Spojte se s námi

Liga mistrů

Preview: Souboj PAOKU se Spartakem slibuje vyrovnanou podívanou, kterou by mohla rozhodnout sebemenší chyba

Zveřejněno

dne

Zápas mezi PAOKEM a Spartakem slibuje vyrovnanou podívanou. Řecký tým ve druhém předkole překvapivě vyřadil Basilej, Spartak zase bude chtít navázat na dobré výkony v domácí soutěži.

Výsledek obrázku pro PAOK basel

Zdroj: agonasport.com

Vícemistr řecké ligy, to je PAOK Soluň. Díky tomuto úspěchu se svěřenci trenéra Lucesca kvalifikovali do druhého předkola Ligy mistrů, kde jim byla nalosována silná Basilej s Markem Suchým. PAOK se však soupeře nezalekl a po pěkném útočném fotbale a výhrách 2:1 a 3:0 postoupil dál. Mírnou nevýhodou by mohla být absence ostrých zápasů, na rozdíl od Ruska totiž v Řecku domácí soutěž ještě nezačala. Jak jsme se ale mohli přesvědčit, přechod z přípravného do ostrého zápasu nedělá PAOKU až zas takový problém (viz. Basilej)

Spartak Moskva měl skvělou předsezónní přípravu. Z jedenácti zápasů pouze jednou prohrál a a jednou remizoval, jinak si na své konto připsali hráči ruského klubu devět výher. Formu si přenesli i do ligy, kde nejprve porazili Orenburg a poté remizovali na hřišti svého městského rivala a mistra Lokomotivu. Spartak, jakožto třetí tým uplynulé sezónu začne svou pouť Ligou mistrů až dnešním zápasem proti PAOKU.

Podle papírových předpokladů by se mělo jednat o vyrovnaný zápas, ikdyž sázkovky favorizují spíše PAOK. Můj názor je ale takový, že utkání skončí výhrou ruského týmu. Jednak má tým z hlavního města Ruska skvělou formu a navíc kostra týmu zůstala oproti loňské sezóně víceméně stejná. Tyhle fakta mě utvrzují v názoru, že dnešní utkání vyhraje právě Spartak.

Tip Ruik Football: Výhra Spartaku v kurzu 3.54

Liga mistrů

Výsledek se mi líbí, na ničem jiném nezáleží, uvedl po vyřazení Slavie druhý muž UEFA, který má za sebou několik skandálů

Zveřejněno

dne

Grigorij Surkis je viceprezidentem UEFA a zároveň bratrem šéfa kyjevského Dynama. A právě na stránkách ukrajinského klubu se vyjádřil k vyřazení Slavie ve třetím předkole Ligy mistrů. Jakožto muž, který nemá na klubu žádný podíl a ani do provozu nezasahuje, se zdá být takové jednání jako minimálně zvláštní. Navíc poté, co Slavia může po vyřazení cítit křivdu…

Grigorij Surkis. Zdroj: uefa.com

Sešívaní doma remizovali 1:1 a do odvety na Ukrajině si vezli nadějný úvodní výsledek. Dynamo se rychle dostalo zásluhou Verbiče, ale slávisté mohli ještě do půle srovnat. Trefil se totiž Tecl, ale rozhodčí gól odvolali, jelikož viděli ofsajd. Slavii to rozbouřilo, jelikož střelec Tecl v ofsajdu nebyl. Při odchodu do kabin se do sudích pustili generální ředitel Martin Krob, člen představenstva Tomáš Syrovátka a hlavně obránce Vladimír Coufal.

Ovšem neoprávněně, gól neměl být uznán kvůli ofsajdovému postavení Deliho, jenž bránil ve hře vracejícímu se Burdovi. Slávisty ještě více pobouřila druhá branka Dynama, který padla po evidentním ofsajdu skórujícího Besedina. Po zápase si na průběh utkání na Twitteru nevybíravě stěžovali členové představenstva Tvrdík s Bůzkem (více zde).

A také hodně fanoušků poukazovalo, že šéf Dynama Igor Surkis je bratrem viceprezidenta UEFA, Grigorije Surkise. Právě druhý nejvyšší muž UEFA je v minulosti spojen s několika aférami. Například v devadesátých letech, kdy se pokusil uplatit španělského sudího Nieta. Dynamo zvládlo zápas s Aalborgem a postoupilo do skupinové fáze, kde si hned v prvním utkání proti Panathinaikosu pomohlo úplatky a následně bylo potrestáno zákazem startů v evropských pohárech na následující tři roky. Ale jak to někdy bývá, díky vlivným funkcionářům i politikům se hned v následujícím ročníku do soutěže vrátilo.

Grigorij se poté stal šéfem fotbalového svazu na Ukrajině a vytvořil si silné vazby například s Seppem Blatterem, Michelem Platinim a Ángelem Mariem Villarem, kteří byli poté obviněni z nekalých činností. Za zmínku také stojí, že byl obviněn ze zapojení do korupce při přidělení MS 2018. Nedávno se také objevil v Česku, kde na prosincové valné hromadě hrozil normalizací, pokud nebude zrušen dvoukomorový systém.

Jak vidno, čistou minulost rozhodně nemá. Už tak naštvané fanoušky Slavie musel ještě více rozzuřit poté, co se vyjádřil na webu Dynama, se kterým již nemá nic společného. „Výsledek se mi líbí, na všem ostatním nezáleží,“ uvedl. UEFA si střety zájmů tvrdě hlídá, bude zajímavé sledovat, jak bude vzniklou situaci řešit komise. Otázkou je, zda zůstane nestranná, jelikož Surkis je komisi nadřazený.

Pokračovat ve čtení

Liga mistrů

Tvrdík po zápase s Dynamem požaduje rezignaci místopředsedy UEFA Surkise

Zveřejněno

dne

Předseda slávistického představenstva Ing. Jaroslav Tvrdík nezvládl ukočírovat své emoce po prohraném utkání s Dynamem Kyjev. A nebyl jediný, na twitter dal najevo svou frustraci i jeden z členů představenstva Mgr. Tomáš Bůzek, který ovšem neměl sebemenší servítky.

Embed from Getty Images

Rozohněný byl celý tým. Nejdříve Slavii vadilo, že v době vstřelení první branky Dynama byli na hřišti dva míče. Poté následoval neuznaný gól kvůli offsidu. V tu dobu byl žlutou kartou potrestán nejen kapitán Hušbauer, ale také střídající brankář Kovář, který si k tomu řekl své. Asistent trenéra Köstl byl vykázán na tribunu.

V poločase ale bylo hůř. Než stihl rozhodčí Stefanski s asistenty přeběhnout do kabin, začali je urážet představitelé Slavie společně s některými hráči. A když druhý poločas dalo Dynamo rozhodující branku z offsidu, bylo vymalováno.

„Rozhodčí hrubě ovlivnili oba zápasy,“ napsal předseda Tvrdík. „Vím, že brácha místopředsedy UEFA šéfuje Dynamo. Vím, že to od začátku byl boj s větrnejma mlejnama a vím, že jsme od začátku tahali za kratší konec. To všechno vím. Samotného mě proto překvapuje, jak moc mě to se*e, že s náma dneska rozhodčí a UEFA vyjeb*li. Jděte do prd*le!“ napsal člen představenstva Tomáš Bůzek na svůj twitterový účet.

„Místopředseda Surkis by měl odstoupit a UEFA se nesmí divit, co fanoušci oprávněně skandují ve spojení s jejím jménem,“ dodal Tvrdík. I trenér Trpišovský si k tomu na tiskové konferenci řekl své: „Už chápu, proč Dynamo nedostává góly.“ Oba jmenovaní své twitterové vyjádření smazali.

Nejen tyto internetové výlevy dost možná odnese klubová kasa. Vše bude na svém zasedání řešit disciplinární komise UEFA 23. srpna.

Pokračovat ve čtení

Liga mistrů

Zlobí se slávisté na rozhodčí oprávněně? Ne. Poškozeni byli jen jednou, dokonce i Dynamo může cítit křivdu

Zveřejněno

dne

Slavia prohrála v Kyjevě proti Dynamu v odvětě třetího předkola Ligy mistrů 2:0. Hodně ale hráči a hlavně funkcionáři klubu spílali rozhodčím. Například člen představenstva Tomáš Bůzek použil i sprostá slova, Tvrdík vyzval místopředsedu UEFA Surkise k odchodu a kouč Trpišovský si do Dynama rýpl na tiskové konferenci. Oprávněně? Pouze částečně, dokonce i Kyjevští se mohou cítit poškozeni.

Jaroslav Tvrdík. Zdroj: slavia.cz

„Rozhodčí hrubě ovlivnili oba zápasy. Místopředseda Surkis by měl odstoupit a UEFA se nesmí divit, co fanoušci oprávněně skandují ve spojení s jejím jménem,“ napsal předseda Slavie Jaroslav Tvrdík. Ještě dál šel již zmiňovaný Bůzek. „Vím, že brácha místopředsedy UEFA šéfuje Dynamo. Vím, že to od začátku byl boj s větrnejma mlejnama, a vím, že jsme od začátku tahali za kratší konec. To všechno vím. Samotnýho mě proto překvapuje, jak moc mě to se*e, že s náma dneska rozhodčí a UEFA vyje**li. Jděte do pr**le!“ O chvíli později ještě situaci více vyhrotil. „Osobně bych to shrnul takto: Mr**t Dynamo,“ napsal na Twitter.

Druhý den dopoledne sice své tweety smazali, nikomu ale vyjádření neunikla. Ani evropské UEFA či domácí asociaci FAČR, která vydala prohlášení, že vyjádření jsou nesportovní a také za hranou respektu vůči UEFA, jejím představitelům i klubu Dynamo Kyjev. Je jasné, že má FAČR pravdu a že takové tweety jsou za hranou, a to za každé situace. Zlobí se ale slávisté oprávněně? Opravdu pouze částečně.

V prvním utkání dalo Dynamo gól po situaci, kdy byli na hřišti dva balony. Hráči Slavie přestali hrát, ihned poté, co hostující fotbalista zakopl míč, Sydorčuk našel pasem za obranou Verbiče, jenž otevřel skóre. Po zápase se sešívaní na dva míče na place nevymlouvali. Správně, citlivější ze strany rozhodčího by sice bylo hru přerušit, ale rozhodčí nekonal proti pravidlům.

Zdroj: repro ČT Sport

Zdroj: repro ČT Sport

Správně se rozhodl i při neuznaném gólu Tecla. Střelec sice nebyl v ofsajdu, ale Deli (v kroužku), který se vracel zpět a zabránil ve hře Burdovi, ano. Africký bek se zapojil do hry, takže se o ofsajd jednalo naprosto jasně. Co pobouřilo slávisty? Pozdní reakce asistenta, jenž navíc nejprve na znamení regulérní branky běžel k půlící čáře. O půli při chůzi do kabin sudímu spílali generální ředitel Martin Krob, člen představenstva Tomáš Syrovátka a nejvíce obránce Vladimír Coufal, kterého museli spoluhráči odhánět pryč, aby se náhodou nedopustil inzultace.

Jediný moment, který opravňuje slávisty ke kritice směrem k sudím, je ofsajdový gól Besedina. Útočník Dynama byl ve chvíli přihrávky od Cygankova v jasném ofsajdu, nevídané, že rozhodčí na úrovni evropských pohárů tak velké postavení mimo hru nevidí. I Kyjevští se mohou cítit poškozeni, protože v závěru šel Cygankov sám na bránu a zezadu ho Simon Deli „pokopal“ jak brambor. Penalta se měla pískat, ale na výsledku by se pravděpodobně nic nezměnilo.

Jak vidno, Slavia se může zlobit jen kvůli gólu Besedina na 2:0. Případně také na evidentní připískávání sudích pro Kyjevské, hlavně pro žluté karty měli rozhodčí v úvodním utkání i v odvetě dvojí metr.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Oblíbené