Evropská liga

Taktická analýza: Arsenal – Atlético Madrid 1:1. Hosté skvěle vykryli střed pole, „Gunners“ měli být přímočařejší

Atlético Madrid vybojovalo na stadionu Arsenalu extrémně cennou remízu. Od 10. minuty totiž hrálo o deset hráčích v poli a urputně se bránilo. Zejména první polovina první a druhé půle patřila domácím, kteří Atlety zatlačili. Nakonec i otevřeli skóre, když se prosadil Lacazette. Jenže deset minut před koncem srovnal Griezmann a více šancí se do odvety dává madridskému klubu.

Zápas bezesporu ovlivnilo tak brzké vyloučení. Obě dvě žluté karty se možná daly udělit, ale vzhledem k následnému nastavenému metru rozhodčího Clémenta Turpina, který do konce zápasu další kartu nerozdal, je ono vyloučení nepochopitelné a „zabilo“ zápas.

Atleti hrají dlouhodobě stylem, že nechávají volné křídelní prostory a zaměřují se na bránění středu pole. Je to kvůli tomu, že každý tým je nebezpečnější, pokud pošle přihrávku středem pole, než že by pouze roztáhl hru do šířky. Je to bezpečné, ale neefektivní řešení.

Proto jsou oba dva střední záložníci plus křídla blízko u sebe. Zároveň jeden z útočníků, tedy většinou Griezmann, se stahuje níž a Atleti brání v bloku ve formaci 4-4-1-1. Po vyloučení Vrsaljka přišlo přeskupení řad. Na beka se stáhl Thomas, Griezmann šel na křídlo a Koke do středu zálohy. Velmi důležitým aspektem bylo, že se Griezmann na sto procent podřídil týmu a zápas odmakal.

Atleti skvěle vykrývali hlavně střed pole. Vykrývali prostory, a proto Arsenalu nezbývalo nic jiného, než posílat jednoduché a málo nebezpečné pasy do křídel. Často využívali Bellerína, který následně centroval, ale často bez úspěchu. Atleti nechávali odkryté pouze křídelní prostory a soustředili se na střed pole. Zároveň je potřeba dodat, že obrana Atletů působila jako jeden muž a byla těžko prostupná.

Kvůli tomu, že Arsenal měl prakticky vždy mnoho možností přihrát, ale spíše do křídel, to mohlo opticky vypadat, že má převahu. Kontrolovali zápas, to ano, ale ne že by Atlety naprosto drtili. „Gunners“ jednoznačně chyběl hráč, který by dokázal někoho přejít v souboji jedna na jednoho, proto se zmohli pouze na obehrávání obrany a na případné centry. Z centru pramenil také gól, když na zadní tyči neuhlídal Lucas Hernández Lacazetteho.

A jelikož v závěru srovnal po dobře provedeném brejku Griezmann, který míč doslova dotlačil do brány, tak Atlético jde do odvety s výborným výsledkem. Zároveň se dá očekávat, že se v odvetě ještě více prokáží jasné slabiny obrany Arsenalu a Atlético postoupí.