Premier League

Oficiálně: Unai Emery novým manažerem Arsenalu!

Novým manažerem londýnského Arsenalu se stává Unai Emery. Španělský trenér příchází ke „Gunners“ po dvou sezónách v PSG, se kterým se mu podařilo získat treble. Délka ani podrobnosti kontraktu šestačtyřicetiletého manažera na Emirates Stadium zatím nejsou známy.

Unai Emery By Aleksandr Osipov CC BY-SA 2.0

„Unai má během své kariéry dosáhl vynikajících úspěchů, pod jeho taktovkou se rozvíjelo několik největších talentů v Evropě. Navíc hraje stylem, kterým dokonale zapadne do Arsenalu. Jeho tvrdý a vášnivý přístup k fotbalu, jeho smysl pro hodnoty na hřišti i mimo něj z něj činí osobu, která klub posune kupředu,“ okomentoval příchod Emeryho generální ředitel klubu Ivan Gazidis.

Ovšem bývalý trenér PSG nebyl jediným kandidátem na uvolněné místo po Arsenu Wengerovi. V užším výběru kandidátů probíhala osobní setkání, analýzy dat a videí či rozsáhlé zpracování referenčních údajů. Vesměs všichni měli o tuto práci zájem. Vedení se ovšem jednohlasně shodlo na Emerym.

„Jsem nadšený, že přicházím do jednoho z největších klubů v Evropě. Arsenal je znám a milován po celém světě pro svůj styl hry, jeho pozitivní vztah k mladým hráčům a úžasnému stadionu. Jsem velmi nadšený, že jsem dostal možnost začít novou kapitolu v historii Arsenalu. Setkal jsem se se Stanem a Joshem Kroenkem (majoritní vlastník klubu a jeho syn, pozn. redakce) a bylo mi jasné, že s klubem mají velké ambice a jsou ochotni tomu hodně obětovat. Také jsem nadšený z toho, co vybudujeme a těším se, že každému, kdo miluje Arsenalu, vytvoříme několik hezkých a nezapomenutelných vzpomínek,“ sdělil své první dojmy v novém působišti Unai Emery.

Emery začínal se svou trenérskou kariérou v Lorca Deportiva v roce 2004. Jeho dalším působištěm se stala Almería. Prvním větším klubem španělského manažera se stala Valencia. V roce 2012, po čtyřech sezónách u „Los Che“, okusil krátké působení v ruské Premier Lize, konkrétně ve Spartaku Moskva. Ovšem po nevydařeném ruském angažmá vedl od již rozjetého ročníku 2012/2013 Sevillu. S andaluským celkem dosáhl třikrát v řadě vítězství v Evropské lize a ukotvil Sevillu mezi elitou španělské kopané. Před sezónou 2016/2017 podepsal dvouletou smlouvu v Parku princů.

Duel Southamptonu s Burnley branku nenabídlo. Hart si připsal nulu i ve svém druhém soutěžním utkání

Burnley i ve svém druhém soutěžním utkání nedostalo branku, avšak ani žádnou nevstřelilo. Po remíze v Basaksehiru si teď odváží bod ze hřiště Southamptonu. Joe Hart si připsal nulu i ve svém druhém zápase za Clarets.

Zdroj: burnleyfootballclub.com

Do utkání vstoupili poněkud překvapivě aktivněji hosté, kteří se už v osmé minutě radovali z gólu, jejich radost ale překazil praporek signalizující ofsajd. Do další šance se dostal rychlík Lennon, s jeho střelou si však McCarthy poradil. Domácí se dostali k ohrožení branky zásluhou Leminy, který se hlavou opřel do centru od Bertranda, ovšem Hart všas zareagoval a střelu vyrazil na roh.

Největší šance prvního poločasu byla k vidění v jeho závěru a měli ji na svědomí hosté. Po přímém kopu se k balónu dostal Mee, nůžkami nacentroval na Hendricka, jenž v obrovské šanci hlavičkoval jen do skvěle se přesunujícího McCarthyho.

Druhá půle také nabídla pár zajímavých příležitostí. Do jedné z nich se dostal Gudmundsson, který využil nedorozumění v obraně, jeden ze stoperů však nakonec střelu islandského záložníka zblokoval. V 61. minutě už byl Hart po rohovém kopu překonán, na brankové čáře ho ale skvěle zastoupil Westwood. Poslední opravdu velkou šanci měli domácí opět po rohovém kopu. Lemina sice vyskočil nejvýše, ale nestačil přesně zamířit, balón skončil v Hartových rukavicích.

Utkání tak skončilo bezbrankovou remízou, Svatí se s Clarets rozdělili po bodu. Vzhledem k průběhu utkání je remíza spravedlivým vyústěním.

Emerymu se premiéra na lavičce Arsenalu nepovedla, naopak Citizens zahájili cestu za obhajobou vítězně

Po dvaadvaceti letech usedl na lavičku Arsenalu někdo jiný než Arséne Wenger. Konkrétně Unai Emery, ale kýžený efekt to alespoň výsledkově nepřineslo. I když soupeř nebyl na začátek vůbec ideální – na Emirates Stadium přišel mistr z Manchesteru. A „Citizens“ se činili. Po gólu Sterlinga a Bernarda Silvy vyhráli 2:0 a vstoupili tak vítězně do jízdy za obhajobou titulu.

Oba trenéři mírně překvapili složením základních jedenáctek. Domácí Emery nečekaně poslal od začátku do hry mladíka Matteu Guendouzimu, který přišel z Lorientu. Hostující Pep Guardiola zase upřednostnil Sterlinga před Saném. Utkání mělo i jednoho českého zástupce. Konkrétně Petra Čecha, který vyhrál pomyslný boj o jedničku s Lenem.

Úvod patřil skvělému Manchesteru. City napadali rozehrávku Arsenalu a hráči „Gunners“ si nevěděli rady, což dokumentovalo několik jednoduchých ztrát či nákopů dopředu. Nejaktivnějším hráčem modrých byl Sterling, kterého nejprve ve vápně zastavil Čech, ale ve 14. minutě se již dočkal gólu, když z hranice šestnáctky obešel několik naivně bránících domácích a napnul síť.

Londýnští sice utkání postupem času alespoň mírně vyrovnali, ale šance si vypracovávali hosté. Super zákroky předvedl brankář Čech po přímém kopu Mahreze. Nejprve vychytal ránu alžírského křídelníka a poté se postaral i o dorážku Laporteho. Do kabin ale šli za stavu 0:1 spokojeněji svěřenci Pepa Guardioly.

Druhý poločas již neměl takové tempo, zejména kvůli snížené aktivitě City. A tak se mohl k šanci na hranici šestnáctky dostat střídající Lacazette, ale mířil těsně vedle tyče. Ve 60. minutě mohl vedení zvýšit Agüero, který se dostal do samostatného úniku po chybě Guendouziho, ale český brankář argentinského střelce vychytal. O čtyři minuty později ale již bylo o vítězi téměř jasno. Mendy nahrál pod sebe na Bernarda Silvu, který technicky prostřelil Čecha.

Od té doby prakticky nikdo nepochyboval o třech bodech pro City. Pohodu hostů dvakrát přehnal brankář Ederson, jehož špatnou rozehrávku ale Londýnští nevyužili. Zápas ukázal, že Arsenal má na čem pracovat, naopak City jsou stále ve vynikající formě, a to i bez hvězdných záložníků Davida Silvy s De Bruynem.

Arsenal – Manchester City 0:2

Góly: 14. Sterling, 64. Bernardo Silva

Liverpool začal skvěle, West Ham přejel 4:0

Souboj dvou celků, které se činily na přestupovém trhu, jasně vyhrál Liverpool nad West Hamem 4:0. Domácí vyhráli zejména díky práci ofenzivní trojce, když Mohamed Salah vsítil vítěznou branku a Sadio Mané přidal další dvě trefy. V závěru ještě skóre poupravil střídající Daniel Sturridge.

Na straně Liverpoolu z posil do zápasu naskočili tři hráči. Od začátku chytal gólman Alisson a v zálohu vyztužil Naby Keita. Od 82. minuty do zápasu naskočil Xherdan Shaqiri. Za West Ham se představilo pět posil – od začátku brankář Fabianski, záložník Wilshere a křídelník Anderson. Do zápasu poté z lavičky naskočili Jarmolenko se Snodgrassem.

Liverpool od začátku tlačil na přetíženou obranu „Hammers“ a bylo jen otázkou času, kdy poprvé udeří. Stalo se tak v 19. minutě, kdy Keita vybídl k centru Robertsona, jenž krásně před bránou našel Salaha. Nejlepší střelec minulé sezony míč jen uklidil do brány a domácí vedli 1:0. Poté několik šancí chytl Fabianski, ale v nastavení první půle přesto inkasoval, když Milner naservíroval míč Manému, který se nemohl mýlit.

V 53. minutě stejný hráč zvýšil 3:0 po prostrčení Firmina. Pravdou ovšem je, že se v době přihrávky nacházel v ofsajdovém postavení. Po vystřídání celé ofenzivní trojice se ještě z rohu prosadil Sturridge a upravil tak na 4:0. Liverpool tedy zvládl úvodní zápas Premier League s bravurou a svěřenci Jürgena Kloppa vyslali směrem ke konkurentům jasný vzkaz: na boj o titul jsme připraveni!

Liverpool – West Ham 4:0

Góly: 19. Salah, 45. a 53. Mané, 89. Sturridge