Spojte se s námi


Fotbalová reprezentace

Zlomí Němci prokletí obhájců titulu světových šampionů?

Publikováno

dne

Francie, Itálie a Španělsko. Co mají tyto země společné? Zisk trofeje pro mistry světa a při obhajobě titulu vypadnutí ve skupinové fázi. Přidá se v této nelichotivé statistice k těmto třem státům i Německo?

Start aktuálních světových šampionů na Mistrovství světa 2018 v Rusku nemohl pro svěřence Joachima Löwa dopadnou hůře. V prvním zápase podlehli největším soupeřům o postup ze skupiny, Mexiku. Severoamerický celek si díky gólu Hirvinga Lozana uzmul senzační skalp německé reprezentace. A nebýt Manuela Neuera a mnoha nepřesností při brejcích Chicharita a spol., mohlo Německo začít obhajobu titulu s daleko horším výsledkem. Teď nesmí „Mannschaft“ prohrát se Švédskem ani Jižní Koreou, pokud chtějí pomýšlet na postup ze skupiny. Naopak Mexiko má postup z prvního místa ve svých rukou, Němcům by se totiž kádr Juana Osoria přeskakoval velice těžce. Zlepší Müller a spol. svůj herní projev a zejména střeleckou efektivitu natolik, aby proklouzli dále ze špatně rozehrané skupiny? V případě neúspěchu, by se Německo zařadilo po bok dalších zemí, které při obhajobě titulu skončili již v základních skupinách.

Na posledních čtyřech světových šampionátech se pouze v jednom případě podařilo obhájcům titulu postoupit ze skupinové fáze. Tím týmem byla Brazílie, která po zisku trofeje v roce 2002, postoupila v Německu až do semifinále. Jinak se ze strany tehdejších mistrů světa jednalo vždy o fiasko a ačkoliv byly ty reprezentace často plné hvězdných jmen, „shořely hned při startu“. Začněme na Mistrovství světa 2002 v Japonsku a Jižní Koreji, kde Francouzi objahovali zlato z domácí světového šampionátu. Ačkoliv tým v čele s Henrym, Zidanem či Thuramem patřil do hratelné skupiny s Uruguayí, Dánskem a Senegalem, skončila země galského kohouta na posledním místě. Navíc bez vstřeleného gólu, což byla s při účasti Henryho, Trezegueta a Wiltorda tragédie!

Z asijského dějiště si trofej pro vítěze MS odvezli již zmiňovaní Brazilci, kteří jako jediní unikli „šampionskému prokletí“. V roce 2006 „Kanárci“ proklouzli až do semifinále, turnaj v Německu opanovala Itálie. „Squadra azzura“ na Mistrovství světa 2010 v JAR, podobně jako Francie, dostala hratelnou skupinu se Slovenskem, Paraguayí a Novým Zélandem. Ovšem kvůli remízám s Paraguayí a Novým Zélandem, musel tým Marcela Lippiho porazit Slováky. Ovšem senzační výhra 3:2 našich východních sousedů, poslala obhájce trofeje domů z posledního místa a Slovensko se radovalo ze senzačního postupu. Z Jihoafrické republiky si blyštivou trofej přivezli Španělé, tehdejší evropští šampioni.

V roce 2014 přivítala Brazílie další mistrovství světa, v němž chtěli Španělé, vládci tehdejší kopané, evropští mistři z let 2008 a 2012 a mistři světa z roku 2010, prodloužit svoji vládu o další dva roky. Ovšem hned v úvodním zápase přišel obrovský šok, od Nizozemců schytali výprask 5:1. Když i ve druhém zápase proti Chile nedokázal Iniesta a spol. zvítězit, bylo jasné, že šampionát pro obhájce titulu skončil. Se zemí samby se svěřenci Vincenta del Bosqueho rozloučili výhrou 3:0 proti Novému Zélandu. V Brazílii si pro titul mistrů světa došel tým Joachima Löwa.

Dokáže Německo zmobilizovat své síly a oklepat se z porážky z Mexikem? Přeci jen čekají Müllera a spol. papírově slabší soupeři v podobě Švédska a Jižní Koreje, se kterými by si měli umět poradit. Nebo bude zápas s jihokorejským celkem posledním vystoupením „Mannschaftu“ na MS v Rusku?

 

Reklama

Oblíbené