Evropská liga

Dva největší favorité Arsenal a Atlético Madrid se utkají už v semifinále Evropské ligy

Arsenalu byl vylosován jako semifinálový soupeř Atlético Madrid a dva největší favorité na vítězství v letošním ročníku Evropské ligy se tak střetnou už nyní. Druhou dvojici tvoří Marseille se Salcburkem.

semifinale evropské ligy 2018

České kluby v pohárové Evropě ztrácí! Podle koeficientu jim patří až 16. pozice

Koeficient českých klubů je po vypadnutí Sparty v ohrožení. Nic ale není ztraceno, ve skupině Ligy mistrů bude určitě hrát Plzeň, možná i vícemistr Slavia, která ovšem musí venku porazit Kyjev a poté jednoho z dvojice Ajax/Lutych. V případě neúspěchu bude hrát skupinu Evropské ligy, stejně jako Jablonec. A Česko může mít ve skupinách dokonce 4 týmy, pokud Olomouc postoupí přes Kajrat Almaty a jednoho z dvojice Sevilla/Vilnius.

Česko se momentálně nachází až na 16. příčce s 23,475 body. Jak jsou na tom naši soupeři? Česko může reálně pomýšlet na 11. pozici, která zajišťuje mistrovi jistotu základních skupin Ligy mistrů. Na té se nachází Rakousko s 25,650 body. Dvanáctí jsou Dánové, kteří ukořistili 24,900 bodů. Pod nimi na 13. příčce figuruje Nizozemsko s 24,833 body. Řecko na 14. místě má 23,600 bodů a 23,500 bodů patří Chorvatům.

Jak momentálně hrají naši soupeři? Podrobně se podíváme na každého zvlášť.

Rakousko

Radost našim sousedům dělá Salcburk, který v Lize mistrů porazil Shkendiju 3:0 a směřuje k postupu. Ovšem Sturm Graz vypadl z předkola Ligy mistrů s Ajaxem po dvou prohrách. V domácím zápase s Larnacou v předkole EL prohráli 2:0 a jejich působení v pohárech se chýlí ke konci. Rapid Vídeň byla poražena Slovanem Bratislava 2:1. LASK Linz dokázal postoupit dvěma výhrama přes Lilestörm, ovšem v zápase s Besiktasí prohrál. Admira po dvou prohrách s Larnacou soutěž opustila dříve než se stačila porozhlédnout.

Rakušané tak mají 3 výhry a 7 proher. Svou pozici na 11. místě tak zcela jistě opustí.

Dánsko

Dánský mistr Midtjylland vypadl v předkole LM a v Evropské lize zápas s TNS vyhrál, Kodaň zaznamenala dokonce 5 výher, Bröndby porazila ve svém prvním utkání Suboticu a Nordsjaelland vyhrál 4x, ovšem poslední kolo prohrál doma s Partizanem.

Dánsko tak má skvěle rozehranou sezonu, momentálně mají 11 výher, jednu remíza a pouhé 2 prohry.

Nizozemsko

Ajax s PSV mají jistotu skupin minimálně Evropské ligy, Feyenoord díky prohře 4:0 se slovenským Trenčínem téměř jistě končí. Vitesse díky domácí porážce s Basilejí také nemá světlou budoucnost.

Země tulipánů má momentálně nepříliš povedené skóre 4-2-3 a pravděpodobně se po skupinové fázi posune za české kluby.

Řecko

AEK i PAOK stále hrají Ligu mistrů, v soutěži mají řekové ještě Olympiakos, který vyhrál první utkání s Luzernem 4:0. PAOK vyřadil Basilej a poradil si doma i se Spartakem Mosva 3:2, do odvety ale musí zabrat pokud chce zůstat v naději o nejlepší soutěž světa. AEK doma se Celticem pouze remizoval 0:0, v odvětě tak musí vstřelit branku. Další týmy Atromitos a Asteras žádný úspěch své zemi nepřinesly.

Skóre 4-3-2 je pro Řecko pěkným výsledkem a české kluby budou mít co dělat aby s nimi drželi krok.

Chorvatsko

Dinamo Záhřeb vyřadilo v předkole LM Beer Shevu, poté venku porazili 2:0 Astanu. Postup je tak pravděpodobně nemine. Osijek vyřadil moldavský Petrocub, na skotské Rangers ovšem nestačil. Rijeka v první utkání se Sarpsborgem venku remizovala. Hajduk 2x porazil Sofii, ovšem doma s FCSB pouze remizoval.

Skóre Chorvatska je 5-5-1. Chorvaté to tedy nemají vůbec špatně rozjeté.

5 největších překvapení ve 3. předkole Evropské ligy!

V Evropské lize se často stává, že dojde k výpadku favorita a ani 3. předkolo nebylo výjimkou. Zde je 5 nejpřekvapivějších výsledků, které se ve včerejších zápasech udály. Dva z nich mají na svědomí hráči slovenských a rakouských klubů.

5. místo: Slovan Bratislava – Rapid Vídeň 2:1

Slovan vstoupil do dvojutkání s Rapidem jako outsider a ani v domácím zápase nebyl brán za favorita. Obě hlavní města od sebe jsou vzdálené necelých 70 kilometrů, a tak není divu, že přijelo podpořit svůj celek i mnoho fanoušků Vídně. A už ve 12. minutě měli důvod k radosti. Jelikož se prosadil Stefan Schwab, jenž si po rohovém kopu mohl uvnitř vápna zpracovat míč a zamířit k tyči. Ve 29. minutě se radovali i domácí, protože na rohový kop vyskočil nejvýše Vasil Božikov a hlavou se trefil k tyči. Krátce po přestávce se domácí prosadili znovu. Čavrić nacentroval do vápna, kde si nešťastně do své brány srazil míč Mateo Barać. V 82. minutě se do zápasu zapsal i rozhodčí, když nařídil spornou penaltu pro Rapid Vídeň. Tu však Alar neproměnil a jeho následnou dorážku vykopával z brankové čáry a možná lehce za ní obránce Apau. Rozhodčí však míč za čárou neviděl a nechal pokračovat ve hře. Stav už se následně neměnil a domácí si připsali překvapivou výhru 2:1.

4. místo: Sturm Graz – AEK Larnaca 0:2

Překvapivý výsledek měl i zápas ve Štýrském Hradci, kde taktéž prohráli rakouští fotbalisté. První branka padla po půlminutě hry ve druhém poločase. Centr po rohovém kopu chtěl brankář Siebenhandl vyboxovat mimo vápno, ale míč téměř netrefil a jen ho prodloužil přímo na hlavu Guillema Truyolse, jenž neměl problém trefit odkrytou bránu. Druhou branku vsítili hosté v 74. minutě, když Giannou stačil doběhnout rychlý pas na levém křídle, přihrál těsně před vybíhajícím gólmanem pod sebe a Ivan Tričkovski trefou z otočky poslal Kypřany do dvougólového vedení. Nepříjemný incident se stal v 78. minutě. Domácí „fanoušek“ hodil po pomezním rozhodčím sklenici, která ho zasáhla do hlavy a z té se následně řinula krev. Hlavní rozhodčí na 40 minut přerušil zápas, který se následně dohrál. Nicméně domácím hrozila kontumace. Ve zbývající části utkání se už nic zajímavého nestalo kromě červené karty v poslední minutě pro Hierlandera.

3. místo: Legia Varšava – Dudelange 1:2

Legia si po překvapivém vypadnutí s Trnavou v Lize mistrů chtěla spravit chuť na lucemburském Dudelange. Zápas měl být jasnou věcí, ale už ve 24. minutě inkasovali domácí branku. Výborně to udělal Stolz, jenž obešel hráče a tím se dostal do vápna. Následně se snažil nacentrovat, ale jeho centr srazil bránící hráč. Nicméně odražený míč doputoval až k Clementu Couturierovi, jenž z voleje poslal hosty do vedení. Už za tři minuty bylo srovnáno zásluhou Carlitose. Ten dostal přihrávku od Kucharczyka a prostřelil 38letého Jouberta. Ve 44. minutě se dostala Legia do problémů, jelikož Astiz dostal červenou kartu za stažení soupeře, jenž šel sám na gólmana, a tak v 61. minutě přišla pro domácí rána. Szymanski podrazil Stolze, jenž ochotně spadl ve vápně a rozhodčí odpískal pokutový kop. Ten s přehledem proměnil David Turpel a poslal Dudelange znovu do vedení. Na výsledku se už nic nezměnilo a domácí budou muset v odvetě zabrat, aby neudělali ostudu celé Varšavě.

2. místo: Trenčín – Feyenoord 4:0

Slavný Feyenoord si jel pro výhru do Žiliny, kde se utkal s Trenčínem. Už v 6. minutě však dostali ledovou sprchu. Výborně to udělal Lawrence, jenž se po zisku míče dal na rychlý útok. Sklepnul si s Čatakovičem a následně skvěle prostrčil na úplně volného Mancého, který se tváří v tvář gólmana Bijlowa nemýlil. Ačkoli hosté byli před zápasem favority, tak si nic podstatného nevytvořili. Naopak ve 37. minutě zvýšil Mancé na 2:0. Čatakovič díky své agresivitě vybojoval téměř ztracený míč, který se následně odrazil k Mancému, jenž obešel brankáře a zakončil do odkryté klece. To stále ještě nebylo vše. Minutu před poločasem Sleepers unikl po pravém křídle bránícím hráčům a milimetrově přesným pasem našel volného Azangu, jenž v klidu zakončil. Trenčín tak nečekaně ovládl 1. půli výsledkem 3:0. Konečný stav 4:0 vystřelil Mancé, jenž si zároveň dovršil hattrick. Naběhl si na centr Čatakoviče a ve skluzu dokázal vstřelit 4. branku domácích. Trenčín tak zcela zaslouženě vyhrál úvodní duel a před odvezou už má téměř vyhráno.

1. místo: Dinamo Minsk – Zenit Petrohrad 4:0

Běloruský celek byl v utkání velkým outsiderem, ale hlavně díky své skvělé první půli dokázali zápas ovládnout. Nejprve se prosadil ve 13. minutě Uroš Nikolič, jenž možná nečekaně zkusil vystřelit z přímého kopu a trefil se k tyči. 2. branku vsítil Vladimir Chvarščinskij, k němuž se míč dostal po centru z pravé strany a svoji střelou dostal domácí do překvapivého vedení. Ve 41. minutě zvyšovalo Dinamo už na 3:0. Nino Galovič si parádně vyskočil na rohový kop a hlavičkou nedal Lodyginovi šanci. V 68. minutě se k odraženému míči dostal Nikolič, jenž svou umístěnou bombou zpoza vápna vystřelil konečnou výhru 4:0. Hosté následně ještě zatápěli domácím, ale ti skvěle bránili a nepustili je do žádné vážnější šance.
Hráči Dinama stojí necelých 8 milionů eur, kdežto hostů 135 milionů. Kurz na výhru domácích 4:0 byl 250 a kurz na postup Bělorusů 7,25. Nyní je na jejich postup 1,10.

Vaclík v základní sestavě dopomohl Seville k vítězství nad Žalgirisem 1:0

Tomáš Vaclík dnes odchytal celý zápas Evropské ligy proti Žalgirisu Vilnius. Několikanásobný šampion EL porazil klub z Litvy 1:0 a pokud postoupí, dost možná se potká se Sigmou Olomouc, která dnes porazila Almaty 2:0.

Zdroj: sevillafc.en

První šanci zápasu měl Nolito, který se pokusil překonal brankáře Vilniusu z dálky, ten si ale s jeho střelou poradil. Chvíli poté se brankář opět předvedl, tentokrát po střele Ben Yeddera. Ve 24. minutě jsme viděli spornou situaci. Po střele Amadou trefil míč obránce Vilniusu Mbodje, rozhodčí ale penaltu nezapískal.

Tlak Sevilly vyústil v branku Evera Banegy. Ten z přímého kopu obstřelil zeď a brankář Bartkus neměl šanci. Staronová posila Aleix Vidal poté našla Nolita, jehož střela trefila pouze nohu Bartkuse. I Žalgiris ukázal něco ze svého umu. Sám na Vaclíka se řítil Louis, ale s jeho střelou si Vaclík dokázal poradit.

I v druhém poločase zazářil český golman. Antal prošel přes bránícího Carrica a jeho střelu dokázal Vaclík vyrazit. Brankáři dnes skutečně čarovali. Bartkus si dokázal poradit i s nebezpečnou střelou Arany. Poté už se zápas spíše dohrával bez výrazných šancí.

Sevilla tak zvítězila v hlavním městě Litvy 1:0 a odváží si pěkný výsledek do odvety.

Český brankář dnes přišel o konkurenta v brance. Sergio Rico odešel hostovat do Fulhamu a tím pádem se dá očekávat, že český golman bude pro nastávající sezonou jedničkou.