Spojte se s námi


Fortuna liga

1. Díl | SK Sigma Olomouc, a.s. – Bez majitele a bez stadionu

Publikováno

dne

V prvním díle se zaměříme na klub SK Sigma Olomouc. Ten prošel v posledních letech velmi turbulentními změnami, kdy sestoupil do 2. ligy, aby se po dvou letech vrátil, bojoval v horní polovině tabulky, dokonce se dostal až do playoff předkola Evropské ligy, kde narazil na silnou španělskou Sevillu. V následující sezoně se téměř vrátil k bojům o udržení, kdy v osmi kolech nasbíral sedm porážek, ale nakonec se dostal do klidného středu tabulky. V současném ročníku jej vede nový trenér Radoslav Látal. Tomu se povedlo ustálit výkony, je ovšem kritizován za neatraktivní fotbal, který stačí pouze na desáté místo.

Zdroj: Sigmafotbal.cz

Pojďme se nyní podívat na hospodářskou situaci klubu, který již několik let hledá nového silného majitele, který by jej pomohl rozvíjet.

Majitelem klubu je spolek SK OLOMOUC SIGMA MŽ, za kterým stojí známí pánové Lébr, Gajda a další. Hlavní ekonomická událost olomouckého klubu proběhla v roce 2018, a sice prodej Androva stadionu. Město za stadion, pozemky pod ním a 23 % akcií klubu zaplatilo celkem 145 milionů. Sigma získala z této transakce zhruba 1 mil. Kč okamžitě a další peníze bude město posílat v následující 12 letech po 12 milionech.

Část peněz za akcie se přesunulo k jejich vlastnímu spolku. Klubu zůstalo jedno tréninkové hřiště vedle stadionu, zbytek ploch si musí pronajímat. Stadion nyní vlastní město ze 100 % s výjimkou hlavní tribuny, v té má pouze 33% majetkovou účast, většinová část patří spolku. Hlavním cílem prodeje stadionu byla stabilizace hospodaření klubu. Zda byl tento cíl naplněn nyní zjistíme.

Poslední dostupné období je červenec 2018 až červen 2019, hospodářský rok je tedy posunutý, aby odpovídal ligové sezóně. A zde prezentované údaje jsou tedy za minulou sezonu.

Jak již bylo zmíněno výše, klub na jaře 2018 prodal stadion, tím se snížil jeho dlouhodobý majetek ze 179 milionů na 54 mil. Kč a na této úrovni byl i na konci června 2019. Naopak se zvýšily pohledávky, nyní zbývá ještě 9 ročních splátek za 114 milionů. Tyto peníze jsou však časově fixovány a klub s nimi nemůže disponovat.

Celkový disponibilní majetek klubu se tak pohybuje kolem 60 mil. Kč. Do něj spadá i skoro 8 milionů, které měl klub na konci června na účtu. Jistě vás zajímá, jak klub vykazuje hráčské smlouvy – hráče, které pak prodává za miliony korun, či dokonce za nižší desítky milionů.

Podle českého účetnictví a metodiky, kterou ověřují auditorské společnosti se jedná o účet 381 „Náklady příštích období“. Sigma Olomouc na tomto účtu vykazuje 1.3 mil. Kč, znamená to, že hodnoty hráčů do majetku nezapočítává, nebo pouze ve velmi omezeném míře.

Nyní se podíváme na opačnou stranu, a sice z čeho je majetek financován. Hlavním zdrojem je mnohokrát navyšovaný základní kapitál. Ten dosáhl hodnoty 273.5 mil Kč, když to srovnáme s výše uvedenými 60 mil. a k tomu 115 mil. dlouhodobě splácených pohledávek městem, zjistíme že chybí asi 100 mil. Kč do výšky základního kapitálu.

Těchto 100 mil. je celková kumulovaná ztráta klubu od jeho založení v roce 1995. Ještě před dvěma roky, však byla tato ztráta ve výši 151 mil. Kč. Dále má klub závazky za zhruba 20 mil. Kč. 9 milionů dluží dodavatelům, úvěry se podařilo snížit ze 12 milionů na 4 miliony, tím klub ušetří zhruba 50 tis. na ročních úrocích. V souvislosti s prodejem stadionu a ztrátami klubu má klub daňové závazky přes 7 milionů.

Příjmy olomouckého klubu jsou, mimo již zmíněný prodej stadionu, ze tří zdrojů. Prvním je výchovné tedy prodej hráčů, případně následné prodeje hráčů mezi dalšími kluby. Z tohoto zdroje Sigma získala 32 mil., oproti 20 mil. v předchozím roce. Dle serveru transfermarkt.com je nejdražším hráčem Václav Jemelka za zhruba 25 mil Kč, celý kádr pak má cenu kolem 200 mil. Kč.

Z prodeje reklamních práv a suvenýrů získala 34 mil. a zvýšila příjem z předešlých 26 mil. Kč. Zde se můžeme domnívat, že bilanci zvýšila účast v playoff evropské ligy. Mezinárodní zkušenosti a prezentaci zvýšily i hodnoty hráčů, byť tento efekt nelze přesně vyčíslit o zhruba 30 mil. Kč ze 170 na 200 milionů.

Ostatní výnosy, tedy příjmy ze vstupného, dary, dotace, prémie za účast v Evropské lize a další přinesly 40 milionů. Příjmy klubu tak dosáhly skoro 110 milionů korun.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Jak tyto peníze klub využil?

Hlavní položkou jsou mzdy hráčů, ty se zvýšily ze 30 milionů na 44 milionů (3.7 mil. měsíčně), což souviselo se snahou o zkvalitnění kádru pro evropské zápasy a tendencí udržet klíčové hráče. Mzdy dalších zaměstnanců činily 17.5 mil. Kč.

Náklady na lidské zdroje tak činí 55 % nákladů klubu. Dalších 8 milionů klub platí za výchovu mladých hráčů a stejnou částku za osvětlení, vytápění a materiál. Materiálem jsou dresy pro všechny týmy, zdravotnický materiál, stravování a podobné položky.

Nejvyšší nárůst vykázala položka služby a to z 11 mil. na 28 mil. Můžeme jen odhadnout a odečíst mimořádné výdaje na cestování do Španělska v rámci playoff a pořádání finále MOL Cupu (dohromady 3-4 mil. Kč) a zjistíme, že za služby klub platil o 12-14 mil. více než v předešlém roce.

Vzhledem k tomu, že sem spadá i pronájem stadionu, je tak otázkou, zda prodej byl skutečným přínosem. Bohužel smlouva o pronájmu není zveřejněna, a proto není možné tuto pochybnost ověřit hlubší analýzou.

Celkové náklady byly ve výši 112 milionů. Klub se tak dostal do ztráty ve výši 2 miliony.

Co se dá očekávat v ročníku 2019/2020 z hlediska hospodaření?

Klub se neúčastnil evropských pohárů, tedy se cena hráčů příliš nezvýší. Prodeje hráčů jsou jen omezené, odešel Jakub Plšek za 15 mil. Kč a jedná o Václavu Jemelkovi a mladém stoperu Zimovi. Větší návštěvnost ze strany fanoušků se nedá očekávat i vzhledem k projevu mužstva na hřišti a průměrnému umístění mužstva v tabulce.

Paradoxně klidná účast v prostřední skupině nadstavbové části může uškodit hospodaření, protože bude klub hrát méně vypjatých západů na domácím hřišti. Očekávám tedy mírný pokles příjmů.

Příjmy z reklamy také mírně poklesnou ze dvou důvodů. Klesne atraktivita týmu pro partnery, a případné smluvní bonusy nebudou aktivovány. A klub nezíská podíl z vysílacích práv evropské ligy.

Lze tedy očekávat pokles příjmů o 10-20 % na 90-95 milionů korun.

Náklady budou ovlivněny zejména změnami v hráčské kabině. Klub standardně prodává své nejlepší a tím i nejlépe placené hráče, odchodem Plška, Jemelky a nejspíše také Pilaře se mohou snížit náklady na platby hráčům. A to zejména v pravděpodobné variantě jejich nahrazením vlastními mladými odchovanci. Zde očekávám pokles nákladů na 35-40 milionů korun za rok.

Další šetření lze očekávat mezi zaměstnanci klubu až o 2 miliony. Náklady na energie a pronájmy budou stagnovat případně porostou, svítit se musí. Co však očekávám, že klesne jsou náklady na služby, zejména mimořádné náklady, případně šetření na zahraničním soustředění, jeho zkrácení či výběr levnější destinace. Zde ušetří kolem 5 milionů korun. Náklady tak klesnou pod 100 milionů a ztráta se prohloubí na 6-8 milionů za sezonu 19/20.

Sigma Olomouc se tak jeví jako relativně stabilizovaný klub, který však nemá za současných okolností možnost pro větší rozvoj. Chybí prostředky pro posílení kádru, je nucena prodávat nejlepší hráče a bez pomoci sponzorů a města se může dostat do problémů.

Sportovní výsledky tak jednoznačně odpovídají ekonomickému zázemí a účast v evropských pohárech byla velmi nad rámec dlouhodobých možností klubu.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.