Motorsport

Ricciardo promluvil o návratu do rakouské stáje: Red Bull je pro mě perfektní místo! Co dalšího australský pilot prohlásil?

Po dvanácti sezónách se Daniel Ricciardo ocitl bez sedačky na další rok. Věří však, že jeho absence ze sportu je jen dočasná, přičemž než se onoho potenciálního návratu dočká, bude ve své bývalé stáji zastávat roli náhradního pilota.

Publikováno

dne

Po dvanácti sezónách se Daniel Ricciardo ocitl bez sedačky na další rok. Věří však, že jeho absence ze sportu je jen dočasná, přičemž než se onoho potenciálního návratu dočká, bude ve své bývalé stáji zastávat roli náhradního pilota.

Když Ricciardo přišel do Red Bullu poprvé, nahradil v týmu, který vyhrál čtyři tituly v řadě, krajana Marka Webbera. Čtyřnásobného šampiona a týmového kolegu Sebastiana Vettela dokázal porazit, a to dokonce o 71 bodů.

Po čtyřech dalších poměrně úspěšných sezónách se Australan rozhodl udělat v kariéře další krok a z rakouské stáje odešel do Renaultu.

Po dvou letech ve francouzské stáji přešel Ricciardo do McLarenu kde jeho výkony prudce klesly.

V italské Monze sice dokázal zvítězit, jednalo se ale o jeho ojedinělý významný výsledek v sezóně, kterou zakončil 45 bodů za týmovým kolegou Landem Norrisem.

Ani druhý rok v britském týmu nepřinesl zlepšení a McLaren se tak rozhodl Ricciarda nahradit Oscarem Piastrim, šampionem F2 z roku 2021.

Tato informace přišla po polovině sezóny a australskému pilotovi tak nezbylo moc času najít si sedačku jinde. Musel se tak spokojit s rolí rezervního pilota – rozhodl se nakonec pro návrat do Red Bullu.

Vyjádření Ricciarda

„Mluvil jsem i s Mercedesem, nikdy to ale nedošlo do fáze kdy by byl kontrakt na stole. Tak daleko se to nedostalo“ řekl Ricciardo v podcastu Beyond the Grid.

„Ale hned jak začalo jednání s Red Bullem, bylo to jako by se rozsvítila žárovka a uvědomil jsem si, že tohle je to jediné místo pro mě, je to perfektní,“ uvědomuje si.

Na návrat Ricciarda do týmu reagovali pozitivně i oba stávající piloti rakouské stáje. „Mluvil jsem s nimi v Abú Dhabí, když se od týmu dozvěděli, že bych se mohl vrátit. Myslím že jsou z toho také nadšení,“ komentoval Ricciardo.

Australský pilot se těší i na spolupráci s týmem a věří, že má stáji co nabídnout. „Jsem upřímně rád, že jsem zpět v tomto prostředí, a že mám tu možnost týmu pomoct. Možná si budete říkat, že pomoc nepotřebují, vždyť jsou teď dominantní. Ale oni jsou nyní tím týmem, který má na zádech obrovský terč,“ uzavřel.

Zdroje: F1, Beyond the Grid

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Red Bull dostal spravedlivý trest, říká prezident FIA. Některé týmy je chtěli oběsit, vidět krev

Prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) Mohammed Ben Sulayem tvrdí, že Red Bull obdržel za překročení rozpočtového stropu spravedlivý trest, byť některé týmy volaly po mnohem tvrdším trestu.

Publikováno

dne

Prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) Mohammed Ben Sulayem tvrdí, že Red Bull obdržel za překročení rozpočtového stropu spravedlivý trest, byť některé týmy volaly po mnohem tvrdším trestu.

FIA v říjnu letošního roku vydala oficiální dokument o rozpočtových stropech, na základě kterého bylo jasné, že tým Red Bull Racing toto pravidlo porušil. Konkrétně zprávu o rozpočtových stropech FIA zveřejnila v pondělí 10. října.

Výsledek pak byl jasný, byť se v tomto případě jednalo o méně závažný prohřešek – tj. překročení stropu o méně než 5 milionů dolarů.

Jako trest Red Bull od FIA obdržel pokutu ve výši sedmi milionů dolarů a byla mu zkrácena doba provozu v aerodynamickém tunelu o 10 procent.

Mnoho soupeřů Red Bullu si přálo vskutku přísnější sankce, ale Ben Sulayem si myslí, že FIA postupovala správně, zejména vzhledem k tomu, že pravidla pro omezení nákladů jsou teprve v plenkách.

Vyjádření prezidenta FIA

„Hodně jsme se poučili a chystá se velká revize. Když se podíváte na ostatní týmy, řeknou, že jsme na ně byli moc hodní. A trest? Někteří z nich je chtějí pověsit a vidět krev. A samotné provinilé týmy to vidí tak, že jste na ně moc přísný,“ vysvětlil Ben Sulayem v rozhovoru pro Motorsport.

Největší tresty samozřejmě požadovali zástupci dvou dalších nejsilnějších týmů, a tedy Ferrari a Mercedesu. Konkrétně to byli jejich šéfové Mattia Binotto a Toto Wolff. Rovněž šéf McLarenu Zak Brown se na adresu Red Bullu vyjadřoval zcela jasně.

Podle výše uvedeného serveru Motorsport pak chce prezident FIA zlepšit načasování vyšetřování rozpočtových stropů. Protahovat to až do konce roku podle něj není ideální.

„Jediné, co bych řekl, je, že to, co jsme udělali v září/říjnu, by se mělo udělat dřív. Ale na to, že se jednalo o první rok jsme se hodně poučili. A stále se učíme. Takže je lepší s vyšetřováním přijít v květnu, ne v říjnu,“ nechal se slyšet Ben Sulayem.

Na závěr pak dodal, že zvažují další nábor zaměstnanců, kteří se budou podílet na hlídání finanční regulace, včetně rozpočtových stropů.

Zdroje: F1, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Hamilton v roce 2023 znovu vyhraje, zní z Red Bullu. Co o sedminásobném šampionovi prohlásil Helmut Marko?

Poprvé v jeho kariéře pilota Formule 1 se stalo, že by alespoň jednou za sezónu nevyhrál. V roce 2022 se ale přesně tohle stalo realitou a Lewis Hamilton ukončil tuto sezónu bez zisku jediného vítězství. Podle Helmuta Marka však bude znovu vyhrávat, a to už v příštím roce.

Publikováno

dne

Poprvé v jeho kariéře pilota Formule 1 se stalo, že by alespoň jednou za sezónu nevyhrál. V roce 2022 se ale přesně tohle stalo realitou a Lewis Hamilton ukončil tuto sezónu bez zisku jediného vítězství. Podle Helmuta Marka však bude znovu vyhrávat, a to už v příštím roce.

Ani jedno vítězství v sezóně – to se Hamiltonovi za celou dobu jeho kariéry pilota Formule 1 ještě nikdy nestalo, až letos.

Sedminásobný mistr světa v nedávno skončeném ročníku skončil hned devětkrát na stupních vítězů, konkrétně dojel pětkrát druhý a čtyřikrát třetí.

Nejblíže vítězství měl zřejmě ve Velké ceně Mexika, kde ho ale nakonec překonal Max Verstappen a pak v Brazílii, kde ovšem nestačil na týmového kolegu George Russella.

Celkově letos Hamilton zaznamenal 240 bodů a v šampionátu jezdců skončil až na šestém místě. Samotný Brit to pak označil jako jednu z jeho nejhorších sezón v královně motorsportu.

Helmut Marko, poradce a šéf juniorského programu Red Bullu každopádně věří, že se Hamiltonovi v příštím roce znovu podaří vyhrát. Právě on označil Mercedes za ten tým, který bude v příští sezóně konkurovat Red Bullu, a tedy bude podle slov Marka silnější než Ferrari.

Markovo vyjádření

„Ferrari je silné, ale v celkovém balíku bude Mercedes silnější. Zvláště s jezdcem, jako je Lewis Hamilton. Je to stále špičkový pilot. Je pravda, že Ferrari má taky dobrého závodníka v Leclercovi, ale ten stále dělá chyby,“ řekl Marko na adresu Hamiltona a Leclerca, jehož slova ocitoval server Racing News 365.

A jak odpověděl na otázku, zda věří, že Hamilton zůstane bez jediného vítězství i v nadcházející sezóně?

„Obávám se, že ne (nezůstane – pozn. red.). Mercedes se v průběhu roku dostal zpět a probojoval se kupředu. Zatím s námi nejsou na stejné úrovni, ale mají více času na vývoj vozu v aerodynamickém tunelu,“ vysvětlil Marko.

„Přesto se příliš nebojím. Jsme pro rok 2023 na dobré cestě s Maxem, jakožto nejlepším jezdcem na startovním roštu,“ uzavřel.

Zdroje: F1, Racing News 365

Pokračovat ve čtení

Oblíbené