Spojte se s námi

Zveřejněno

dne

Dynamický, velmi zábavný sport oslovuje snad všechny kategorie sportovních a zejména fotbalových nadšenců z řad profesionálů i amatérů. Proti sobě mohou nastupovat fotbalově nevyrovnané dvojice, ale překopávaná tyto nevýhody anuluje.

O překopávané

Shotbal  – česky překopávaná – bude pro většinu sportovní veřejnosti novým a neznámým pojmem. Ale až zjistíte více o principu hry, dojde vám, že tuto aktivitu jste v minulosti již určitě zkoušeli, byť v trochu jiném provedení. Co se organizační stránky týče, řadí se shotbal mezi relativně mladé sporty. Český shotbalový svaz (dále ČSS) byl založen v roce 2014. Ale neberme to tak, že se předtím překopáváná nehrála. Snad každý z mladých fotbalistů se podobného stylu hry v mládí účastnil. ČSS vznikl hlavně za účelem sjednocení pravidel, rozšířením mimo malou komunitu hráčů překopáváné, registrace hráčské základny a v neposlední řadě za účelem pořádání zápasů, turnajů a  mistrovství pod hlavičkou svazu.

Pravidla a cíl hry

Na hřišti určeném pro shotbal (viz obrázek níže) nastoupují proti sobě dva dvoučlenné týmy, samozřejmě barevně odlišené a s patřičným vybavením pro shotbal – správná obuv pro daný povrch. Oproti fotbalu jsou ovšem zakázány chrániče na holeň.

Zápas začíná výkopem hráče, který vyhrál úvodní losování, z místa bodu rozehry. Míč, který je pro hraní shotbalu specifický, je uveden do pohybu pomocí jakékoliv části těla, vyjma rukou. Jakákoliv hra rukama je po celou dobu utkání zakázána a trestána. Hrací doba jednoho zápase činí 2×7 minut, s pětiminutovou přestávkou mezi poločasy. Bodový systém je stejný jako ve fotbale – tedy tři body za výhru, jeden za remízu a žádný bod za prohru. Stejně jako v ostatních sportech i zde existuje řada prohřešků, které se trestají. Celý výčet trestů naleznete zde: http://www.shotbal.cz/pravidla.asp

Po úvodním výkopu následuje obranná činnost soupeře, tzn. zabránění přechodu míče přes brankovou čáru. Je povolen opět jakýkoliv kontakt těla s míčem, kromě rukou. Hráč nesmí chytat (bránit) míč rukama. Po obranném zákroku (vždy počítáno jako jeden dotek) hra pokračuje útočnou činností spoluhráče tím, že se snaží vstřelit gól do soupeřovy branky. Takto se hra plynule přelévá z jedné strany na druhou, dokud tým nevstřelí branku. Při každém přechodu míče na vlastní polovinu má tým právo na dva doteky, ale musí začít útočnou akci do osmi vteřin. Po obdržené brance se čas nezastavuje, hra pokračuje postavením míče na bod rozehry a výkopem. Tým, který obdrží branku, nemusí čekat na připravenost soupeře.

V překopávané se tedy nikdy nestane, že by zápas skončil bezbrankovým stavem. Ba právě naopak, porce gólu se může rovnat těm futsalovým a florbalovým!

 

Pokračovat ve čtení
Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Liga mistrů

Finále Ligy mistrů v roce 2020 bude hostit Istanbul

Zveřejněno

dne

Finále Ligy mistrů v roce 2020 se odehraje na Atatürkově stadionu v Istanbulu. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor UEFA, který dal Istanbulu přednost před Lisabonem.

Zdroj: wikipedia.commons

Tento stadion v minulosti hostil finále nejprestižnější evropské soutěže v roce 2005, ve kterém senzačně zvítězil Liverpool nad AC Milánem, když dokázal otočit nepříznivý stav 0:3 po poločase. Tehdy na tom měli zásluhu i čeští fotbalisté Vladimír Šmicer a Milan Baroš.

Atatürkův stadion má kapacitu 76 092 diváků a v současnosti hostí zápasy turecké reprezentace. V minulosti zde hrávaly týmy jako Besiktas, Galatasaray nebo Basaksehir.

Výkonný výbor také rozhodl o tom, že finále Evropské ligy v roce 2020 bude hostit polský Gdaňsk a pořadatelství Superpoháru připadne Portu.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Soutěžte o fotbalovou led lampičku od e-s-h-o-p.cz

Zveřejněno

dne

Zpříjemněte si domácí atmosféru originální led lampou, kterou nabízí e-s-h-o-p.cz ve třech variantách. Navštivte náš Facebook, tipni vítěze sobotního finále Ligy mistrů a vyhraj!

Zdroj: e-s-h-o-p.cz

Led lampy navozují úžasný 3D efekt a jemné LED světlo neoslňuje, naopak si dokáže pohrát s Vaší fantazií. Při pohledu zblízka zjistíte, že jde o neuvěřitelný světelný efekt, kde ale ve skutečnosti je panel jen deskové plexisklo.

Na základně pomocí hlavního tlačítka můžete lampičku zapnout i vypnout, dále můžete přepínat mezi sedmi různými barvami a lampičku lze také přepnout do programu automatické změny barev.

K lampičce je dodáváno i dálkové ovládání. Tímto dálkovým ovládáním zapnete i vypnete lampu na dálku až 4 m. Dále lze měnit ovladačem všech 7 barev + spustit funkce automatické změny barev.

Poslední velmi dobrou funkcí na dálkovém ovládači je funkce automatického vypnutí lampičky po 4, 6 nebo 8 hodinách.

Lze připojit i do USB portu PC nebo notebooku a nebo propojit pomocí power banky.

Zdroj: e-s-h-o-p.cz

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Eto’o by se mohl vrátit do Itálie!

Zveřejněno

dne

Kamerunský útočník Samuel Eto’o údajně jedná o kontraktu s Laziem. Sedmatřicetiletý fotbalista by se tak mohl vrátit opět do Serie A, kde působil před devíti lety v Interu Milán.

Embed from Getty Images

Byla by to velká senzace. Samuel Eto’o je podle italského webu Football-Italia.net blízko přestupu do Lazia Řím. Tento kamerunský útočník v minulosti prošel mnohými velkokluby jako Barcelona, Anži Machačkala, Chelsea nebo právě italský Inter Milán. Eto’o má však stále smlouvu v tureckém Konyasporu, kde mu vyprší až příští rok.

Bezesporu největší stopu Samuel Eto’o zanechal v Barceloně. Zde odehrál v pěti letech 145 zápasů, ve kterých vstřelil obdivuhodných 108 branek. Reprezentační kariéru ukončil před čtyřmi lety. V národním týmu stihl za 118 zápasů nasázet 56 gólů.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Oblíbené