1. FC Magdeburg – Bývalý král německého fotbalu

Vítěz tehdejšího Poháru UEFA, trojnásobný mistr německé ligy a pravidelný účastník evropských pohárů. 1. FC Magdeburg byl obávaným celkem své doby a bezesporu německým velkoklubem. V čase nynějším si však na tento celek málokdo vzpomene. Klub se vskutku bohatou a nesmírně zajímavou historií však dnes brázdí vody až třetí nejvyšší německé soutěže.

Zdroj: twitter.com

Nacházíme se v dobách dávno minulých. Nadvládu Magdeburgu si dnes vybaví především pamětníci evropského fotbalu, mnoha fanouškům tento název pravděpodobně nic neřekne. Tento klub však oplývá bohatou historií a právě tu si v tomto článku připomeneme.

Fotbal se v Magdeburgu začal hrát už na konci 19. století. V roce 1896 byl totiž založen fotbalový oddíl SV Victoria 96 Magdeburg. Oficiální založení klubu se však datuje k roku 1965. Proč? Ještě před druhou světovou válkou se v tomto městě nacházela dvě úspěšná mužstva, a to FuCC Cricket-Viktoria 1897 Magdeburg a Magdeburger FC Viktoria 1896.

V další letech se ovšem děly věci. Zejména tedy po prohrané druhé světové válce. Právě fotbal byl jednou z oblastí, která po válce v Německu utrpěla citelné ztráty. Na území města byly koncem roku 1945 zakládány nové oddíly, z nichž nejúspěšnějším byl SG Sudenburg. Právě tento celek lze považovat za právoplatného předchůdce nynějšího Magdeburgu.

Díky poválečným reformám docházelo ke slučování klubů a k pravidelným změnám názvů. Tomuto se nevyhnul ani Magdeburg, který byl sloučením dvou klubů (Sudenburg a Lemsdorf) takto v roce 1965 oficiálně “založen”.

Paradoxně to však tento celek vyneslo nahoru. Vyjma ročníku 1969/70, který se Magdeburgu příliš nepovedl, se právě v druhé polovině šedesátých let Magdeburg pravidelně umisťoval na špici ligové tabulky. Počátkem nového desetiletí se dokonce fotbalisté Magdeburgu dočkali prvního titulu.

V následujících třech letech dosáhl tento celek na další dva tituly. Tohle desetiletí bylo pro 1. FC Magdeburg opravdu výjimečně úspěšné. Nejen, že se v dalších letech opět pravidelně umisťovali na špici ligové tabulky, Magdeburg se také stal v sezóně 1973/74 vítězem PVP. Třikrát se také v těchto letech dostal do čtvrtfinále Poháru UEFA.

Pamětníci českého fotbalu si možná ještě vzpomenou právě na ono čtvrtfinále PVP 1978/79, kdy byl Magdeburg vyřazen ve čtvrtfinále Baníkem Ostrava.

Bývalý gigant německého fotbalu tehdy na domácí půdě ostravský Baník zdolal poměrem 2:1. Z odvetného zápasu na Bazalech však hráči Magdeburgu odjížděli s výpraskem 4:2 a do semifinále Poháru vítězů pohárů postoupil Baník.

Tento výprask od ostravských fotbalistů jakoby předznamenal lehký ústup z výsluní. Ročník 1981/82 totiž Magdeburg zakončil až na šestém místě ligové tabulky. Jednalo se o nejhorší umístění za posledních 12 let! Vyjma ročníku 1989/90, který tento německý celek zakončil na třetí pozici, se Magdeburg držel v lepším průměru.

V roce 1991 se však stalo něco, co zejména fanoušci tohoto klubu označí jako záležitost naprosto fatální. Díky selháním v managementu, ztrátě manažera a několika důležitých hráčů se po prohraném kvalifikačním play off o druhou Bundesligu rázem ocitnuli až ve třetí nejvyšší soutěži.

Od té doby 1. FC Magdeburg balancoval mezi třetí a později dokonce čtvrtou ligou. Situace se výrazně změnila až nedávno, zhruba 20 let po jejich pádu.

Vedení klubu totiž v roce 2010 podepsalo do funkce manažera Ruuda Kaisera, který má zkušenosti z olympijských her nebo z juniorské nizozemské reprezentace. Ten začal stavět úspěšné mužstvo, načež jej později nahradil a na jeho práci navázal Wolfgang Sandhowe.

Na konci roku 2018 se klub konečně po 27 letech dokázal vyhrabat z nižších soutěží zpět do druhé ligy! V ní se bohužel neohřáli dlouho. Se ztrátou sedmi bodů na poslední příčku zajišťující účast v druhé nejvyšší soutěži i pro další rok Magdeburg znovu sestoupil do třetí ligy.

Vrátí se někdy Magdeburg zpět do první ligy? Dokáže se tento bývalý gigant německého fotbalu stát znovu tím obávaným celkem napříč celou Evropou? Na tyto otázky budeme hledat odpověď zřejmě ještě nějakou tu dobu. 1. FC Magdeburg je však dalším klubem, jehož osud jej možná navždy odstřihl z velkého evropského fotbalu.

Zdroj: Livesport, Wikipedia

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Zbrojovka Brno a Lužánky: Ze slavné éry pouhá vzpomínka

Zbrojovka Brno a Lužánky. Spojení, které je dnes už pouhou nostalgií, dříve bylo slavným spojením. Koneckonců tamní atmosféra je dodnes pověstná a v tehdejší době byl i jihomoravský klub poněkud jinde než nyní.

Kdo by nahradil Zidana v případě jeho odstoupení? Pochettino, Raúl či starý známý

Real Madrid řeší velký problém. Celek Zinedina Zidana se od nové sezóny nepotkal s dobrou formou, téměř na každý povedený zápas připadají dva zpackané.

Realu hrozí vypadnutí z Ligy mistrů! Nemusí z toho být ani Evropská liga

Real Madrid si dnešní prohrou pořádně zkomplikoval další účinkování v Lize mistrů. Aktuálně sice španělský tým ztrácí bod na první příčku, jenže ne vše je tak růžové, jak se na první pohled může zdát.