Spojte se s námi


Tenis

Aktuální stav českého ženského tenisu. Co bylo, je a bude? Shrnutí po French Open

Už několik let nám celý svět může závidět jak kvalitu, tak kvantitu Českých hráček na okruhu WTA. Asi všichni znají jména jako Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Šafářová, Andrea Hlaváčková nebo Lucie Hradecká.

Publikováno

dne

Už několik let nám celý svět může závidět jak kvalitu, tak kvantitu Českých hráček na okruhu WTA. Asi všichni znají jména jako Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Šafářová, Andrea Hlaváčková nebo Lucie Hradecká. 

I tyto hráčky se podílely na triumfech ve Fed Cupu v letech 2011-2018. Během těchto 8 let slavily svěřenkyně Petra Pály hned 6x zisk slavné trofeje. Jejich vítěznou šňůru přetrhla v roce 2013 Itálie a o 4 roky později USA. Mluvilo se o úžasné generaci, která tady desítky let nebyla, jestli vůbec někdy.

Tato generace tenistek samozřejmě kromě týmových úspěchů sbírala i individuální trofeje a ocenění. Zmíním jen ty úplně největší. Petra Kvitová je dvojnásobnou vítězkou Wimbledonu z let 2011 a 2014. Podmanila si také turnaj mistryň. Mnoho sezón odehrála v TOP 10 žebříčku WTA. V nejúspěšnějším roce 2011 se dostala na své dosavadní maximum, na post světové dvojky.

Barbora Strýcová mezi lety 2008 a 2020 nevypadla z TOP 100. Patřila tedy dlouhá léta do širší světové špičky ve dvouhře. Ve čtyřhře je to ještě daleko lepší. Od roku 2009 patřila vždy mezi 50 nejlepších hráček rankingu. Před 3 lety získala po boku Su-Wei Hsieh titul ve Wimbledonu. Tento výsledek ji katapultoval na post světové jedničky v deblu.

I další zmiňované hráčky sbíraly úspěchy spíše ve čtyřhře. Lucie Hradecká je dvojnásobnou grandslamovou šampiónkou. V roce 2011, což byl pro český tenis velice úspěšný rok, získala po boku své dlouholeté parťačky Andrei Hlaváčkové French Open, o 2 roky později také US Open.

Mnoho cenných úspěchů za svou bohatou kariéru posbírala i Lucie Šafářová. Ve dvouhře byla mezi lety 2005 a 2017 nejhůře na 63. pozici. I tady platí, že trofeje jsou především ze čtyřhry. Lucie je dokonce pětinásobná grandslamová vítězka (2x US Open, 2x Australian Open a 1x French Open). Všechny tyto trofeje zvedla nad hlavu se svou celoživotní kamarádkou Bethanie Mattek-Sands.

Karolína Plíšková na svůj grandslam stále čeká. Na druhou stranu se jí dostalo toho privilegia vyzkoušet si post světové jedničky a to v roce 2017. Posledních 8 let je stálou členkou elitní světové desítky.

Některé ze zmiňovaných už ukončili kariéru. Jiné ji pozastavily z důvodu mateřské dovolené, nebo zranění. Česká republika má aktuálně tak širokou základnu hráček, že se stále objevují nové a nové tváře, které vzniklé díry průběžně zaplňují. 

Nejviditelnější zlepšení zaznamenala za poslední roky určitě Barbora Krejčíková. Ta se nejprve zaměřovala především na hru ve čtyřech. A jak už je u českých tenistek zvykem, velice úspěšně. Po boku Kateřiny Siniakové získala 4 grandslamové tituly, vítězství na turnaji mistryň, i na olympijských hrách. I v singlu se ale během 2 let dostala do absolutní světové špičky.

Sezónu 2020 zakončila na 65. místě na světě. Dnes je Barbora 14. a před FO byla dokonce na druhé příčce. Ve zlomové loňské sezóně získala na turnaji ve Štrasburku 29.5. svůj premiérový titul v singlu a o 13 dní později mohla slavit šokující vítězství na Roland Garros. Krejčíkové je aktuálně 26 let a má ještě dlouhé roky před sebou.

Nejinak jsou na tom i další hráčky. V podobném věku jsou i další členky TOP 100. 49.  Markéta Vondroušová, 60. Tereza Martincová, 64. Marie Bouzková, 65. Kateřina Siniaková a 81. Karolína Muchová. Markétě Vondroušové je teprve 22 let a už teď má za sebou třeba finále Olympijských her, nebo French Open. Je zde tedy vysoký předpoklad, že nás bude těšit svými výkony ještě spoustu sezón.

Markéta ale není zdaleka sama, kdo se bude zasluhovat o budoucnost ženského tenisu u nás. Během dvou let se v žebříčku Linda Fruhvirtová posunula o téměř 600 míst. Má na kontě 3 ITF tituly a několik velmi cenných skalpů.

Vítězně vyšla např. z utkání s bývalou světovou jedničkou, Viktorií Azarenkou. Z dalších velkých jmen zmíním Anu Konjuh a Elise Mertens. Lindě je teprve 17 let a experti jí předpovídají velkou budoucnost. Linda má mladší sestru, Brendu. Ještě o 2 roky mladší ze zázračných sester zvládla opanovat 2 ITF turnaje. Za poslední rok raketově vylétla a zaznamenala posun o téměř 700 míst.

Na vzestupu je také 17letá Lucie Havlíčková. Stejně mladá je vítězka juniorského French Open, Linda Nosková. Té se letos dokonce podařilo poprvé probojovat i do hlavní části dospělého grandslamu. Neprošla sice přes 1. kolo, ale na její výkon se snášela slova chvály. Místo FO si tak zahrála na antuce v Chorvatsku, kde došla až do semifinále a posunula se tak na 139. místo žebříčku.

Dva ITF tituly již stihla získat také Sára Bejlek. WTA rankingem rovněž stoupá Nikola Bartůňková. Oběma slečnám je stále teprve 16 let. Želízek v ohni má Česko stále opravdu hodně. Náš tenis patří mezi naprostou světovou špičku. Je pravda, že několik úspěšných hráček z posledních let už ukončilo profesionální kariéru, věnují se rodině, nebo je stále častěji trápí různá zranění. 

Na místních kurtech ale roste spousta šikovných hráček, které v televizi už několik let sledují své tenisové vzory doufajíc, že se jednou dostanou až na jejich místo. Doufejme, že se trenérům podaří tato želízka ukout do ideální podoby a že i v budoucnu díky těmto jménům zůstane český ženský tenis na té úplně nejvyšší úrovni, protože tam rozhodně patří.

Na závěr jedno aktuální srovnání. Dospělé FO je z pohledu výsledků českých hráček nejhorší grandslam za posledních 5 let. Žádná Češka neprošla přes 3. kolo. Juniorský turnaj dopadl úplně jinak. Český ženský tenis se opět stal předmětem obdivu celého světa. V singlu zaujala česká děvčata 3 ze 4 semifinálových míst. Mezi nejlepší 4 se tak na juniorském Roland Garros dostala Nikola Bartůňková, Sára Bejlek a také vítězka celého turnaje, Lucie Havlíčková.

Aby toho nebylo málo, tak stejně vypadalo i finále čtyřhry. Ze 4 finalistek hned 3 z Česka. Na jedné straně Nikola Bartůňková a Celine Naef a na druhé jejich přemožitelky, Sára Bejlek a Lucie Havlíčková. Lucie si podmanila jak single, tak debl a je tedy dvojnásobnou juniorskou grandslamovou šampiónkou.

Vše nasvědčuje tomu, že se o budoucnost ženského tenisu nemusíme bát. V následujících letech nás toho, doufejme, čeká opravdu hodně.

Zdroj: Livesport, Wikipedia, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.